طرز تهیه رب آلو و رب آلوچه طرز تهیه رب آلو, طرز تهیه رب آلوچه, نحوه ی درست کردن رب آلو

طرز تهیه رب آلوچه

 

روش تهیه رب آلو و رب آلوچه

در بسیاری از فروشگاه هایی که رب انار تهیه می کنید. از رب آلو و یا رب آلوچه به همراه رب انار به فروش می رسد. حتی این رب ها به تنهایی به فروش می رسند. از رب آلو و آلوچه در بسیاری از غذاهای خطه ی شمال استفاده می شود. از این رب ها می توانید در تهیه ی فسنجان و خوراک مرغ و ... استفاده کنید. این رب ترش تر از رب انار است. و در مرغ شکم پر می توانید از مخلوط رب انار و رب آلو و رب آلوچه استفاده کنید.

طرز تهیه رب آلوچه :

مواد لازم برای رب آلوچه :

آلوچه یا آلو 2 کیلوگرم
آب 1 لیوان
نمک 1 قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه رب آلوچه :

برای تهیه ی رب آلوچه و یا رب آلو، باید از آلوچه های سبز خیلی رسیده استفاده کنید. اگر آلوچه های شما شیرین باشد رب آلوچه ی شما شیرین می شود. و اگر آلوچه های شما ترش بود رب آلوچه ی شما ترش می شود. استفاده از آلوچه های مخلوط، رب آلوچه ی شما ملس می شود.

 

ابتدا آلوچه ها را تمیز کنید به این صورت که ساقه و برگ آن ها را جدا کنید و آن ها را تمیز بشویید. پس از شستن آن ها را داخل آبکش بریزید و روی آن ها آب بریزید. اجازه بدهید آب اضافی آن ها خارج شود.

 

سپس آلوچه ها را داخل قابلمه ای مناسب بریزید، اگر آلوچه ها آبدار هستند می توانید آب داخل آن نریزید زیرا خودشان آب می اندازند. در غیر اینصورت آب را اضافه کنید. سپس نمک را هم اضافه کنید و هم بزنید. قابلمه را روی شعله ی گاز قرار بدهید و اجازه بدهید آلوچه ها خوب بپزند و له شوند. کف روی آن ها را بردارید.

 

پس از له شدن آلوچه ها، اجازه بدهید خنک شوند. سبد مناسبی را روی در قابلمه ای هم اندازه ی سبد بگذارید و آلوچه ها را با دست فشار بدهید تا پوست و هسته ی آن جدا شود و گوشت های آلوچه به داخل قابلمه بریزد.

 

پس از تمام شدن آلوچه ها، قابلمه را روی گاز قرار بدهید. و حرارت را کم کنید تا با حرارت ملایم رب شما سفت شود. آن را دائم هم بزنید تا ته نگیرد. زمانی که رب شما سفت تر شد می باشد می توانید آبکش فلزی روی در قابلمه قرار بدهید تا مانع از پاشیدن رب به اطراف شود. هرگز در قابلمه را نگذارید زیرا عرق می کند و داخل رب شما می ریزد و در نهایت سبب کپک زدن رب شما می شود.

 

زمانی که رب شما مانند رب گوجه فرنگی سفت شد. شعله را خاموش کنید. آبکش را از در آن بردارید و پارچه ای تمیز روی در قابلمه بیندازید تا رب خنک شود. سپس آن را داخل شیشه های تمیز و در داری قرار بدهید. و در یخچال نگهداری کنید. اگر آن را در فریزر قرار بدهید می توانید به مدت 1 سال آن را نگهداری کنید.

 

طرز تهیه رب آلو :

 

طرز تهیه رب آلو سیاه

 

طرز تهیه رب آلو :

برای تهیه ی رب آلو همین مراحل را باید انجام بدهید اما آلو را جایگزین آلوچه کنید. استفاده از آلوهای سیاه رب شما را ترش می کند. رنگ رب آلو سیاه قرمزتر از رب آلوچه است.

 

استفاده از آلو زرد، رب شما را شیرین می کند.

 

درست کردن رب آلو زرد

 

نکاتی برای تهیه ی رب آلو و آلوچه :

 برای تهیه ی رب آلو و آلوچه بهتر است از قابلمه مسی یا لعابی استفاده کنید.

 

 برای زودتر پختن و له شدن آلو و آلوچه ها می توانید حدود 10 دقیقه در قابلمه را قرار بدهید.

 

 اگر از نمک در تهیه ی رب استفاده نکنید، رب شما زود کپک می زند.

 

 اگر رب شما خوب غلیظ نشود رب شما کپک می زند.

 

 هنگامی که رب شما کاملا خنک شد داخل ظرف بریزید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------