درمان تب در خانه با دمنوش های تب بر گیاهان دارویی تب بر, دمنوش های گیاهی برای کاهش تب, تب بر قوی گیاهی

یکی از راهکارهای خانگی برای درمان تب دمنوش های گیاهی هستند

 

درمان تب با داروی گیاهی؛ 12 مورد از موثرترین دمنوش‌ها 

نوشیدن دمنوش های تب بر روشی قدیمی و خانگی برای درمان تب به شمار می رود. دمنوش های گیاهی با تأمین آب مورد نیاز بدن، خاصیت آنتی اکسیدانی، تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با باکتری سبب افزایش تعریق و کاهش تب در بدن می شوند. از سری دمنوش های تب بر می توان به دمنوش نعناع، مریم گلی، زنجبیل و عسل، ریحان، پونه کوهی، دارچین و کشمش اشاره کرد. 

مزیت استفاده از دمنوش های تب بر

یکی از راه کار های خانگی در خصوص درمان تب به وسیله ی گیاهان دارویی صورت می گیرد. زمانی که دمای حرارت بدن افزایش پیدا می کند، عارضه ی تب رخ می دهد. تب از وجود عفونت در بدن نشأت می گیرد. با این وجود می توان به وسیله ی مصرف دمنوش، دمای بدن را کاهش داد. 

 

دمنوش با تأمین آب مورد نیاز بدن در خصوص مقابله با تب، سبب ارتقای سیستم ایمنی و مقابله ی بهتر با عوامل بیماری زا می گردد. یکی از گیاهان دارویی که از خاصیت ضد میکروبی بهره مند است، آویشن نام دارد. 

 

گل های بابونه خاصیت ضد باکتریایی دارند که سبب به وجود آمدن خواب بهتر برای بیمار می شوند. علاوه بر این، گل های زیرفون با افزایش میزان تعریق سبب کاهش دمای بدن می گردد.  

 

دمنوش های گیاهی برای تب, فواید دمنوش های تب بر, تب بر

دمنوش گل بابونه به عنوان یکی از دمنوش های تب بر استفاده می شود

 

لیست دمنوش های تب بر

دمنوش های متعددی برای درمان تب و کاهش دمای عمومی بدن به صورت طبیعی وجود دارند. برای تهیه ی دمنوش ضرورت دارد حدود 10 گرم از گیاه دارویی را در یک فنجان آب جوش قرار دهید و به صورت غیر مستقیم در نزدیکی اجاق گاز قرار دهید تا به مدت 5 دقیقه دم بکشد. 

 

در خصوص اثر بخشی گیاه دارویی و کاهش میزان تب توصیه می شود، دمنوش را به صورت 3 الی 5 فنجان در طول روز مصرف کنید. 

افزودن مقداری زنجبیل تازه روند کاهش میزان تب را تسریع می ببخشد. در واقع زنجبیل به موجب برخورداری از ترکیبات آنتی باکتریالی خاصیت تب بری دارد و با ارتقای قدرت دفاعی بدن سبب تشدید فرایند کاهش دما می گردد. 

 

توجه داشته باشید که قبل از مصرف دمنوش های تب بر با یک پزشک متخصص در خصوص بهره گیری از گیاهان دارویی مشورت نمایید. 

در ادامه دمنوش های تب بر را به صورت جداگانه شرح می دهیم:

 

دمنوش نعناع

نعناع یکی از گیاهان فوق العاده مؤثر برای درمان تب به شمار می رود. برای تهیه ی دمنوش نعناع یک قاشق نعناع خشک شده را در داخل یک لیوان آب جوش بریزید و بر روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید. 

به منظور اثر بخشی سریع تر دمنوش نعناع می توان در داخل فنجان دمنوش یک قاشق عسل نیز اضافه کرد. 

 

تب بر قوی خانگی, گیاهان دارویی تب بر, دمنوش های گیاهی برای کاهش تب

دمنوش نعناع یکی از گیاهان مؤثر برای درمان تب به شمار می رود

 

چای دارچین

دارچین از خاصیت افزایش هوشیاری روانی در بدن برخوردار است. این گیاه دارویی دارای خاصیت ضد ویروسی، ضد عفونی کننده، ضد قارچی و ضد باکتری می باشد. 

علاوه بر این، در دارچین مقادیر فراوانی آنتی اکسیدان یافت می شود که در کاهش تب و ارتقای سیستم ایمنی بدن مؤثر واقع است. 

 

برای تهیه ی دمنوش دارچین دو عدد هل، دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل و مقداری دارچین را با هم ترکیب نمایید. سپس مواد ترکیبی را به مدت 5 دقیقه به همراه آب به نقطه جوش برسانید و به صورت دمنوش گرم میل نمایید. 

 

دمنوش آویشن

آویشن منبع آنتی اکسیدان و خاصیت ضد باکتریایی است. دمنوش آویشن با ورود به بدن به مبارزه با انواع باکتری و قارچ هایی می پردازد که سبب تب در بدن شده اند. 

علاوه بر این، دمنوش آویشن قدرت آنتی بیوتیک را در بدن ارتقا می دهد و باکتری های موجود در درون بدن را از بین می برد.

 

برای تهیه ی دمنوش آویشن دو قاشق غذا خوری آویشن خشک یا 3 الی 4 قاشق غذاخوری آویشن تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. سپس به مدت 10 الی 15 دقیقه به صورت غیر مستقیم بر روی حرارت قرار دهید و به صورت گرم نوش جان کنید. 

 

دمنوش های تب بر, دمنوش های گیاهی برای تب, فواید دمنوش های تب بر

چای کشمش به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی سبب کاهش میزان تب می شود

 

دمنوش مریم گلی

یکی از دمنوش های تب بر قوی، مریم گلی است. دمنوش مریم گلی تعریق بدن را به دنبال دارد. برای تهیه ی دمنوش مریم گلی چند برگ از گیاه را در داخل قوری قرار دهید. سپس با اضافه کردن آب داخل قوری، آن را بر روی حرارت قرار دهید تا دم بکشد. 

برای خوش طعم سازی دمنوش مریم گلی می توان مقداری عسل و آب لیمو را به آن اضافه کرد. 

 

چای کشمش

کشمش نوعی انگور خشک شده است که منبع ویتامین های گروه B، آهن، پتاسیم، کلسیم و خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد. چای کشمش با انتقال خاصیت آنتی اکسیدانی به بدن سبب کاهش میزان تب می گردد. 

 

برای تهیه ی چای کشمش 7 فنجان آب گرم را به همراه یک فنجان کشمش ترکیب کنید. پس از مدتی کشمش را به وسیله ی قاشق له کنید تا به صورت کامل با آب حل شود. کشمش موجود در آب را از صافی رد کنید تا به صورت یک دست مبدل گردد. سپس در طول روز به نوشیدن نیمی از فنجان چای کشمش بپردازید. 

 

چای کاهو

مؤثر ترین روش در خصوص حفاظت از آب بدن، مصرف چای کاهو است. کاهو دارای مقادیر فراوانی فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است که بدن را به صورت کامل تغذیه می سازد. علاوه بر این کمک شایانی در رفع تب از بدن ایفا می کند. 

 

به منظور تهیه ی چای کاهو یک بوته برگ کاهو را داخل یک ظرف قرار دهید و یک لیتر آب جوشانده را به ظرف اضافه کنید. حدود 15 دقیقه پس از افزودن آب داخل ظرف، یک شیرین کننده اعم از عسل را به مواد اضافه کنید و به صورت گرم نوش جان نمایید. 

 

چای ریحان به همراه فلفل

ریحان گیاهی از تیره ی نعناعیان است که در دو نوع بنفش و سبز یافت می شود. ریحان دارای ویژگی های کاهنده ی درد، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می باشد. 

فلفل نیز از کپسایسین برخوردار است. کپسایسین با افزایش گردش خون در بدن سبب تعریق و کاهش حرارت بدن می گردد. درمانگران طب سنتی بر این باور هستند که فلفل سیاه بهبود کننده ی تب است. 

 

برای تهیه ی چای ریحان به همراه فلفل، یک قاشق غذا خوری برگ ریحان و 1/4 قاشق غذاخوری فلفل را داخل یک فنجان آب به نقطه ی جوش برسانید. حدود 5 دقیقه دمنوش را به صورت غیر مستقیم بر روی حرارت قرار دهید تا دم بکشد. سپس چای را از صافی رد کنید و به صورت گرم نوش جان نمایید. 

 

 فواید دمنوش های تب بر, تب بر, تب بر گیاهی

دمنوش گل همیشه بهار از دمنوش های تب بر می باشد

 

دمنوش گیاه پنجه گربه

گیاه پنجه گربه دارای سالیسین است. سالیسین در بدن انسان به آسپرین مبدل می گردد و سبب کاهش تب در بزرگسالان می شود.  

 

دمنوش گیاه زوفا

گیاه زوفا در قدیم الایام به عنوان درمان مؤثر تب کاربرد داشته است. بهره گیری از دمنوش گیاه زوفا با افزایش فرایند تعریق سبب تعدیل دمای بدن می گردد. 

 

دمنوش انگور کولی

گل انگور کولی یکی از دمنوش های مؤثر در راستای درمان تب به شمار می رود. دمنوش انگور کولی با ایجاد تعریق در بدن سبب کاهش دمای عمومی و رفع تب می شود. 

 

دمنوش اکسینه آ

گیاه اکسینه آ سرشار از خاصیت آنتی اکسیدانی است. مصرف دمنوش اکسینه آ تقویت سیستم ایمنی را به دنبال دارد که در پی آن میزان دمای بدن به حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند. 

 

دمنوش گیاه ریش بزی

گیاه ریش بزی حاوی خاصیت دفع سموم و افزایش روند تعریق است. مسلما در طی تعریق سموم موجود در بدن خارج می شود و زمینه برای درمان تب میسر می گردد. 

 

در ادامه برخی از دمنوش های مؤثر در درمان تب را ذکر می کنیم:

• چای پونه کوهی

• دمنوش ترکیبی عسل و زنجبیل

• جوشانده ی برگ درخت شاتوت

• دمنوش بابونه

• دمنوش گل ختمی

• فرنجمشک

• بومادران

• دمنوش گل همیشه بهار

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------