طرز تهیه شیرینی زنجبیلی بدون فرشیرینی زنجبیلی بدون فر،شیرینی زنجبیلی،طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر

طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر

 

طرز تهیه انواع شیرینی زنجبیلی:

زنجبیل یکی از ادویه های خوش طعم با طبع گرم است که اغلب، طعم آن را می پسندند. به همین منظور در این مقاله بیتوته قصد داریم طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر، شیرینی زنجبیلی بدون فر و طرز تهیه نان زنجبیلی بدون فر را آورده ایم.

طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده بدون فر

کلوچه زنجبیلی یکی از شیرینی های محلی ایران محسوب می شود. کلوچه ی زنجبیلی به دلیل استفاده از زنجبيل عطر و طعم لذیذی دارد و علاوه بر این ها دارای طبع گرم و خواص بی نظیری است معمولا افراد با ذائقه های مختلف آن را می پسندند.

 

مواد لازم برای طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده بدون فر :

آرد 1 کیلوگرم
شکر 500 گرم
روغن 500 گرم
پودر زنجبیل 3 قاشق غذاخوری
آب گرم 1 لیوان

 

طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر :

برای تهیه ی کلوچه زنجبیلی، ابتدا روغن را جایی قرار بدهید تا به دمای محیط برسد، شما می توانید به جای روغن از کره نیز استفاده کنید‌‌، در این صورت کره را نیز بیرون از یخچال قرار بدهید و اجازه بدهید تا به دمای محیط برسد. آرد را دو بار الک کنید و با روغن خوراکی ذوب شده یا کره ی ذوب شده مخلوط کنید. آن را با دست به خوبی ورز بدهید تا یکدست شود. گرمای دست شما باعث می شود آرد و روغن به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و بافت یکنواختی به وجود آید. 

 

سپس شکر و زنجبیل را به خمیر اضافه کنید. آب گرم را کم کم به مواد اضافه کنید و ورز دادن را ادامه دهید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. سپس خمیر را داخل پلاستیک فریزر بگذارید و اجازه بدهید به مدت نیم ساعت در دمای محیط استراحت کند.

 

پس از گذشت نیم ساعت خمیر را روی سطحی صاف باز کنید و به شکل های مختلف برش بزنید یا آن را قالب بزنید، حتی می توانید مقداری از خمیر را بردارید و در دست گرد کنید و بعد آن را صاف کنید و روی آن را به شکل دلخواه نقش بزنید. دقت کنید که کلوچه ها نباید ضخامت زیادی داشته باشند. کف تابه ی چدنی را کمی چرب کنید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. کلوچه ی زنجبیلی را داخل تابه قرار بدهید تا یک طرف آن سرخ شود. سپس طرف دیگر آن را سرخ کنید.

 

کلوچه ی خوشمزه ی ما آماده است می توانید روی آن را با پودر پسته تزئین کنید و نوش جان کنید.

 

این کلوچه را می توانید داخل فر روی کاغذ روغنی بپزید.

 

طرز تهیه نان زنجبیلی بدون فر :

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی بدون فر،طرز تهیه نان زنجبیلی بدون فر،کلوچه زنجبیلی بدون فر

طرز تهیه نان زنجبیلی

 

مواد لازم برای تهیه ی نان زنجبیلی :

 آرد حدود 500 گرم 
 شیر  یک چهارم پیمانه
 ماست  یک چهارم پیمانه
 آب ولرم یک چهارم پیمانه
 تخم مرغ یک عدد
 خمیر مایه  1 قاشق سوپخوری
 شکر 1 قاشق چایخوری
 بکینگ پودر 1 قاشق چایخوری 
زنجبیل 2 قاشق غذاخوری
نمک نوک قاشق چایخوری
کره آب شده 70 گرم

 

مواد لازم برای رومال یا تزیین نان زنجبیلی :

زرده تخم مرغ  1 عدد
زعفران دم کرده  به مقدار کمی
شیر 2 قاشق غذاخوری
کنجد به مقدار دلخواه

 

طرز تهیه نان زنجبیلی :

برای تهیه ی نان زنجبیلی، ابتدا آب ولرم را داخل کاسه ی کوچکی بریزید، سپس شکر و مایه خمیر را به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه به همان حالت باقی بماند تا پف کند. (بهتر است محیط شما گرم باشد و درب ظرف را ببندید).

 

اکنون داخل ظرف مناسبی شیر، ماست، تخم مرغ، زنجبیل، مایه خمیر آماده شده و کره آب شده را بریزید و مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید.

 

بکینگ پودر و نمک و آرد را با هم مخلوط کنید، سپس آن را الک کنید تا کاملا با هم ترکیب شوند، سپس مخلوط آرد را کم کم به مواد مخلوط شده اضافه کنید و مواد را به طور کامل با هم مخلوط کنید، تا خمیر یکدستی بدست آید (از آرد به مقدار کافی استفاده کنید). خمیر شما باید به صورتی باشد که خیلی سفت نباشد و خمیر به دست شما بچسبد. میزان آردها با توجه به آرد آن متغییر است. آرد باید کم کم به مواد اضافه شود.

 

سپس روی خمیر را بپوشانید و آن را در مکانی معتدل قرار دهید، تا خمیر استراحت کند و یا به اصطلاح ور بیاید. این کار حدود 1 ساعت زمان می برد. سپس خمیر را به 10 الی 12 قسمت تقسیم کنید و به شکل دلخواه به آن ها فرم بدهید. درون سینی فر را، کاغذ روغنی قرار بدهید و خمیرها را با فاصله درون سینی قرار بدهید. پس از آن، مجددا به خمیرها استراحت بدهید به این صورت که روی آن ها را بپوشانید و اجازه بدهید به مدت 15 الی 20 دقیقه به همان صورت باقی بمانند.

 

سپس شیر، زرده ی تخم مرغ و زعفران دم کرده را با هم مخلوط کنید و آن مخلوط را با فرچه، روی خمیرها بمالید و مقداری کنجد روی آن ها بپاشید.

 

سپس سینی را داخل طبقه وسط فر از قبل گرم شده با دمای 175 درجه سانتیگراد قرار دهید، به مدت 15 دقیقه قرار دهید، تا با شعله ی پایین بپزند و سپس شعله بالا را نیز به مدت 5 دقیقه روشن کنید، تا روی نان ها نیز کاملا بپزند.

 

شیرینی زنجبیلی،طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر،طرز تهیه شیرینی زنجبیلی بدون فر

طرز تهیه نان زنجبیلی بدون فر

 

روش تهیه نان زنجبیلی بدون فر :

برای تهیه ی این نان زنجبیلی بدون فر می توانید، داخل تابه ای را چرب کنید، سپس تابه را روی حرات قرار دهید، هنگامی که تابه گرم شد، نان زنجبیلی را داخل آن قرار بدهید و حرارت را کم کنید یا از شعله پخش کن استفاده نمایید، درب تابه را ببندید و حدود 20 دقیقه برای پخت نان زمان بدهید، تا کاملا مغز پخت شود. و سپس آن را برگردانید تا طرف دیگر آن نیز کمی سرخ شود.

 

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی بدون فر :

طرز تهیه کلوچه زنجبیلی بدون فر،طرز تهیه شیرینی زنجبیلی بدون فر،طرز تهیه نان زنجبیلی بدون فر

طرز درست کردن شیرینی زنجبیلی بدون فر

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی زنجبیلی قزوین بدون فر:

 روغن جامد نصف لیوان
 پودر قند  یک لیوان
 پودر زنجبیل نصف قاشق غذاخوری
 بکینگ پودر  یک قاشق چایخوری
 آرد قنادی یک و نیم لیوان (کمتر بیشتر)

 

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی قزوین بدون فر :

برای تهیه ی شیرینی زنجبیلی قزوین بدون فر، ابتدا پودر قند و روغن را با همزن بزنید تا کاملا سفید شود. حتما در حین کار دور ظرف را تمیز کنید و به داخل مواد بریزید. سپس پودر زنجبیل و بکینگ پودر را اضافه کنید و هم بزنید. آرد را کم کم اضافه کنید و خوب ورز بدهید تا خمیر نرم و لطیفی به دست بیاید و به دست شما نچسبد.

 

از خمیر به اندازه ی گردو بردارید و داخل دست شکل بدهید. اکنون کف تابه ی دو طرفه را کاغذ روغنی بگذارید و شیرینی ها را داخل تابه بچینید.

 

برای روی شیرینی 1 قاشق شکر را با 2 قاشق آبجوش ترکیب کنید و وقتی شکر حل شد کمی از آن شیره را روی شیرینی بمالید و به دلخواه روی آن پودر پسته، گردو یا خرفه بریزید.

تابه را روی شعله پخش کن بگذارید و اجازه بدهید با حرارت ملایم به مدت 10 دقیقه بپزد. نیازی نیست رنگ آن تغییر کند. مهم مغز پختن آن است. بعد از پخت اجازه بدهید کامل خنک شوند و بعد از تابه خارج کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های آشپزی(آموزش انواع غذاها، خواص مواد غذایی، غذاهای رژیمی، مربا و ترشیجات، شیرینی پزی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------