طرز تهیه مربای گیلاس خوش آب و رنگطرز پخت مربا گیلاس

 

طرز تهیه مربای گیلاس قرمز و زرد

فصل تابستان است و زمان درست کردن مرباهای خوشمزه ی رنگارنگ. یکی از مرباهای خوشمزه و دوست داشتنی، مربای گیلاس است که هم می توان در صبحانه از آن استفاده کرد و هم به در تهیه دسر و شیرینی.

مربا گیلاس:

فصل تابستان است و زمان درست کردن مرباهای خوشمزه ی رنگارنگ. یکی از مرباهای خوشمزه و دوست داشتنی، مربای گیلاس است که هم می توان در صبحانه از آن استفاده کرد و هم به در تهیه دسر و شیرینی.
 
شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که مربای گیلاس چگونه درست میشود؟ در ادامه به شما آموزش می دهیم. برای تهیه ی مربا گیلاس بهتر است از میوه گیلاس، تازه و سالم استفاده کنید.
 

مربا گیلاس زرد:

مواد لازم برای مربا گیلاس :

 گیلاس زرد هسته گرفته  1250 گرم
 شکر 1 کیلوگرم

 

طرز تهیه مربای گیلاس زرد :

برای تهیه مربا گیلاس سفید ابتدا گیلاس ها را بشویید و دم و هسته ی آن ها را بگیرید. فقط مراقب باشید گیلاس ها له نشوند. زیرا مربای شما بدشکل می شود.
 
شکر و گیلاس ها را به صورت لایه ای داخل قابلمه لعابی بریزید و در آن را بگذارید و به مدت 7-8 ساعت در یخچال قرار بدهید. بعد از گذشت این زمان روی شعله ی گاز قرار بدهید و اجازه بدهید بجوشد اگر احیانا آب ننداخت نصف استکان آب به آن اضافه کنید اگر آب انداخت لازم به اضافه کردن آب نیست. و کف آن را جدا کنید تا مربای شما شفاف و خوش رنگ شود.
 
اجازه بدهید حرارت ملایم رو به بالا باشد تا زمانی که غلیظ شد مقداری از شربت آن بردارید و اجازه بدهید خنک شود اگر غلیظ شد شعله را خاموش کنید. شربت مربا بعد از سرد شدن غلیظ تر می شود.
 
بعد از سرد شدن مربا گیلاس را داخل ظرف یا شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن را محکم ببندید و داخل یخچال نگهداری کنید.
 

مربای گیلاس قرمز :

پخت مربای گیلاس

 

مواد لازم برای مربای گیلاس :

 گیلاس قرمز یا سیاه  1 کیلو
 شکر 750 گرم 
 وانیل نصف قاشق مرباخوری
 آب لیموی تازه یا جوهر لیمو 1 قاشق 
 

طرز تهیه مربا گیلاس قرمز یا سیاه:

برای تهیه ی مربا گیلاس ابتدا دم گیلاس ها را جدا کنید و آن ها را تمیز بشویید. هسته های گیلاس را مانند آلبالو جدا کنید البته اگر دوست داشتید و گیلاس هایتان درشت بود می توانید گیلاس ها را نصف کنید و هسته های آن را جدا کنید. سپس داخل قابلمه ای ترجیحا لعابی گیلاس ها و شکرها را به صورت لایه ای بریزید. سپس در قابلمه را بگذارید و به مدت 12 تا 24 ساعت در یخچال قرار بدهید تا آب بیاندازد.
 
بعد از گذشت این مدت قابلمه را روی حرارت قرار بدهید تا جوش بیاید بعد از اینکه جوش آمد شعله را کم کنید تا به صورت ملایم مربای شما آماده شود. در این حین کف مربا را بگیرید تا مربای گیلاس شما خوش رنگ شود.
 
بعد از اینکه غلیظ شد حرارت را خاموش کنید و وانیل و آبلیمو یا جوهر لیمو را بریزید تا از شکرک زدن مربای شما جلوگیری کند. اجازه بدهید مربای شما بدون در داخل قابلمه خنک شود اگر در قابلمه را بگذارید عرق می کند و سبب کپک زدن مربا می شود.
 
بعد از خنک شدن داخل ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن ها را محکم ببندید و داخل یخچال نگهداری کنید.
 

طرز تهیه مربای گیلاس شیشه ای

 

نکاتی برای طرزتهیه مربای گیلاس :

پخت مربا گیلاس و مربا آلبالو کاملا شبیه هم است فقط میزان شکر در آن ها متفاوت است. زیرا گیلاس شیرین است و نیاز به شکر کمتری دارد.
 مراقب باشید مربای شما بیش از حد نجوشد زیرا رنگ آن بد می شود.
 
 اگر شکر شما کم باشد و یا مربا قوام نیامده باشد و یا کاملا پخته نشده باشد مربا کپک خواهد زد.
 
 اگر هم شیره مربا بیش از حد بجوشد و یا شیرینی اش کم باشد مربا شکرک خواهد زد و برای رفع این مشکل باید داخل مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو بریزید و بگذارید تا جوش بزند.
 
 برای اینکه از میزان قوام مربا اطمینان پیدا کنید باید مقداری از شربت را در قاشقی بریزید و اگر شیره پس از خنک شدن سریع از قاشق به پایین نریخت یعنی شربت قوام کافی را بدست آورده است.
 
 برای تهیه مربای گیلاس از گیلاس های زرد هم می توانید استفاده کنید در این صورت رنگ مربای شما دیگر قرمز نیست.
 
 هر چقدر میزان گیلاس ها قرمزتر باشد مربای شما قرمزتر و تیره تر می شود.
 

مربا گیلاس هم بسيار خوش رنگ و هم خوشمزه است.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------