شیوه صحیح نگه داری چمن مصنوعینگه داری چمن مصنوعی, نگهداری از چمن مصنوعی, روش های نگهداری از چمن مصنوعی

نگهداری از چمن مصنوعی

 

چگونگی نگهداری از چمن مصنوعی

نگهداری درست از چمن مصنوعی سبب بالا رفتن طول عمر، دوام و حفظ زیبایی همیشگی از کفپوش چمنی می شود. مراقبت از چمن مصنوعی هم مثل هر وسیله دیگری شرایط ویژه خود را دارد که در این مطلب برای شما عزیزان آورده ایم. همراه ما باشید.

چمن مصنوعی را همیشه تمیز نگه دارید

جمع شدن زباله، خاک و گرد و غبار به جز اینکه ظاهری نازیبا به چمن می‌دهد، سبب صدمه دیدن الیاف در بلند مدت هم می‌شود. به همین علت همیشه باید چمن مصنوعی را تمیز نگه داشت. برای جمع‌ کردن زباله‌ها می توانید از جارو برقی استفاده کنید.

 

برای چمن های مصنوعی که رفت و آمد بر روی آن کتر هست، توصیه می‌شود حداقل هر سه ماه یک بار نظافت بر روی آن انجام شود. چمن‌هایی که بچه ها یا حیوانات خانگی بر روی آن بیشتر رفت و آمد دارند یا بر روی آن بازی می‌کنند، احتیاج به نظافت در دوره‌های بیشتر در یک بازه زمانی را دارند. باید به این نکته دقت کرد که چنانچه نوشیدنی یا غذایی بر روی چمن مصنوعی بریزد، سریع باید آنرا تمیز نمود.

 

نگه داری چمن مصنوعی, نگهداری از چمن مصنوعی,نحوه نگهداری چمن مصنوعی

روش های نگهداری از چمن مصنوعی

 

چمن مصنوعی را به‌صورت منظم برس بزنید

همان گونه که می‌دانیم الیاف چمن مصنوعی باید در وضعیت صاف رو به بالا قرار داشته باشند. ولی این مسئله را به یاد داشته باشید که حتی بهترین چمن مصنوعی نیز بعد از مدتی الیافش خم می‌شود. فقط راهکار برای مقابله با این مورد، برس زدن به صورت منظم است. برای این کار باید از برس سفت استفاده کرد تا الیاف‌ها به‌صورت صاف رو به بالا قرار بگیرند. شاخک‌های برس باید حداقل 12 سانتی‌متر باشند.

 

همین طور باید توجه کرد که شاخک‌های برس نباید فلزی باشند زیرا سبب صدمه زدن به چمن میشوند. نکته دیگری که باید به آن دقت کرد، شدت نیرویی است که زمان برس کشیدن از آن استفاده میکنیم. چنانچه با شدت زیاد چمن را برس بزنیم به الیاف و بکینگ چمن مصنوعی صدمه وارد می‌شود.

 

چمن را زود به زود شست‌وشو دهید

می توانید چمن مصنوعی با آب شست‌شو دهید و تمیز کنید. این کار یکی از بهترین شیوه ها برای از تمیز کردن و پاکسازی خورده الیاف‌ها از روی چمن است. همینطور شما می‌توانید از مواد شوینده ملایم در شست‌وشوی چمن استفاده کنید. مخصوصا برای چمن‌های مصنوعی ورزشی که زودتر کثیف می‌شوند. پس از استفاده از مواد شوینده بر روی چمن‌، می‌توانید با آب آنرا بشویید تا مواد شوینده بر روی چمن نمانند. این نکته را فراموش نکنید که نباید از شوینده‌های اسیدی و قوی استفاده کنید، چون چمن مصنوعی آسیب خواهد دید.

 

مواد شیمیایی روی سطح چمن نریزید

خیلی از مواد شیمیایی به سطح چمن صدمه می زنند. (مواد شیمیایی به خصوص مشتقات نفت مانند روغن، بنزین، الکل و حلال ها مثل تینر)

 

نگه داری چمن مصنوعی, نگهداری از چمن مصنوعی,نحوه رسیدگی و نگهداری از چمن مصنوعی

نحوه نگهداری از چمن مصنوعی

 

از مواد آتش زا استفاده نکنید

از سیگار و قلیان بر روی چمن استفاده نکنید. از به کار بردن هرگونه مواد محترقه و آتش زا و انواع ترقه و فشفشه بر روی چمن خودداری کنید.

 

اجسام و اشیای تیز و برنده استفاده نکنید

باید سعی کنید تا جایی‌که ممکن است اجسام و اشیای تیز و برنده روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود. چون سبب پارگی برگ‌ها و سطح زیرین می‌شود، درنتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا می‌شوند.

 

چمن مصنوعی در برابر لکه ها نگهداری کنید

ممکن است بر روی چمن ها لکه هایی به وجو بیاید که بر اثر افتادن اتفاقی ظرف غذا، ریختن نوشابه ها، ریختن قهوه از فنجان ها موقعی که در هنگام حرکت اید، لکه های آبرنگ، خون و حتی علامت هایی از خرابکاری های حیوانات خانگی تان و یا پرندگان باشند. این لکه ها به آسانی از روی چمن های مصنوعی پاک می شوند.

 

اگر این اتفاق ها افتاد به سرعت لکه های ایجاد شده در منطقه را با محلولی از آب و مواد شوینده ملایم خانگی بشویید این مواد پاک کننده به الیاف چمن مصنوعی تان صدمه ای وارد نمی کند توجه داشته باید که از مواد سفید کننده برای پاک کردن لکه ها از روی چمن مصنوعی استفاده نکنید که به رنگ و بافت الیاف آسیب وارد می کند بعد از شست و شو با محلول مواد شوینده الیاف چمن مصنوعی را با یک حوله یا دستمالی که قدرت جذب بالایی دارد خشک کنید.

 

در صورت نیاز به برطرف کردن لکه های قوی تر می توانید از مواد شوینده خانگی که از محلول 3٪ آمونیاک و آب ساخته شده است استفاده کنید.

 

لکه هایی مثل روغن های موتور، گریس، روغن های آفتابگردان، انواع جوهر های قلم و رنگ های روغنی امکان دارد بر روی چمن مصنوعی شما ریخته شوند. این لکه ها نسبت به لکه های چای و نوشابه ها کمی سنگین تر هستند.

 

تلاش کنید از محلول های مخصوص پاک کننده ی لکه های چربی و روغن استفاده کنید چنانچه لکه ها با محلول آمونیاک و آب پاک نشدند می توانید از الکل های معدنی برای پاک کردن آن ها استفاده کنید. مراحل تمیز کردن با الکل معدنی مشابه با پاک کردن لکه های سبک است آن قسمت را به آرامی بشویید و بعد خشک کنید.

 

نگه داری چمن مصنوعی, نگهداری از چمن مصنوعی,نگهداری و نظافت چمن مصنوعی چگونه است

نحوه رسیدگی و نگهداری از چمن مصنوعی

 

برطرف کردن بوهای بد در چمن مصنوعی

بوهای بد هیچ آسیبی به چمن مصنوعی نمی رسانند ولی سبب سلب آرامش شما می شوند. برای از رفع بوی ادرار حیوانات و دیگر بوهای بد می توانید چمن مصنوعی خود را آب و صابون بشویید و یا از مخلوط آب و سرکه برای این کار استفاده کنید.

 

نگران تابش مستقیم خورشید نباشید

چنانچه نگران تابش مستقیم آفتاب بر روی چمن‌تان هستید، این را باید بدانید که این موضوع سبب پایین آمدن کیفیت و خرابی چمن مصنوعی شما نمی‌شود. ولی اگر همچنان نگران هستید، می‌توانید با استفاده از آب دمای چمن مصنوعی را کم کنید و آنرا خنک کنید. مجددا تاکید میکنیم که این کار ضرروری نیست مگر اینکه بخواهید با پای برهنه بر روی چمن راه بروید.

 

نگهداری از چمن مصنوعی در شرایط زمستانی

شرایط زمستانی و آب و هوای سرد بر روی چمن های مصنوعی اثر زیادی ندارند ولی هنگامی که برف بر روی چمن های مصنوعی می بارد روی آن ها راه نروید چون سبب می شود تا برف ها فشرده شوند و در بافت چمن فرو بروند و تشکیل لایه ای از یخ را بدهند برای آب کردن یخ ها از نمک استفاده نکنید چون بعد از آب شدن نمک ها وارد سیستم زه کش چمن مصنوعی می شوند و رسوب می کنند و سبب می شود منافذ خروج و دفع آب از چمن بسته شود.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------