رابطه سایز سینه ها با میزان حجم شیرسایز سینه و میزان حجم شیر,ارتباط سایز سینه ها و حجم شیر مادر,رابطه سایز پستان ها با حجم شیر

ارتباط اندازه سینه ها با میزان حجم تولید شیر بی اهمیت است

 

بسیاری از مادران که تازه نوزاد خود را به دنیا آورده اند نگران این موضوع هستند که به دلیل کوچک بودن سایز سینه هایشان، شیر کمتری نیز دارند و به همین خاطر نمیتوانند نوزاد خود را فقط با شیر مادر شیر کنند...  اگر میخواهید تاثیر سایز سینه ها با میزان حجم شیر مطلع شوید در ادامه با ما همراه باشید.

اندازه سینه مادر و میزان حجم تولید شیر:
همانطور که می‌دانید سینه‌های خانم‌ها در چند روز اول بعد از زایمان شیر ندارد. تا آن زمان مایع خروجی از پستان‌ها کلستروم است. خروج شیر از پستان‌های بعضی از زنان در دوران بارداری آغاز می‌شود. اما همانطور که بارداری و علائم آن برای تمام خانم‌ها متفاوت است میزان رشد پستان‌ها هم با هم فرق دارد.

این باور کاملا اشتباه است که سینه های کوچک شیر کمتری تولید میکنند. هنگامی که صحبت از شیردهی است سینه های بزرگتر بهتر نیست. اندازه پستان بی اهمیت است. اندازه سینه های زن عمدتا به میزان بافت چربی بستگی دارد. اما این بافت هیچ ارتباطی با مقدار شیر مادر ندارد.

رشد سینه‌ها در اغلب موارد در بارداری آغاز می‌شود اما این موضوع برای همه زنان باردار اتفاق نمی‌افتد. حتی ممکن است یک خانم لاغر اندام بعد از زایمان رشد سینه خیلی زیادی داشته باشد. در هر صورت، زمانی که نوزاد شروع به مکیدن سینه‌ها کرده و شیردهی او آغاز می‌شود سایز سینه‌ها کمی کاهش پیدا می‌کند. هر چه که شیردهی به نوزاد زودتر آغاز شود میزان ورم و احتقان پستان کمتر خواهد بود.

 

 

تولید شیر در سینه از طریق هورمونی تحریک می شود و برحسب تقاضا افزایش می یابد.

افزایش دفعات شیردهی به نوزاد تولید شیر را بالا می برد. بااینکه خیلی از عوامل مثل خستگی، استرس و افسردگی می تواند بر تولید شیر تاثیر بگذارد، لازم نیست استرس کوچک بودن سینه هایتان را هم به بقیه استرس های مادرانه تان اضافه کنید چون سایز سینه تاثیری در توانایی شیردهی شما ندارد.

 

سایز سینه و میزان حجم شیر,ارتباط سایز سینه ها و حجم شیر مادر,رابطه سایز پستان ها با حجم شیر

افزایش دفعات شیردهی به نوزاد تولید شیر را بالا می برد

 
دلایل کافی نبودن شیر مادر:
- بافت های نامناسب غده ای:
سینه های برخی خانم ها به درستی برای تولید شیر آماده نمی شود و کانال های کافی شیر برای سیر کردن نوزاد ندارند. کانال ها در هر بارداری تشکیل می شوند و شیردهی رشد کانال ها و بافت ها را تحریک کرده و در نوزاد دوم و سوم مشکل کم بودن شیر کاهش می یابد.

- مشکلات هورمونی:
مشکلاتی مانند سندرم پلی کیستیک تخمدان , دیابت,تیروئید بالا یا پایین, فشار خون بالا یا مشکلات هورمونی باعث تولید کم شیر می شود زیرا تولید شیر به سیگنال های هورمونی فرستاده شده به سینه وابسته است.

- عمل جراحی سینه
تاثیر عمل جراحی بر شیردهی بستگی به مدت زمان عمل، نوع عمل، فاصله بین عمل و زایمان و آسیب وارده بر سینه دارد. برخی خانم ها که عمل بزرگ کردن سینه انجام داده اند شیردهی را بدون مشکل انجام می دهند. سوراخ کردن نوک سینه نوعی عمل جراحی است که به کانال های شیر در نوک سینه آسیب می رساند.

- مصرف قرص های هورمونی ضد بارداری
بیشتر خانم ها همزمان با مصرف قرص های ضدبارداری به نوزاد شیر می دهند و تغییری در تولید شیرشان ایجاد نمی شود اما در بعضی افراد کاهش شیر اتفاق می افتد.

- مشکلات مک زدن یا بافت های تشریحی
ممکن است نوزاد نتواند به درستی مک بزند. ممکن است غشای نازک انتهای دهان زبان را سفت گرفته باشد بنابراین نوزاد نمی تواند به درستی مک بزند.

روش های زیاد کردن شیر مادر:
- شیردهی منظم:
یکی از آسانترین و راحترین کارها این است که شما بصور منظم به نوزاد خود شیر بدهید. تقریبا هر 2 تا 3 ساعت یکبار بهتر است. هر چه شما بیشتر سینه خود را پمپاژ کنید شیر بیشتری ترشح میشود

- رژیم غذایی و سبک زندگی:
تا آنجایی که می توانید آب بخورید و از بی آب ماندن بدن جدا بپرهیزید. آب، شیر، آبمیوه نوشیدنی های خوبی در دوران شیردهی هستند اما مواد کافیین دار مانند قهوه را استفاده نکنید.

- خالی کردن سینه ها:
تا جایی که امکان دارد وقتی شروع به دوشیدن شیر می کنید سعی کنید سینه کاملا خالی شود.

- آرامش داشته باشید:
استرس با تولید شیر در بدن ارتباط مستقیم دارد. قبل از شیر دادن سعی کنید خود را آرام کنید. دوش آب گرم، حرف زدن با دوساتان می تواند به شما کمک کند. ماساژ سینه ها نیز می تواند هم به شما آرامش دهد و هم اینکه ذخایر شیر را در سینه ها افزایش دهد

 


گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------