گیاهان تقویت کننده مغز را بشناسیدجنسینگ عملکرد ذهني و مغز را از جهت های گوناگون تقویت ميکند

 

 گیاه رزماری میتواند براي بهبود حافظه شما موثر باشد. گیاه دارویی واچا  بطور سنتی براي کمک به درمان اختلال های سیستم عصبی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنين، امکان دارد واچا به تفکر شفاف و افزایش تمرکز کمک کند.

گیاهان تقویت کننده مغز

طبیعت مادر تمامی انسان هاست و از دیرباز ما را پناه ، خوراک و هم موقع رنج و بیماری درمان نموده است . گیاهان بسياري بعنوان دارو شناسایی شده است که با استفاده مستمر و مرتب آن ها میتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. تقویت حافظه با گیاهان دارویی هم امکان دارد.
هم در دین راهکارهایی پیشنهاد شده و هم به وسیله اطبا و پیشینیان. در این مطلب تعدادی از این گیاهان دارویی معرفی خواهد شد، با ما همراه باشید.

 

گیاه رزماری:
گیاه رزماری میتواند براي بهبود حافظه شما موثر باشد. تحقيقات مختلفی بر روی رزماری انجام گردیده است . بعضی از پژوهش های انجام شده نشان ميدهد که بوی روغن رزماری میتواند حافظه آینده نگر را در اشخاص بهبود ببخشد. حافظه اینده نگر قابلیت به خاطر سپردن رویدادهای خاص و وظایفی است که در آينده رخ خواهد داد.


گیاه گوتوکولا
گوتوکولا یا گیاه آب قاشقی بومی جنوب شرق آسیا، استرالیا و هند بوده و معمولاً بعنوان یک تونیک براي حفظ اعتدال در عملکرد کلی مغز استفاده ميشود . این گیاه به واسطه قابلیت خود در بهبود گردش خون و حمایت از عملکرد حافظه شناخته شده است. بطور خاص، گوتوکولا یک« آداپتوژن» است، به این معنی که میتواند به بدن در سازش کارآمدتر با استرس و همچنين وضوح ذهني بیش تر کمک کند.


گیاه واچا
این گیاه دارویی بطور سنتی براي کمک به درمان اختلال های سیستم عصبی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنين، امکان دارد واچا به تفکر شفاف و افزایش تمرکز کمک کند. تعدادی از پژوهشگران معتقدند که واچا به سم زدایی بافت مغز هم کمک ميکند .

 

  بیشتر بخوانید: خواص گرده گل

 

زردچوبه
کورکومین ماده ای که بطور طبيعي در زردچوبه موجود است، با کاهش التهاب، افزایش سلامتی را به دنبال دارد. کورکومین که در درمان بیماري هایی مانند آلرژی، دیابت و زخم معده بکار برده ميشود ، در دستگاه گوارش باقی می ماند و هر ماده ای را که جذب شده، سریعا متابولیز ميکند . همچنین ، بدن شما هورمونی به نام BDNFیا فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز تولید ميکند که نقشی مهم در تقسیم و تکثیر نورون ها دارد. تولیدBDNF با استرس و بالا رفتن سن کاهش پیدا ميکند . زردچوبه میتواند با افزایش تولید و عملکرد این هورمون، اثرات کاهش درک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و در نتيجه حافظه را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

 

 زردچوبه برای تقویت مغر و حافظه مفید است

 

جنسینگ
مقاله ای در مورد تقویت مغز بدون اشاره به گیاه دارویی قدرتمند جنسینگ کامل نمی شود. جنسینگ عملکرد ذهني و مغز را از جهت های گوناگون تقویت ميکند . همچنين، جنسینگ بعنوان یک آداپتوژن شناخته ميشود ، به این معنی که میتواند به بدن و مغز براي مبارزه بهتر با استرس کمک کند. علاوه بر این، جنسینگ امکان دارد از سلول های مغز در برابر سم ها و بتا- آمیلوئید مراقبت کند و بر همین مبنا از زوال روانی به واسطه افزایش سن پيش‌گيري کند.

جینکو بیلوبا
گیاه دارویی به واسطه قابلیت های شفابخشی خود قرن ها مورد استفاده قرار گرفته و عقیده بر این است که فواید شناختی متعددی را عرضه ميکند . بعضی مطالعات نشان داده اند که جینکو بیلوبا امکان دارد به بهبود باززایی سلول ها در مغز کمک کند که خبر خوبی براي عملکرد روانی، به خصوص با افزایش سن انسان، به حساب می آید . پژوهش های ديگر نشان داده اند که این گیاه قدرتمند امکان دارد حافظه، توجه و چه بسا هوش را تقویت کند.
باید به این نکته توجه داشت که جینکو بیلوبا بعنوان یک رقیق کننده خون شناخته ميشود و نباید همراه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی( NSAIDs) مثل ایبوپروفن، آسپرین، وارفارین یا هر داروی رقیق کننده خون مصرف شود.


در این مطلب به چند میوه مفید برای تقویت مغز نیز اشاره می شود:
میوه های موثر براي تقویت حافظه:
انجیر، بادام، چغندر، سیر، به، انار، کدو حلوایی، انگور سیاه خشکیده، گردو

 

در سنت و دین ما هم سفارش هایی در خصوص تقویت حافظه وجود دارد. من جمله :
- پیغمبر خدا (ص): هرکس گرسنه به خوردن انگور سیاه خشکیده مداومت کند، فهم و حافظه و ذهن روزی آن ميشود و از بلغم وی کم ميشود.


- کندر (جویدن آن مثل آدامس و براي افردی که از جویدن آن احساس بدی دارند خوردن آن با عسل بصورت کپسول.)

- پیغمبر خدا (ص): بر شما باد کندر، چراکه عقل را افزون می کند و ذهن را ذکاوت ميدهد .

- خوردن انار با پیه آن (خوردن انار شیرین با پیه آن علاوه‌براین که بر هضم غذا کمک ميکند سبب تقویت حافظه مي شود.)

- امام صادق( ع): انار را با پیه آن بخورید، چرا که معده را می پالاید و حافظه ر افزون می کند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------