نکاتی که باید در رابطه با پستان های زنان و دختران بدانیدپستان زنان ،سینه

پستان‌ها از توده چربی تشکیل شده‌اند 

 

همه چیز درباره پستان های زنان و دختران

نمای خارجی سینه های انسانها اساساً یکسان است. با این حال، اندازه، شکل و عملکرد پستانها به طور قابل توجهی بین دو جنس متفاوت است. 

پستان دو یا چند غدهٔ بزرگ بر سینهٔ جانوران پستاندار است که نزد زن‌ها بزرگتر است و از آن شیر برای بچه می‌تراود. انسان‌ها دو پستان دارند و در انسان، پستان در دختران پیش از بلوغ و در مردان در سراسر عمر کوچک است. پستان‌ها در زنان در هنگام بارداری و به‌ویژه پس از زایمان بسیار بزرگ می‌شوند. 

 

پستان‌ها از توده چربی تشکیل شده‌اند که غدد شیری و مجاری شیری آن، توده چربی را مانند لانه زنبور کرده‌است.

 

پستان زنان ،سینه

شما به اندازه مساوی می توانید اندازه سینه خود را از هر یک از والدین به ارث ببرید

 

قسمتهای اصلی سینه زن عبارتند از:

• پستان : قسمت بزرگتر و برجسته سینه به طور معمول از روی لباس قابل مشاهده است. برخی فرهنگ ها اندازه پستان را با رابطه جنسی مرتبط می دانند و برخی دیگر اندازه پستان زن را نشانه بلوغ و باروری می دانند.

 

 آرئولا : این ناحیه مدور در اطراف نوک سینه به طور معمول دارای پوستی به رنگ صورتی تیره یا عمیق تر است. به دلیل تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی ، یائسگی و بارداری ، رنگ می تواند به مرور تغییر کند.

 

 نوک پستان : نوک سینه جایی است که در نهایت شیر ​​مادر از بدن خارج می شود. همچنین محل بسیاری از انتهای عصب ها هستند. به طور معمول ، هر پستان دارای یک نوک است. با شروع بلوغ ، هورمون های تولید مثل زن (به ویژه استروژن) باعث رشد پستان می شود. این هورمون ها هستند که باعث بزرگی اندازه پستان در مقایسه با مردان می شوند.

 

در دوران بارداری ، سینه های زن به دلیل افزایش هورمون ها و همچنین آماده سازی بدن برای تولید شیر بزرگ می شوند. تغییرات طبیعی در پستان در دوران بارداری می تواند شامل سفت شدن ، بزرگ شدن نوک سینه ها ، نوک سینه های تیره و علائم کشیدگی پوست به دلیل بزرگ شدن باشد.

 

سایز سینه یک زن نیز ممکن است به دلیل استفاده از روش پیشگیری از بارداری مبتنی بر هورمون ، مانند قرص های جلوگیری از بارداری یا وسایل داخل واژن افزایش یابد.

 

تفاوت دیگر سینه های زن و مرد در میزان انتهای عصب در نوک سینه ها و بافت های اطراف آن است. افزایش انتهای عصب ، تولید شیر در مادران را نشان می دهد و همچنین می تواند هنگام تحریک پستانک ها ، شانس بیشتری برای تحریک جنسی ایجاد کند.

 

نکاتی در رابطه با پستان های زنان

 

پستان زنان ،سینه

مرطوب کردن سینه ها اغلب می تواند کمی خسته کننده باشد

 

1. اندازه پستان ارثی است

شما به اندازه مساوی می توانید اندازه سینه خود را از هر یک از والدین به ارث ببرید ، به همین دلیل ممکن است سینه های خواهر شما بسیار بزرگتر از شما باشد.

 

2. سینه های شما فقط از چربی ساخته نشده است

آنها یک سیستم پیچیده از غدد و مجاری هستند که شامل نوک پستان شما نیز می شود و در زیر هر پستان عضله و همچنین بافتی فیبری وجود دارد که آن را از دنده های شما جدا می کند. با این حال ، پس از گذشت یک سن خاص، سینه های شما بیشتر به چربی تبدیل می شوند.

 

3. افزایش وزن می تواند باعث بزرگتر شدن سینه های شما باشد

اگر لاغر می شوید ممکن است متوجه شوید که سینه های شما کوچک می شود. اما این برای هر خانمی یکسان نیست، زیرا برخی از زنان دارای سینه های متراکم با بافت چربی کمتر هستند.

 

4. چهار نوع نوک پستان وجود دارد

نوک پستان ها بیرون زده ، صاف ، پف کرده و وارونه هستند که همگی طبیعی هستند.

 

پستان زنان ،سینه

شایع ترین علامت سرطان پستان، وجود توده در پستان است

 

5. سینه ها را مرطوب کنید

مرطوب کردن سینه ها اغلب می تواند کمی خسته کننده باشد، اما اگر وقت داشته باشید برای شاد نگه داشتن سینه ها نیز عالی است. پوست اطراف پستان شما نازک است و به ویژه حساس است، بنابراین اگر این چیزی است که می خواهید امتحان کنید ، بهتر است از کرمهایی که حاوی مواد شیمیایی تحریک کننده نیست استفاده کنید تا از خشک شدن ناحیه سینه جلوگیری کند و اگر متوجه قرمزی یا بثورات در اطراف ناحیه قفسه سینه خود شوید، ممکن است واکنش پوست شما به پارچه مصنوعی لباس یا ماده شیمیایی مرطوب کننده شما باشد. 

 

6. ماساژ دادن پستان

در اطراف پستان شما ، غدد لنفاوی وجود دارد که مایعی به نام لنف را حمل می کنند و به شما کمک می کند تا از بیماری جلوگیری کند. سیستم لنفاوی برای حرکت مایعات به حرکت بدن متکی است و بنابراین یکی از راه های کمک به آن ماساژ در مسیری است که غدد لنفاوی شما می خواهد به سمت قلب حرکت کند. ماساژ همچنین بسیار آرامش بخش است و به استرس زدایی و پرورش یک روش مثبت برای لمس بدن از طریق حرکاتی که نشان دهنده مراقبت و علاقه به بدن شما است ، کمک می کند. 

 

7. رژیم و ورزش سالم داشته باشید

همانند سایر اعضای بدن، سینه های شما برای شاد نگه داشتن آنها به تغذیه متعادل و ورزش منظم نیاز دارند. یک رژیم غذایی متعادل حاوی پروتئین ها ، چربی های سالم و غذاهای غنی از مواد مغذی مانند آجیل ، تخم مرغ ، شیر و سبزیجات یکی از راه های کمک به آنها است. افزایش فعالیت بدنی خطر کلی سرطان پستان را 30-10 درصد کاهش می دهد ، بنابراین ورزش متوسط ​​به محافظت از پستان شما کمک می کند. رژیم و ورزش برای هر فرد بسته به زمان ، نیاز و بدن شما متفاوت خواهد بود.

 

8. سوتین بپوشیم یا نه

مسلماً در مورد اینکه شما باید سوتین بپوشید یا نه ، هیچ چیز درست یا غلطی وجود ندارد. همه چیز به بدن و نیازهای آن بستگی دارد. در مجموع ، اگر از سوتین استفاده می کنید ، بهتر است یک سوتین مناسب بپوشید و سینه های خود را راضی نگه دارید.

 

9. مراقب این علائم سرطان پستان باشید

تشخیص به موقع موجب نجات جان افراد می شود. وقتی سرطان پستان زود تشخیص داده می شود ، گزینه های درمانی بیشتری وجود دارد، جراحی رادیکال کمتر لازم است و شانس بهبودی کامل بیشتر است.

شایع ترین علامت سرطان پستان ، وجود توده در پستان است. معمولاً تنها ، محکم و غالباً بدون درد است.

سایر نشانه های سرطان سینه عبارتند از:

تورم در بخشی از پستان یا زیر بغل

 نوک سینه که قبلاً بیرون زده است وارونه می شود.

 بثورات مداوم در نوک پستان یا آرئول 

 ترشحات خونین از نوک پستان 

 تغییر در اندازه یا شکل پستان

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------