از خواص شیر نارگیل چه می دانید؟آشنایی با خواص شير نارگيل

 

خواص شیر نارگیل

شیر نارگیل یک ماده سفید و شیری است که از گوشت نارگیل های رسیده استخراج می شود. از طریق چندین روش می تواند برای سلامتی مفید باشد، مانند تحریک کاهش وزن و کاهش کلسترول.

در این مقاله، ما توضیح می دهیم که شیر نارگیل چیست؟ تولید کنندگان چگونه آن را تولید می کنند و فواید آن برای سلامتی آن چیست؟

 

شیر نارگیل چگونه تهیه می شود؟

آب نارگیل مایعی است که درون یک نارگیل قرار دارد، در حالی که شیر نارگیل از گوشت سفید نارگیل بدست می آید.

 

شیر نارگیل می تواند غلیظ یا رقیق باشد. هنگام تهیه شیر غلیظ، تولید کنندگان گوشت نارگیل های رسیده را رنده می کنند، سپس آن را از طریق پارچه های نازک فشرده می کنند تا مایع آن استخراج شود. شیر غلیظ، چربی بیشتری نسبت به شیر رقیق دارد.

 

شیر نارگیل رقیق از گوشت نارگیل فشرده باقی مانده در داخل صافی پنیر بدست می آید. تولیدکنندگان آن را با آب گرم مخلوط می کنند و سپس آن را برای بار دوم از طریق صافی پنیر عبور می دهند. مایع حاصل بسیار رقیق تر است.

 

شیر نارگیل چه خاصیتی دارد؟

تحقیقات نشان می دهد که شیر نارگیل خواص فراوانی برای سلامتی دارد. در ادامه شما را با خواص شیر نارگیل تازه آشنا می کنیم. 

 

طبع شیر نارگیل گرم است. شیر نارگیل سرشار از فولات، ویتامین C، آهن، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز، سلنیوم، لوریک اسید و پروتئین است.

 

نحوه ی تهیه ی شیر نارگیل در خانه

 

کاهش وزن

شیر نارگیل حاوی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​(MCTs) است که محققان آن را با کاهش وزن مرتبط دانسته اند. MCT ها انرژی را از طریق فرآیندی به نام ترموژنز یا تولید گرما تحریک می کنند.

 

برخی مطالعات نشان می دهد که MCT ها برای کاهش وزن بدن و اندازه دور کمر کار می کنند. همچنین ممکن است میکروبیوتای ناپایدار روده را متعادل کنند. فقدان این ثبات ممکن است در بروز چاقی نقش داشته باشد.

 

مطالعه ای در سال 2015 بر روی مردان دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف MCT در وعده صبحانه منجر به کاهش مصرف مواد غذایی در اواخر روز می شود.

 

یافته های یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد که MCT حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و بسیاری از محققان معتقدند که این حساسیت باعث کاهش وزن می شود. انسولین هورمونی اساسی است که گلوکز را تجزیه کرده و سطح قند خون را کنترل می کند.

 

خاصیت شیر نارگیل برای کودکان و نوزادان

شیر نارگیل منبع غنی مواد مغذی و چربی های سالم است که برای رشد مغز، مقاوم سازی و سلامت پوست نوزادان بسیار مفید است.

 

شیر نارگیل حاوی مواد معدنی و ویتامین هایی همچون ویتامین C و E، آهن، منیزیم و روی است که همگی برای حفظ سلامت، رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک ضروری هستند.

 

شیر نارگیل کرم های روده ای در کودکان را از بین برده و یبوست و اسهال آن ها را درمان می کند.

 

از خواص شیرنارگیل به جلوگیری از پوکی استخوان می توان اشاره کرد

 

جلوگیری از پوکی استخوان از فواید شیر نارگیل است.

شیر نارگیل حاوی مقدار بالایی کلسیم است که به تقویت استخوان ها کمک می کند و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد.

 

سلامت قلب

تحقیقات رژیم های غذایی غنی از چربی اشباع با کلسترول بالا و افزایش خطر بیماری های قلبی را مرتبط دانسته است.

 

برخی از افراد ممکن است شیر ​​نارگیل را به دلیل داشتن چربی زیاد، برای قلب مفید قلمداد نکنند.

 

با این حال، منابع مختلف چربی اشباع ممکن است به روش های مختلف بر بدن تأثیر بگذارد. همچنین، ژنتیک در نحوه متابولیسم چربی های اشباع توسط فرد و میزان تأثیر این چربی ها بر سلامتی نقش دارد.

 

تحقیقات ناچیز تأثیر شیر نارگیل بر میزان کلسترول را بررسی کرده است. با این حال، تحقیقات قابل توجهی در مورد اثرات روغن نارگیل انجام شده است.

 

یک مطالعه نشان داد که روغن نارگیل میزان کلسترول بد، یا کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را به میزان قابل توجهی افزایش نمی دهد ، اما این ماده باعث افزایش سطح "کلسترول خوب" یا کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) می شود.

 

توجه به این نکته مهم است که دوره مطالعه کوتاه، فقط 4 هفته بود و تحقیقات فاقد کنترل بود.

 

کلسترول HDL از قلب محافظت می کند و کلسترول LDL را از خون خارج می کند. این ماده کلسترول LDL را به کبد می رساند و آن را تجزیه می کند و بدن در نهایت آن را از بین می برد.

 

در حالی که روغن نارگیل ممکن است سطح کلسترول LDL را افزایش ندهد ، محصولات پایه نارگیل سرشار از چربی و کالری هستند. مردم فقط باید آنها را در حد متوسط ​​مصرف کنند.

 

به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل در هر وعده، چربی قابل توجهی از شیر نارگیل دارد که تأثیرات چشمگیری بر میزان کلسترول خواهد داشت.

 

شیر نارگیل باعث کاهش سطح کلسترول می شود

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

نارگیل حاوی لیپیدی به نام اسید لوریک است و بسیاری از محققان معتقدند که اسید لوریک می تواند از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی کند.

 

برخی از یافته ها نشان می دهد که اسید لوریک دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.

 

در مطالعه اثرات ضد میکروبی اسید لوریک حاصل از نارگیل، محققان انواع مختلف باکتری را جدا کرده و در معرض اسید لوریک در ظروف پتری قرار دادند.

 

آنها دریافتند که اسید لوریک به طور موثری رشد استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوک پنومونیه و مایکوباکتریوم سل را مهار می کند.

 

محققان دیگر دریافتند که اسید لوریک باعث آپوپتوز، مرگ سلولی در سلول های سرطانی پستان و آندومتر می شود. یافته ها حاکی از آن است که این اسید با تحریک پروتئین های گیرنده خاصی که رشد سلول ها را تنظیم می کنند، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

 

معده و دستگاه گوارش

در یک مطالعه بر روی حیوانات مشخص شد که شیر نارگیل خطر ابتلا به زخم معده را کاهش داده و در واقع اثری مشابه داروهای ضد زخم معده دارد. مصرف شیر نارگیل به بهبود هضم غذا کمک می کند، با بهبود حرکات روده برای پیشگیری و درمان یبوست مفید است و باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

 

ارزش غذایی شیر نارگیل

شیر نارگیل حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده و آن را به غذایی پر کالری تبدیل می کند.

 

این شیر همچنین غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است، اما محتوای غذایی آنها بسته به محصول متفاوت است. به عنوان مثال، نوشیدنی های شیر نارگیل از نظر تغذیه ای متفاوت از شیر نارگیل کنسرو شده هستند.

 

ارزش غذایی در هر فنجان خام، شیر نارگیل کنسرو شده است:

کالری: 445

آب: 164.71 گرم (گرم)

پروتئین: 4.57 گرم

چربی: 48.21 گرم

کربوهیدرات: 35/6 گرم

کلسیم: 41 میلی گرم (میلی گرم)

پتاسیم: 497 میلی گرم

منیزیم: 104 میلی گرم

آهن: 7.46 میلی گرم

ویتامین C: 30/2 میلی گرم

 

ارزش غذایی در هر فنجان شیرین نوشیدنی شیر نارگیل است:

کالری: 74

آب: 226.97 گرم

پروتئین: 0.50 گرم

چربی: 4.99 گرم

کربوهیدرات: 7.01 گرم

کلسیم: 451 میلی گرم

پتاسیم: 46 میلی گرم

تولیدکنندگان غالباً این نوشیدنی ها را با ویتامین های A ، B-12 و D2 غنی می کنند.

 

شیرنارگیل سرشار از آهن و کلسیم است

 

چگونه شیر نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

فرصت های زیادی برای افزودن شیر نارگیل به وعده های غذایی و نوشیدنی ها وجود دارد. به عنوان مثال شیر یکی از مواد اصلی در بسیاری از غذاهای آسیایی است.

 

شیر نارگیل را می تواند به خوبی در موارد زیر استفاده کنید:

فرهنگ غلات : سعی کنید شیر سنتی لبنیات را با شیر نارگیل جایگزین کنید.

 

اسموتی : از شیرنارگیل در تهیه ی اسموتی ها استفاده کنید.

 

سوپ : شیرنارگیل را به عنوان پایه هر سوپ خامه ای جایگزین کنید (شیر نارگیل کنسرو شده با چربی کاملاً کمتر از خامه است)، یا آب سوپ، سبزیجات و پودر کاری را به یک پایه شیر نارگیل برای یک سوپ الهام گرفته از تایلند اضافه کنید.

 

بلغور جو دوسر : از شیر نارگیل به عنوان مایع موجود در بلغور جو دوسر استفاده کنید. یک قوطی شیرنارگیل را بجوشانید. 1 فنجان جو دو سر را هم بزنید. به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که شیر جذب شود بپزید. روی آن مقداری موز (یا میوه دیگر) و دارچین قرار دهید.

 

مرغ کاری : یک قوطی شیر نارگیل را به جوش آورده و ادویه ها و پودر کاری را اضافه کنید. مرغ و سبزیجات پخته شده را مخلوط کرده و با برنج یا کینوا سرو کنید.

 

همچنین، شخص می تواند با ترکیب نارگیل خرد شده شیرین نشده و آب گرم در مخلوط کن، شیر نارگیل تازه را در خانه درست کند. مخلوط را پوره کرده، سپس آن را با یک صافی پنیر صاف کنید.

 

خواص شیر نارگیل خانگی بیشتر از شیر نارگیل آماده است

 

چه نوع شیر نارگیل بخریم؟

فروشگاه های مواد غذایی سالم تمایل به فروش انواع شیر نارگیل دارند. محتوای برخی از انواع چربی و کالری بالاتری نسبت به گونه های دیگر دارد، این بستگی به چگونگی تولید شیر توسط تولید کننده و مقدار آب اضافه شده آنها دارد.

 

کنسرو شیر نارگیل معمولاً دارای قوام غلیظ و کرم مانند است. از نظر چربی بیشتر است و افراد معمولاً از آن برای پخت و پز استفاده می کنند.

 

نوشیدنی های شیرنارگیل معمولاً رقیق بوده و قوام آنها به شیر لبنی نزدیک است. این نوشیدنی ها را در یخچال نگهداری کنید و تاریخ انقضا را مد نظر داشته باشید. همچنین، برخی از مارک ها شکر اضافه می کنند ، بنابراین برچسب آن ها را بررسی کنید.

 

توجه به این نکته مهم است که نوشیدنی های شیر نارگیل پروتئین کمتری نسبت به شیر لبنی دارند.

 

به طور کلی، بهتر است محصولات شیر ​​نارگیل را که حاوی مواد کمی هستند، خریداری کنید. حتما مراقب قندهای اضافه شده، مواد نگهدارنده و مواد غلیظ کننده مصنوعی آنها باشید.

 

شیر نارگیل بسیار پرکالری است

 

مضرات شیر نارگیل:

فرد مبتلا به آلرژی نارگیل پس از مصرف شیر نارگیل ممکن است درد شکم را تجربه کند.

در حد متوسط ​​، شیر نارگیل می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما مصرف زیاد آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 

شیر نارگیل حاوی مقادیر زیادی کالری و چربی است. مصرف بیش از حد شیر و رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات می تواند منجر به افزایش وزن شود.

 

شیر نارگیل چربی های زیادی دارد و زیاده روی در مصرف آن می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

 

شیر نارگیل همچنین حاوی کربوهیدرات های قابل تخمیر است . این موارد می توانند در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، باعث مشکلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست شوند.

 

شیر نارگیل های آماده در بیشتر مواقع دارای ماده ای شیمیایی به نام بیسفنول ای هستند که می تواند باعث نازایی و سرطان در انسان شود.

 

اگرچه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نارگیل را به عنوان آجیل درختی دسته بندی می کند، اما از نظر فنی میوه است. معمولاً افراد مبتلا به حساسیت به آجیل های درختی می توانند بدون مشکل از محصولات نارگیل استفاده کنند. با این حال، برخی از پروتئین های موجود در نارگیل مشابه پروتئین های موجود در آجیل های درخت است و ممکن است واکنش های آلرژیک رخ دهد.

 

حساسیت به نارگیل بسیار نادر است. هرکسی به نارگیل حساسیت دارد نباید از شیر نارگیل استفاده کند.

 

علائم آلرژی نارگیل مانند سایر حساسیت های غذایی است . یک شخص ممکن است تجربه کند:

 

- درد شکم

- حالت تهوع

- استفراغ

- اسهال

- خارش یا تحریک دهان، گلو، چشم ها یا پوست

 

آنافیلاکسی - واکنشی شدید و تهدید کننده زندگی که باعث تورم، خس خس سینه و کهیر می شود.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 خوراکی های پرخاصیت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------