علائم عفونت رحم چیست؟عفونت رحم و درد پا,علائم عفونت رحم,شباهت عفونت لگن و رحم و تشخیص آن

علائم عفونت رحم در زنان چیست؟

 

عفونت رحم چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت رحم در نتیجه بیماری التهابی لگن (PID) رخ می دهد که در آن کل یا بخشی از سیستم تناسلی زنان دچار عفونت می شود.

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت اندام های تولید مثل زنان است. این اغلب در مواقعی اتفاق می افتد که باکتری های منتقله از طریق مقاربت از واژن به رحم ، لوله های رحمی یا تخمدان ها سرایت کنند.

 

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت رحم چیست؟

اگر به بیماری التهابی لگن (PID) مبتلا هستید، یک عفونت داخلی دارید که معمولاً از واژن یا گردن رحم (دهانه رحم) به رحم (رحم) و اندام های اطراف آن منتقل شده است. همچنین ممکن است نواحی تحتانی شکم (لگن) اطراف این اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد. درمان آن با آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عوارض مهم است. در بیشتر موارد، عفونت از طریق رابطه جنسی (عفونت مقاربتی - STI ) منتقل می شود.

 

شباهت عفونت لگن و رحم و تشخیص آن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت اندام های تناسلی زنان است. معمولاً در اثر یک عفونت مقاربتی ایجاد می شود. علائم شامل معده، درد زیر شکم و ترشحات واژن است. درمان سریع PID، معمولا آنتی بیوتیک ها، به جلوگیری از عوارضی مانند ناباروری کمک می کند. شریک زندگی شما نیز باید آزمایش و درمان شود.

 

اندام های دستگاه تناسلی زنان شامل واژن، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها هستند.

دستگاه تناسلی زن.

 

بیماری التهابی لگن (PID) چیست؟

بیماری التهابی لگن یا PID زمانی رخ می دهد که اندام های تناسلی زنانه عفونی می شوند. دستگاه تناسلی بخشی از بدن است که در باردار شدن و بچه دار شدن نقش دارد.

 

اندام های تناسلی تحت تاثیر PID شامل رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ می باشد. هنگامی که PID دارید، ممکن است درد معده را در قسمت پایین شکم خود احساس کنید. همچنین ممکن است ترشحات غیر معمول (نشت) از واژن خود داشته باشید.

 

چگونه به PID دچار می شوید ؟

اکثر افراد معمولاً از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به PID مبتلا می شوند، اما 15 درصد از این عفونت ها از طریق جنسی منتقل نمی شوند. رابطه جنسی ممکن است به باکتری ها اجازه ورود به سیستم تولید مثل را بدهد، جایی که می توانند اندام ها را آلوده کنند.

 

چگونه بیماری التهابی لگن بر من تأثیر می گذارد؟

PID می تواند به بخش هایی از دستگاه تناسلی شما، از جمله رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ آسیب برساند. PID می تواند دردناک باشد و باردار شدن را در آینده دشوار کند. PID همچنین می تواند منجر به عفونت در لگن به نام آبسه لوله تخمدانی (TOA) شود که در صورت عدم درمان می تواند افراد را بسیار بیمار کند.

 

علائم عفونت رحم در پریودی,ایا عفونت باعث پادرد می شود,نشانه های عفونت رحم

عفونت رحم و درد پا ارتباط دارند، درد از زیر شکم به پاها می کشد

 

چه کسانی در معرض خطر PID هستند؟

اگر:

– یک عفونت مقاربتی (STIs) به خصوص سوزاک یا کلامیدیا داشته باشید.

– شریک جنسی زیادی داشته باشید یا شریکی داشته باشید که چندین شریک داشته باشد.

– در گذشته PID داشته اند.

– از نظر جنسی فعال هستند و کمتر از 25 سال دارند.

 

بیماری التهابی لگن چقدر شایع است؟

هر سال بیش از 1 میلیون زن در ایالات متحده به PID مبتلا می شوند. و بیش از 100000 زن به دلیل آن نابارور می شوند، یعنی نمی توانند بچه دار شوند. بسیاری از موارد حاملگی خارج از رحم نیز نتیجه PID است. حاملگی خارج از رحم زمانی است که کودک در خارج از رحم، معمولاً در لوله فالوپ شروع به رشد می کند. بارداری خارج رحمی درمان نشده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

موارد PID در سال های اخیر کاهش یافته است. دلیل ممکن است این باشد که تعداد بیشتری از زنان آزمایش های منظم برای کلامیدیا و سوزاک، عفونت های اصلی که منجر به PID می شوند، انجام می دهند.

 

علائم و علل عفونت رحم:

چه چیزی باعث بیماری التهابی لگن (PID) می شود؟

باکتری هایی که وارد دستگاه تناسلی می شوند اغلب باعث بیماری التهابی لگن می شوند. این باکتری ها از واژن، از طریق دهانه رحم، به رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها و به لگن منتقل می شوند.

 

به طور معمول، زمانی که باکتری ها وارد واژن می شوند، دهانه رحم مانع از گسترش آنها به سایر اندام های تناسلی می شود. اما گاهی اوقات، دهانه رحم از یک بیماری مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا عفونی می شود . هنگامی که این اتفاق می افتد، کمتر قادر به جلوگیری از باکتری ها است.

 

سوزاک و کلامیدیا درمان نشده باعث حدود 90 درصد موارد PID می شود. علل دیگر عبارتند از:

 

سقط جنين

– زایمان.

– روش های لگنی

 

قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD)، مسی یا هورمونی. این خطر در چند هفته پس از تزریق بیشتر است. بسیاری از اوقات این نوع عفونت با آزمایش STI در زمان قرار دادن IUD قابل پیشگیری است.

 

آیا دوش کردن باعث بیماری التهابی لگن (PID) می شود؟

بیشتر مطالعات فقط یک ارتباط بسیار ضعیف بین دوش و PID گزارش می کنند. آنچه می توان گفت این است که دوش می تواند منجر به عفونت های واژینوز باکتریایی شود، اما فقط یک ارتباط بالقوه بین دوش و PID وجود دارد.

 

علایم عفونت رحم یا التهابی لگن PID چیست؟

ممکن است متوجه نشوید که PID دارید. علائم ممکن است خفیف یا غیر قابل توجه باشد. اما علائم PID همچنین می تواند به طور ناگهانی و سریع شروع شود. نشانه های عفونت رحم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 

– درد یا حساسیت در معده یا پایین شکم (شکم)، شایع ترین علامت.

– ترشحات غیر طبیعی واژن، معمولاً زرد یا سبز با بوی غیرعادی.

– لرز یا تب.

– حالت تهوع و استفراغ.

– درد هنگام رابطه جنسی.

– سوزش هنگام ادرار کردن.

– علائم عفونت رحم در پریودی، پریودهای نامنظم یا لکه بینی یا گرفتگی در طول ماه.

– درد در سمت راست بالای شکم، کمتر.

 

علائم عفونت شدید رحم,علائم عفونت رحم در زنان,علایم عفونت رحم

نشانه های عفونت رحم

 

تشخیص و آزمایشات عفونت رحم:

بیماری التهابی لگن چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم PID را احساس کردید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. هر چه زودتر مراقبت شوید، شانس درمان موفقیت آمیز شما بیشتر است.

 

معمولا، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند PID را از طریق موارد زیر تشخیص دهد :

– سابقه پزشکی، از جمله پرسش در مورد سلامت عمومی، فعالیت جنسی و علائم.

– معاینه لگن برای بررسی اندام های تناسلی و جستجوی علائم عفونت.

– کشت واژینال برای نمونه برداری از هر گونه باکتری.

 

چه آزمایش های دیگری ممکن است برای تشخیص PID نیاز داشته باشم ؟

– آزمایش خون

– آزمایش ادرار برای رد عفونت دستگاه ادراری که باعث درد لگنی مشابه می شود.

– سونوگرافی برای دریافت تصاویر واضح تر از دستگاه تناسلی.

 

در برخی موارد، ارائه دهنده شما ممکن است توصیه کند:

– بیوپسی آندومتر برای برداشتن و آزمایش یک نمونه بافت کوچک از آندومتر، پوشش داخلی رحم.

– لاپاراسکوپی، جراحی با استفاده از برش های کوچک و یک ابزار روشن برای بررسی دقیق اندام های تولید مثل.

– کولدوسنتز، با یک سوزن در پشت واژن برای خارج کردن مایع برای معاینه. این روش بسیار نادرتر از قبل است، اما گاهی اوقات مفید است.

 

مدیریت و درمان عفونت رحم:

بیماری التهابی لگن (PID) چگونه درمان می شود؟

ارائه دهنده شما آنتی بیوتیک هایی را که از طریق دهان مصرف می کنید تجویز می کند. مطمئن شوید که تمام داروهای خود را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهتری دارید. اغلب، قبل از، از بین رفتن عفونت، علائم شما بهبود می یابد. ممکن است ارائه دهنده شما چند روز پس از شروع دارو به شما توصیه کند که بازگردید. آنها می توانند بررسی کنند که درمان موثر است.

 

برخی از افراد آنتی بیوتیک، مصرف می کنند و هنوز علائم دارند. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است لازم باشد برای دریافت دارو از طریق IV به بیمارستان بروید. همچنین ممکن است به داروهای IV نیاز داشته باشید اگر:

 

– حامله هستند

– دچار عفونت شدید و احساس بیماری شدید.

– آبسه (مجموعه چرک) در لوله فالوپ یا تخمدان خود داشته باشید.

 

آیا برای بیماری التهابی لگن نیاز به جراحی داریم؟

جراحی برای PID نادر است اما در برخی موارد می تواند کمک کند. اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک ها همچنان علائم یا آبسه دارید، با پزشک خود در مورد جراحی صحبت کنید.

 

آیا شریک زندگی تان برای بیماری التهابی لگن به درمان نیاز دارد؟

اگر بیماری التهابی لگن دارید، به شریک جنسی خود بگویید. آنها همچنین باید به خاطر خود و شما تحت درمان قرار گیرند. در غیر این صورت، با از سرگیری رابطه جنسی، ممکن است دوباره به PID مبتلا شوید.

 

جلوگیری از عفونت رحم:

آیا می توانیم از بیماری التهابی لگن جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات، PID به دلیل یک عفونت مقاربتی نیست. این می تواند از باکتری های طبیعی واژن باشد که به اندام های تناسلی شما سفر می کنند. اجتناب از دوش ممکن است خطر را کاهش دهد.

 

با این حال، اغلب اوقات PID به دلیل رابطه جنسی محافظت نشده اتفاق می افتد. اقداماتی را برای انجام رابطه جنسی ایمن انجام دهید. از خود در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) که می تواند باعث PID شود محافظت کنید:

 

روش های جلوگیری از بارداری را انتخاب کنید: این نوع پیشگیری از بارداری شامل کاندوم و دیافراگم است. حتی اگر قرص های ضد بارداری مصرف می کنید، یک روش مانع را با اسپرم کش ترکیب کنید.

 

در صورت مشاهده علائم به دنبال درمان باشید: اگر متوجه علائم PID یا سایر بیماری های مقاربتی شدید، فوراً درمان را انجام دهید. علائم شامل ترشح غیرمعمول واژن، درد لگن یا خونریزی بین قاعدگی است.

 

معاینات منظم را انجام دهید: معاینات و غربالگری های زنان را به طور منظم انجام دهید. اغلب، ارائه دهندگان می توانند عفونت های دهانه رحم را قبل از گسترش به اندام های تناسلی شناسایی و درمان کنند.

 

علائم عفونت رحم,شباهت عفونت لگن و رحم و تشخیص آن,علائم عفونت رحم در پریودی

عفونت رحم در زنان

 

آیا به آزمایش عفونت مقاربتی به طور منظم نیاز داریم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آزمایش سالانه عفونت های مقاربتی صحبت کنید. ارائه دهندگان اغلب آزمایش کلامیدیا را برای کمک به ایمن نگه داشتن شما توصیه می کنند. همچنین انجام آزمایش قبل از رابطه جنسی با شریک جدید مفید است.

 

آیا بیماری التهابی لگن قابل درمان است؟

اگر تشخیص و درمان سریع عفونت را دریافت کنید، آنتی بیوتیک ها می توانند PID را درمان کنند. اما درمان نمی تواند آسیبی را که قبلاً به اندام های تناسلی شما وارد شده است، معکوس کند. منتظر درمان نباشید فوراً به ارائه دهنده خود مراجعه کنید تا بتوانید کمکی را که برای سالم ماندن نیاز دارید دریافت کنید.

 

  بیشتر بخوانید: درمان عفونت وازن

 

آیا PID عوارضی دارد ؟

اگر چندین بار به PID مبتلا شوید، می توانید بر روی لوله های فالوپ زخم ایجاد کنید. جای زخم می تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله :

 

– درد مزمن لگن .

– حاملگی خارج رحمی.

– ناباروری.

 

اگر بیماری التهابی لگن داشته باشیم، آیا برای باردار شدن با مشکل مواجه می شویم ؟

PID می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. از میان زنانی که PID داشتند، مطالعات نشان داد که از هر 8 نفر، 1 نفر برای باردار شدن مشکل دارند. افرادی که عفونت های مکرر داشتند، باردار شدنشان دشوارتر بود.

 

چگونه PID بر باروری تأثیر می گذارد؟

یک تخمک باید از تخمدان شما به سمت لوله فالوپ و داخل رحم (رحم) حرکت کند. سپس اسپرم می تواند آن را بارور کند. اما باکتری های PID می توانند باعث ایجاد زخم در لوله های فالوپ شوند. بافت اسکار باعث می شود تخمک به جایی که باید برود سخت تر شود.

 

آیا می توانیم دوباره به بیماری التهابی لگن مبتلا شویم ؟

بله، ممکن است دوباره آلوده شوید. یک بار گرفتن PID شما را از دریافت مجدد آن محافظت نمی کند.

 

اگر PID داشتیم، چه زمانی می توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید ؟

شما و همسرتان باید یک هفته پس از اتمام آنتی بیوتیک قبل از شروع مجدد رابطه جنسی صبر کنید. انجام این کار به جلوگیری از عفونت مجدد کمک می کند.

 

در صورت ابتلا به بیماری التهابی لگن چگونه می توانیم از خودمان مراقبت کنیم ؟

اگر علائم PID را احساس کردید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. و اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، بهتر است با ارائه دهنده خود صحبت کنید، حتی اگر علائمی را احساس نمی کنید. هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرید، احتمال تاثیرگذاری آن بیشتر می شود. درمان سریع همچنین خطر عوارض جدی را کاهش می دهد.

 

نکات دیگر برای مراقبت از خود:

– برای جلوگیری از هل دادن باکتری ها به سمت بالا از واژن به داخل رحم و لوله های فالوپ، از دوش خودداری کنید.

– چند روز پس از شروع دارو به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که کار می کند.

– تمام داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید.

– برای محافظت از خود در برابر عفونت، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید.

– یک هفته بعد از اینکه شما (و همسرتان) دارو را تمام کردید صبر کنید تا زندگی جنسی خود را از سر بگیرید.

 

چه زمانی باید در مورد PID به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم PID به ارائه دهنده خود مراجعه کنید. در صورت داشتن موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید :

 

علائم عفونت شدید رحم:

– درد شدید زیر شکم.

– استفراغ شدید.

– تب بالا (بالاتر از 101 فارنهایت).

– غش کردن.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------