از برنج قهوه ای چه می دانید؟ فواید برنج قهوه ای,خواص برنج قهوه اي

از خواص برنج قهوه ای به مفید بودن برای افراد دیابتی اشاره کرد

 

خواص برنج قهوه ای

برنج قهوه ای رنگ، طعم و مزه خود را از لایه های سبوس که بر روی برنج باقی می مانند بدست می آورد. برنج قهوه ای از جنس همان برنج سفید است با این تفاوت که در برنج سفید، لایه های بیرونی شالی به صورت کامل برداشته می شود اما در برنج قهوه ای فقط لایه اول آن برداشته می شود.

آیا می دانید برنج قهوه ای چیست؟

برنج قهوه ای از جنس همان برنج سفید است با این تفاوت که در برنج سفید، لایه های بیرونی شالی به صورت کامل برداشته می شود اما در برنج قهوه ای فقط لایه اول آن برداشته می شود.

 

برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید سرشار از آهن، روی، فسفر، منگنز، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سلنیم، ویتامین های E ،B1 ،B2 ،B3 ،B6 ،K است که باعث می شود خواص بهتری داشته باشد.

 

انواع برنج قهوه ای

برنج قهوه ای رنگ، طعم و مزه خود را از لایه های سبوس که بر روی برنج باقی می مانند، بدست می آورد. مدت زمان تهیه ی آنها کمتر از برنج سفید است و به همین دلیل لایه های سبوس را حفظ می کند و همچنین به دلیل داشتن منبع سالم فیبر و همچنین بافت جویدنی و همچنین عطر و طعم مانند مغز شناخته می شود. شما چهار نوع مختلف برنج قهوه ای را پیدا خواهید کرد - دانه کوتاه، دانه متوسط، دانه بلند و قهوه ای روشن - و هر زمان زمان پخت و پز را به مقدار مختلفی می گیرد.

 

برنج قهوه ای رنگ، طعم و مزه خود را از لایه های سبوس که بر روی برنج باقی می مانند (هنگامی که فرآیند پوست گرفتن را انجام می دهند) بدست می آورد. مدت زمان پوست گرفتن آن کمتر از برنج سفید است و به همین دلیل لایه های سبوس را حفظ می کند و همچنین به دلیل داشتن منبع سالم فیبر و همچنین بافت جویدنی و همچنین عطر و طعم مانند مغز شناخته می شود. شما چهار نوع مختلف برنج قهوه ای را پیدا خواهید کرد - دانه کوتاه، دانه متوسط​، دانه بلند و قهوه ای روشن - که هر کدام زمان پخت و پز متفاوتی دارند.

 

1. برنج قهوه ای دانه کوتاه

برنج قهوه ای دانه کوتاه شامل هسته های کوچک است و ممکن است هنگام پخت بافت چسبنده ای داشته باشد. به همین دلیل، علاوه بر ریزوتو، برای پودینگ های برنج و دسرهای مشابه نیز به خوبی استفاده می شوند. برنج قهوه ای دانه کوتاه بعد از اینکه در طول شب خیس خورد، به 25 دقیقه زمان پخت نیاز دارد.

 

2. برنج قهوه ای دانه متوسط

برنج قهوه ای دانه متوسط ​​در مقایسه با دانه کوتاه، بزرگتر و چاق تر است، هرچند به اندازه دانه بلند نیست. هر زمان که پخته شد، ممکن است مرطوب و لطیف باشد، که باعث می شود یک ترکیب عالی برای سوپ، سالاد و همچنین پیش غذاها و غذاهای اصلی باشد. این نوع برنج بعد از چهار ساعت خیس خوردن به مدت 15-20 دقیقه می پزد.

 

3. برنج قهوه ای دانه بلند

برنج قهوه ای دانه بلند که بیشتر افراد با آن آشنا هستند. این نوع بیشتر دارای رنگ قهوه ای طلایی، این برنج دارای بافتی نرم و قدی کشیده است. از برنج قهوه ای دانه بلند اغلب به عنوان پلو و برنج سرخ شده استفاده می شود. برنج قهوه ای دانه بلند پس از خیس خوردن، به مدت 45 دقیقه زمان پخت نیاز دارد.

 

4. برنج قهوه ای روشن

برنج قهوه ای زمانی که نیمی از سبوس در مراحل آسیاب برداشته شود، به برنج قهوه ای روشن تبدیل می شود. نتیجه ی آن یک برنج با رنگ قهوه ای روشن، فیبر کمتر همراه با زمان پخت و پز بسیار کمتری - 20 دقیقه - در مقایسه با برنج قهوه ای دانه بلند است.

 

فواید برنج قهوه ای برای سلامتی

مزایای سلامتی برنج قهوه ای شامل عملکرد بهتر سیستم قلبی عروقی، دستگاه گوارش، مغز و همچنین سیستم عصبی مرکزی است. مملو از آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که سبب کاهش فشار خون بالا، کاهش سطح کلسترول ناسالم، درمان استرس، جلوگیری از افسردگی ذهنی و همچنین از بین بردن بیماری های پوستی می شود.

 

ارزش غذایی در برنج قهوه ای در بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، چاقی، دیابت، اختلالات تخریب عصبی و بی خوابی بسیار مفید است. این ماده دارای خواص ضد افسردگی است که به سلامت استخوان ها و مکانیسم های دفاعی قدرتمندتری کمک می کند. در اینجا چند مزیت معروف برنج قهوه ای ذکر شده است :

 

1. دیابت

برنج قهوه ای برای افراد دیابتی و همچنین قند خون مفید است. این یک شاخص گلیسمی پایین است که در کاهش موج انسولین و همچنین کمک به تثبیت سطح گلوکز در بدن مفید است. یک تحقیق مقایسه ای انجام شده در این زمینه گفته است که برنج قهوه ای سرشار از اسید فیتیک ، فیبر و پلی فنول های مهم است.

 

این فقط یک کربوهیدرات پیچیده است که در مقایسه با برنج سفید به آزادتر شدن قند کمک می کند. انجمن دیابت آمریکا همچنین پیشنهاد می کند برای رفع نیاز به ویتامین ها ، فیبر و مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی خود، از برنج قهوه ای که سرشار از مواد مغذی است را به جای برنج سفید انتخاب کنید.

 

2. از سرطان روده بزرگ محافظت کنید

برنج قهوه ای از سلنیوم تشکیل شده است که ثابت شده احتمال سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. مقدار زیاد فیبر موجود در برنج، انتقال مواد شیمیایی عامل سرطان را در دستگاه گوارش تسریع می کند، بنابراین ممکن است به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند.

 

محافظت از سرطان روده ی بزرگ از خواص برنج قهوه اي

 

3. فعالیت آنتی اکسیدانی

برنج قهوه ای پر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که باعث محافظت از آنها در برابر صدمات ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن می شود. این ماده شامل یک آنزیم ضد اکسیدان ضروری شناخته شده به نام سوپراکسید دیسموتاز است که سلول ها را از آسیب اکسیداسیون در طول تولید انرژی محافظت می کند.

 

یک تحقیق مقایسه ای با برنج سفید و قهوه ای نشان داده است که برنج قهوه ای فعالیت مهار رادیکال برتر را از خود نشان می دهد و به جلوگیری از بیماری های متعدد ناشی از اکسیداسیون مانند بیماری های کرونر قلب کمک می کند.

 

4. از یبوست جلوگیری کنید

به دلیل محتوای فیبر زیاد، برنج قهوه ای برای سیستم گوارش فوق العاده مفید است. باعث تشویق حرکات روده سالم می شود، بنابراین از مشکلات روده جلوگیری می کند.

 

5. چاقی

برنج قهوه ای در جستجوی کاهش وزن برای هر کسی که با چاقی مبارزه می کند بسیار موثر است. برنج قهوه ای شامل منگنز است که به سنتز چربی های بدن کمک می کند. یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده در این زمینه بیان کرده است که استفاده از غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای از نظر کاهش شاخص توده بدن و چربی بدن نتایج مثبتی بر بدن دارد.

 

علاوه بر این، فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز، آنزیم آنتی اکسیدانی که به افزایش سطح کلسترول HDL در افراد چاق کمک می کند، افزایش می یابد. در مطالعاتی دیگر برای اثرات ضد چاقی برنج قهوه ای جوانه زده را توصیه کرده است.

 

6. علائم آسم را کاهش می دهد

از آنجا که برنج قهوه ای پر از منیزیم است، به کاهش علائم آسم کمک می کند. تحقیقات متعددی گزارش داده اند که منیزیم موجود در برنج قهوه ای به کاهش شدت علائم آسم در مبتلایان کمک می کند. محتوای سلنیوم در برنج قهوه ای هم در برابر آسم نیز سودمند است.

 

7. اختلالات نورودژنراتیو

برنج قهوه ای جوانه زده برای جلوگیری از عوارض تخریب عصبی مانند بیماری آلزایمر که به دلیل وجود گاما آمینوبوتیریک اسید ناشی می شود، به خوبی کار می کند. برنج قهوه ای جوانه زده از عناصر سالم تشکیل شده است که به شما در مهار آنزیم مضر که مربوط به بیماری آلزایمر است کمک می کند. علاوه بر این برای سایر اختلالات مرتبط با مغز مانند زوال عقل و فراموشی بسیار مفید است.

 

8- خطر سرطان پستان را کاهش می دهد

عناصر غذایی گیاهی موجود در برنج قهوه ای برای محافظت از سرطان پستان و همچنین بیماری های قلبی به خوبی کار می کند. یک بررسی بر روی زنان مسن نشان داد که مصرف غذاهای غلات کامل مانند برنج قهوه ای سطح آنترولاکتون را افزایش می دهد، که در نظر گرفته شده است با کاهش احتمال سرطان پستان مرتبط است.

 

برنج قهوه ای خواص و ارزش غذایی بسیاری دارد

 

9. سلامت روان تنی برای زنان شیرده

برنج قهوه ای جوانه زده برای سلامت روان مادران شیرده مفید است. استفاده از برنج قهوه ای در طول دوره شیردهی توانایی بدن در مقاومت در برابر استرس را افزایش می دهد و همچنین حالت دفاعی بدن را تقویت می کند.

 

10. سلامت دستگاه گوارش

برنج قهوه ای ماده اصلی غذایی است که ممکن است برای حفظ سیستم گوارشی سالم در رژیم روزانه وجود داشته باشد. فیبر موجود در آن به کنترل عملکرد روده کمک می کند و احساس سیری می کنید. یک تحقیق نشان داد که برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید بهتر هضم می شود. فیبر موجود در برنج قهوه ای، سبب درمان یبوست و کولیک می شود.

 

11. سلامت قلب و عروق

برنج قهوه ای پر از سلنیوم است که برای یک قلب سالم بسیار مفید است. مصرف غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای به کاهش انسداد عروق به دلیل تجمع پلاک کمک می کند. این عمل محافظتی خاص در کاهش احتمال اختلالات قلبی مانند فشار خون بالا و همچنین بیماری های عروقی نقش دارد.

 

تحقیقات انجام شده در این زمینه توصیه کرده است که بافت اطراف دانه برنج قهوه ای حاوی یک عنصر سالم است که بر ضد پروتئین غدد درون ریز آنژیوتانسین II، عمل می کند ، که در ایجاد فشار خون بالا و تصلب شرایین یا حتی تصلب شرایین نقش دارد.

 

12. سطح کلسترول سالم

برنج قهوه ای واقعاً یک انتخاب سالم برای حفظ سطح کلسترول است که ناشی از وجود روغن های طبیعی است. یک تحقیق نشان داده است که برنج قهوه ای دارای کیفیت هیپوکلسترولمی است و همچنین کاتابولیسم کلسترول را تنظیم می کند. این شامل تغذیه مفید است که به سوخت و ساز چربی و گلوکز کمک می کند.

 

تحقیقات دیگری که انجام شده است گفته است که استفاده از برنج قهوه ای افزایش قابل توجهی در غلظت کلسترول سرم و HDL در افراد دارای سو chronic مصرف مزمن اتانول نشان داده است. همچنین توصیه شده است که عصاره برنج قهوه ای جوانه زده برای جلوگیری از افزایش تری گلیسیریدهای کبدی به دلیل مصرف بیش از حد الکل که ناشی از وجود اسید گاما-آمینوبوتیریک است ، به خوبی کار می کند.

 

13. سرطان

برنج قهوه ای برای محافظت در برابر سرطان های مختلف مانند سرطان روده بزرگ، سرطان پستان و همچنین سرطان خون مفید است. این نتیجه سودمند خاص می تواند مربوط به وجود آنتی اکسیدان های قدرتمند و محتوای فیبر زیاد در برنج قهوه ای باشد.

 

محتوای فیبر موجود در برنج قهوه ای توانایی اتصال به سرطان مضر را دارد که باعث ایجاد سموم مضر در بدن می شود. این باعث می شود سموم به دیواره های روده بزرگ متصل نشوند و به از بین بردن آنها از بدن کمک کنند.

 

تحقیقات نشان داده است که سبوس برنج قهوه ای از فنل های مهمی مانند تریسین، فرولیک اسید، کافئیک اسید تشکیل شده است که در سطح بسیار پایین تری در برنج سفید وجود دارد. این نوع عناصر فنلی برای جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی روده بزرگ و پستان مفید هستند. علاوه بر این، مطالعات اثرات ضد تومور سبزیجات رژیمی را تایید کرده است.

 

برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید از خواص بیشماری بهره مند است

 

14. پیشگیری از سنگ صفرا

مطالعات نشان داد که یک رژیم غذایی پر از فیبر نامحلول، مانند آنچه در برنج قهوه ای یافت می شود، مربوط به کاهش احتمال سنگ کیسه صفرا در زنان است.

 

15. مغز و سیستم عصبی

برنج قهوه ای برای عملکرد روان مغز و همچنین سیستم عصبی موثر است. این ماده در تسریع متابولیسم در مغز که به ویتامین B و مواد معدنی ضروری مانند منگنز نسبت داده می شود، کمک خواهد کرد. منیزیم موجود در برنج قهوه ای فعالیت کلسیم را در بدن متعادل می کند و به تنظیم اعصاب و تون عضلانی کمک می کند. به جلوگیری از هجوم ناگهانی کلسیم در سلولهای عصبی و فعال شدن عصب کمک می کند. به نگه داشتن اعصاب کمک می کند و از انقباض شدن بیش از حد عضلات جلوگیری می کند. ویتامین E موجود در برنج قهوه ای نیز نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های مختلف مغزی ناشی از آسیب اکسیداتیو دارد.

 

16. خواص ضد افسردگی

برنج قهوه ای جوانه زده دارای خاصیت ضد افسردگی است و در مبارزه با مشکلات مربوط به اضطراب کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که برنج قهوه ای جوانه زده از اسیدهای آمینه ضروری مانند گلوتامین ، گلیسیرین و گابا تشکیل شده است.

 

این انتقال دهنده های عصبی به مهار کردن و کاهش پیام های مربوط به اضطراب، افسردگی و استرس در مغز و در نتیجه آرامش را آسان می کند.

 

17. بی خوابی

برنج قهوه ای برای بی خوابی مفید است. برنج قهوه ای منبع طبیعی هورمون خواب ملاتونین است. با آرامش اعصاب، کیفیت خواب افزایش می یابد.

 

18. سیستم ایمنی قوی

برنج قهوه ای حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین، مواد معدنی و اجزای اساسی فنلی است که به افزایش مکانیسم های دفاعی بدن کمک می کند. این ماده بدن را تغذیه می کند، سرعت را بهبود می بخشد و توانایی آن را برای مبارزه با عفونت های باکتریایی افزایش می دهد.

 

19. سلامت استخوان

برنج قهوه ای در حفظ سلامت استخوان ها مفید است. سرشار از منیزیم است که در کنار کلسیم ساختار فیزیکی استخوان ها را فراهم می کند. برنج قهوه ای غنی از منیزیم از مین زدایی استخوان جلوگیری می کند و همچنین برای شرایط سلامتی مانند آرتروز و پوکی استخوان بسیار مفید است.

 

20. غذای کامل کودک

غلات برنج قهوه ای یا برنج قهوه ای به دلیل داشتن تغذیه طبیعی و فیبر زیادی که دارد ، اولین غذای ایده آل کودک است. این می تواند در مقایسه با محصولات غلات برنج سفید تصفیه شده گزینه ای به مراتب بهتر باشد زیرا نوزادان و کودکان نوپا به سرعت در حال رشد هستند و به رژیم های غذایی غنی از مواد مغذی، که به حفظ چرخه رشد سریع کمک کنند، نیاز دارند.

 

21. از آسم در دوران کودکی محافظت می کند

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از غلات کامل، مانند برنج قهوه ای همراه با ماهی، علائم آسم و همچنین خس خس سینه را تا 50٪ کاهش می دهد.

 

22. برای سلامت مغز

برنج قهوه ای از ویتامین B و همچنین منگنز تشکیل شده است. این نوع تغذیه به افزایش سلامت مغز کمک می کند. برنج شامل منیزیم است که برای اعصاب بسیار مفید است. برنج دارای ویتامین E است که به شما در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو در مغز کمک می کند. در نتیجه، برنج قهوه ای برای سیستم عصبی مرکزی بسیار مناسب است.

 

از خاصیت برنج قهوه ای مفید بودن برای پوست و مو را می توان نام برد

 

مزایای برنج قهوه ای برای پوست:

1. برای لک و پوست آزاد

محتوای غنی از فیبر به همراه سایر مواد معدنی مهم در برنج قهوه ای برای شما یک پوست خوب و بدون لک فراهم می کند. برنج قهوه ای حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و همچنین منیزیم است که از پوست در برابر نقص و جوش ها محافظت می کند. انسولین برنج سفید باعث ایجاد سبوم بر روی پوست می شود. سبوم بیش از حد بر روی پوست، ممکن است باعث آکنه شود. برنج قهوه ای به جلوگیری از این ماده کمک می کند.

 

2. پیری زودرس را متوقف می کند

پر از پروتئین، برنج قهوه ای پوست آسیب دیده را ترمیم می کند. نوسانات سطح قند خون می تواند منجر به استرس شود، این یکی از دلایل عمده پیری است. کربوهیدرات های پیچیده موجود در برنج قهوه ای می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند و باعث جلوگیری از پیری زودرس شود. استفاده ی موضعی از سبوس برنج برای جلوگیری از چین و چروک مفید است.

 

3. انعطاف پذیری و جوانی پوست را حفظ می کند

سلنیوم موجود در برنج قهوه ای به شما در حفظ قابلیت ارتجاعی پوست و کاهش التهاب پوست کمک می کند. برای تهیه ماسک صورت هم می توانید از برنج قهوه ای استفاده کنید. برای تهیه ماسک مخصوص صورت با برنج قهوه ای، ابتدا برنج قهوه ای را خرد کنید تا کاملا ریز شود. 1 قاشق غذاخوری ماست ساده را با نصف قاشق غذاخوری برنج آسیاب شده مخلوط کنید. این ترکیب را به صورت بمالید. بعد از حدود 10 دقیقه، آن را همراه با آب گرم بشویید.

 

مزایای برنج قهوه ای برای مو

برنج قهوه ای برای حفظ سلامت مو فوق العاده است. این ویتامین شامل B1، ویتامین B3، ویتامین B6، ویتامین E، فولاسین، پتاسیم و بسیاری از فیبرها می باشد که همه برای سلامتی مو ضروری است.

 

موهای آسیب دیده را بهبود می بخشد

همه این مواد معدنی و همچنین تغذیه مورد نیاز موها هستند تا بتوانند سالم رشد کنند. برای مقابله با موهای آسیب دیده می توان از برنج قهوه ای استفاده کنید. به این صورت که برنج آسیاب شده را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و یک فنجان آب به آن اضافه کنید. این مخلوط را هم بزنید تا کمی کف شود. این مخلوط را روی موها بمالید. بعد از حدود 10 دقیقه بشویید. این می تواند به تمیز کردن مو و از بین بردن آلودگی و چربی اضافی مو کمک کند.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------