خانه تکاني براي نوروز ?? 

خانه تکاني براي نوروز ??

 


پاک کردن لکّه از فرش


پيش از تميز کردن فرش، حتماً خوب جارو بزنيد تا گرد وغبار آن گرفته شود. با مقداري ماست لکه‌هايي را که تازه روي فرش به وجود آمده پاک کنيد(.مخصوصا لکه چاي و نسکافه ) براي اين منظور ماست را روي سطح لکّه بريزيد و با يک قاشق جمع کنيد درز صورت لزوم چندين بار اين کار را تکرار کنيد سپس با دستمال تميز خوب خشک کنيد.

 

تميز کردن ...


لبه قالي


گرد وخاک لبه‌هاي قالي را با يک برس دستي نظافت پاک کنيد و سپس جاروبرقي بکشيد براي تميز کردن اين قسمت مي‌توانيد از مخلوط آب و پودر لباس‌شويي و يک فرچه نرم کمک بگيريد؛ اما مواظب باشيد اين مخلوط به فرش آسيب نرساند. سپس اين قسمت را با دستمال خشک کنيد و هنگام پهن کردن، زير آن را کاغذ يا دستمال سفيد قرار دهيد تا نم فرش گرفته شود.

 

 

مايع تميز کننده ي فرش

 

صابون لباسشويي و شامپوي فرش که قلياي کمي دارند شوينده‌هاي خوبي براي فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس نداريد يک قاشق چاي‌خوري نمک را در يک ليتر آب حل کنيد. آن را خوب بزنيد تا کف کند. کف را با يک گلوله تور که زياد آب جذب نمي‌کند روي سطح فرش بماليد و با دستمال حوله‌اي خشک کنيد.

 

 

از بين بردن جاي وسايل سنگين از روي قالي

 

وسايل سنگين مثل پايه مبل معمولاً بر روي فرش جا مي‌گذارند. توصيه مي‌شود يک تکه يخ روي محل مورد نظر بگذاريد و سپس با دستمال خشک روي رطوبت آن را بگيريد و پرزهاي قالي را به حالت اول برگردانيد.

 

 

پاک کردن سريع لکّه فرش

 

فراموش نکنيد که اگر لکّه بر روي فرش بيش از يکي دو روز بماند ثابت مي‌شود، پس توصيه مي‌شود لکّه را هر چه زودتر با مواد پيشنهاد شده پاک کنيد.

 

 

پاک کردن لکّه ادويه کاري از فرش

 

براي پاک کردن لکّه ادويه کاري، از کمي آب‌ليمو و آب استفاده کنيد و سپس با دستمال خشک روي آن بکشيد.

 


شفاف کردن رنگ قالي

 

ابتدا روي قالي مخلوط برگ‌هاي مرطوب (تفاله چاي و نمک بپاشيد، سپس با جاروبرقي، جارو کنيد تا رنگ قالي شفاف شود.

 


جلوگيري از جمع شدن قالي

 

فرش‌هاي ابريشم يا ماشيني خيس زود جمع مي‌شود براي جلوگيري از جمع شدن قالي‌ها دور تا دور قالي را از زير نوارهاي چرمي بدوزيد.

 

 

ضد عفوني و جلا دادن فرش

 

بعضي از ميهمانان عادت دارند با کفش روي فرش‌هاي تميز منزل شما بيايند. واي به روزي که شما فردي وسواسي باشيد. چه مي‌کنيد؟ فرش را با شيلنگ آب مي‌شوييد؟ بهتر است بعد از جارو زدن فرش، دستمال بزرگ حوله‌اي را آغشته به آب و سرکه سفيد کنيد و آرام روي پرزهاي قالي بکشيد مقدار سرکه نبايد زياد باشد و گرنه به فرش آسيب مي‌رساند.

 

 

شامپو فرش

 

اگر شامپو فرش در دسترس نداريد، وقت را تلف نکنيد دو قاشق چايخوري نمک، يک قاشق چايخوري مايع ظرفشويي را در يک ليتر آب حل کنيد. آن را خوب هم بزنيد تا کف آن را براي تميز کردن فرش استفاده کنيد. اين شامپو براي خشکشويي کردن پالتو نيز مناسب است.

 


لکه شمع بر روي فرش، موکت و سطوح بافت دار

 

ابتدا با جسمي نوک تيز مانند چاقو و يا حتي ناخن، پارافين سخت شده را برداريد، سپس کاغذ مومي (روغني) و يا دستمال حوله‌اي بزرگي را تا کرده و بر روي لکّه حاصل از پارافين قرار دهيد. حال اتو را در درجه گرم تنظيم کرده و بر روي سطح کاغذ چندين بار حرکت دهيد. حرارت ناشي از اتو، پارافين‌هاي باقي مانده در ميان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ مي‌کند.

 

 

پاک کردن لکّه‌هاي قديمي از فرش

 

براي رفع لکّه‌هاي قديمي بر جاي مانده روي فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌ايد، مقداري کف خميرريش روي محل لک بريزيد. سپس محل را با پارچه‌‌اي مرطوب بماليد و بعد آن را با دستمال خشک تميز کنيد. محل لک را با پارچه ي تميزي بپوشانيد و جسم سنگيني مثل کتاب روي آن قرار دهيد. هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنيد تا پس از گذشت مدتي، رطوبت فرش از بين برود.

 

 

پاک کردن لکّه ي کاکائو، چسب و بستني از فرش


براي رفع لکّه کاکائو، چسب و بستني، ابتدا به آرامي اطراف محل مورد نظر را جمع کنيد تا لکّه بيشتر پخش نشود. سپس يک قاشق چايخوري مايع ظرفشويي را در يک فنجان آب حل کنيد و اين محلول را با پنبه يا دستمالي نرم و تميز روي محل قرار دهيد و بدون اينکه محل لکه را بماليد، به آرامي آن را تميز کنيد. چنانچه چند بار اين عمل را تکرار کنيد، اثر ماده ي ريخته شده به طور کامل از بين مي‌رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تميز کنيد.

 


پاک کردن لکّه‌هاي رنگي از فرش

 

براي پاک کردن لکّه‌هاي قهوه، چاي و مواد رنگي نظير آب انگور، ابتدا براي جلوگيري از نفوذ بيشتر ماده ريخته شده، با حوله کاغذي يا دستمال کاغذي به آرامي رطوبت محل مورد نظر را بگيريد. سپس مقداري آب معدني يا سودا روي آن بريزيد و پس از چند دقيقه، محل را با دستمال پاک کنيد. آن قدر اين کار را تکرار کنيد تا هيچ اثري از لکّه بر فرش بر جاي نماند.

 

 

پاک کردن لکّه مواد چرب از فرش

 

براي رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعي و موادي همچون قير ابتدا مقداري حلال غير چرب که زود خشک نمي‌شود بر مقداري پنبه مرطوب بريزيد و آن را آرام روي لکّه قرار دهيد. به اين ترتيب، مقداري از ذرات جذب پنبه وحلّال روي آن مي‌شود. اين کار را آن‌قدر تکرار کنيد تا تمام لکّه از بين برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تميز پاک کنيد.


منبع : takmahfel

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------