نكاتي براي آسان‌تر شدن خانه‌تكاني آخر سالنكات خانه تکانی , خانه تکانی

 

از آخرين روزهاي فصل زمستان لذت ببريد و با آرامش خاطر فصل زيباي بهار شروع کنید.

 

يكي از مقدمات استقبال از بهار و سال نو خانه ‌تكاني است كه گاهي هم بسيار سخت و مشكل به نظر مي‌رسد حتي ممكن است مقدار زيادي از وقت‌تان را بگيرد و نتوانيد از آخرين روزهاي فصل زمستان لذت ببريد و با آرامش خاطر، خود را براي فصل زيباي بهار آماده كنيد.

در اينجا توصيه‌ها و نكاتي را طرح كرده‌ايم تا كارهاي مربوط به خانه‌تكاني را برايتان آسان‌تر و سرعت پيشرفت كار را بيشتر كند.

 

نظافت پنجره، شيشه، و آينه با استفاده از سركه

 

شستشو و نظافت شيشه ها بوسيله سركه به شما كمك مي كند كه پنجره هايي تميز و براق داشته باشيد و بدون اينكه از مواد شوينده شيميايي و گران استفاده كنيد در مدت زمان كوتاه به نتيجه اي مطلوب برسيد. سركه يك ماده شوينده و ضدعفوني كننده طبيعي و بسيار قوي است كه قدرت زيادي در درخشان كردن پنجره هاي شما دارد.

 

چرا سركه؟

 

اسید استیک موجود در سرکه به طور موثر مي تواند چربي ها و جرم هاي انواع سطوح را برطرف سازد و ديگر لازم نيست براي اين كار از انواع مواد شوينده شيميايي و سمي استفاده نماييد.علاوه بر این، اسید استیک هم چنين مانع از رشد کپک ها و باکتری ها مي شود و از اين رو سركه از بروز آلودگي ها نيز بر روي سطوح جلوگيري مي كند و سطوح براي مدت طولاني براق و تميز باقي مي مانند. از اين رو استفاده از سركه براي نظافت اكثر قسمت ها و سطوح ها توصيه مي شود اما پنجره ها يكي از مهم ترين قسمت هايي هستند كه با كمك سركه مي توانند بدرخشند و برق بزنند.

 

چگونه پنجره ها را با سركه تميز كنيم؟

 

ابتدا پنجره را گردگيري كنيد و گرد و غبار را از روي سطح پنجره حذف نماييد تا سركه بهتر بتواند اثر كند و محلول سرکه خانگی را بر یک منطقه کوچک روی شیشه پنجره اسپري كنيد و اجازه دهید جند لحظه روي شيشه بماند تا اسید استیک روي شيشه اثر كند و روزنامه مچاله شده كه تقريبا آغشته به سركه است را روي شيشه بكشيد. براي اين كه از دستمال يا دستمال حوله اي استفاده نكنيد زيرا ممكن است پرز بر جاي بگذارد.

 

استفاده از سركه براي نظافت قسمت هاي ديگر

 

همانطور كه گفتيم از سركه مي توان براي نظافت و شستشوي قسمت هاي مختلفي استفاده كرد كه در اين قسمت به تعدادي از اين قسمت ها و طريقه نظافت آن ها با سركه مي پردازيم:

 

كفپوش: سركه به عنوان يك تميز كننده ارزان و طبيعي مي تواند ماده مناسبي براي نظافت و براق كردن سطوح براق و صيقلي كف باشد.

 

كانتر: چون سرکه سبب مهار رشد باکتری و کپک ها مي شود، ماده بسيار مناسبي براي نظافت و ضد عفوني كردن كانتر و سطوح داخل آشپزخانه است.

 

قهوه ساز: محلول ضعیف سرکه مي تواند براحتي لكه قهوه و چاي را در خود حل و از بين ببرد.

 

پاسيو: استفاده از سركه براي نظافت پاسيو نه تنها سبب تميزي و ضد عفوني شدن فضاي پاسيو مي شود بلكه از رشد علف هاي هرز نيز جلوگيري مي كند و از اين رو محيطي سالم را براي گياهان خانگي شما فراهم مي سازد.

 

مس: سرکه براي نظافت سطوح مسي از بهترين گزينه هاست زيرا مي تواند درخشش و جلوه اوليه مس را به آن برگرداند.

 

آينه: سركه براي نظافت آينه به همان اندازه موثر و مفيد است كه براي پنجره ها گفته شد. شما مي توانيد با همان روش از سركه براي درخشان كردن آينه ها نيز استفاده نماييد.

 

تميز كردن كاغذ ديواري‌

 

براي رفع گرد و غبار از روي كاغذ ديواري‌ها، يك پارچه مخصوص گردگيري را روي جاروي دسته بلند نصب كنيد و جارو را از بالا به پايين روي ديوار بكشيد.

براي پاك كردن لكه‌هاي مداد يا لكه‌هاي غير روغني از كاغذ ديواري‌هاي غيرقابل شستشو، از يك برش نان سبوس‌دار استفاده كنيد.

براي پاك كردن لكه‌هاي چرب و روغني مثل لكه‌هاي غذا بر روي كاغذ ديواري، از تركيب يك مايع شوينده و خاك‌رس لكه‌بر استفاده كنيد. اين مواد را روي سطح بماليد، بگذاريد خشك شود و دوباره تكرار كنيد. اين كار را آنقدر تكرار كنيد تا لكه از بين برود، سپس سطح را با يك دستمال مرطوب و در نهايت با يك دستمال خشك تميز كنيد.

براي پاك كردن جاي دست از روي كاغذ ديواري، ابتدا با دستمال مرطوب روي لكه بكشيد. سپس مقداري خاك رس لكه‌بر روي قسمت مرطوب شده بپاشيد و بگذاريد خشك شود. بعد آن را با دستمالي پاك كنيد.

براي اينكه از كثيف شدن كاغذ ديواري‌ها هنگام تميز كردن سقف و كف اتاق جلوگيري شود، مي‌توانيد روي ديوارها را با پلاستيك‌هاي ضخيم بپوشانيد.

 

تميز كردن فرش

 

پيش از تميز كردن فرش، حتما آن را خوب جارو بزنيد تا گردوغبار آن گرفته شود.

با مقداري ماست، لكه‌هايي را كه تازه روي فرش به وجود آمده پاك كنيد. براي اين منظور ماست را روي لكه بريزيد و با يك قاشق جمع كنيد. سپس با دستمال تميز خوب خشك كنيد.

گردوخاك لبه‌هاي قالي را با يك برس دستي پاك كنيد و سپس جاروبرقي بكشيد. براي تميز كردن اين قسمت مي‌توانيد از مخلوط آب و پودر لباسشويي و يك فرچه نرم كمك بگيريد؛ اما مواظب باشيد اين مخلوط به فرش آسيب نرساند. سپس اين قسمت را با دستمال خشك كنيد و هنگام پهن كردن، زير فرش را كاغذ يا دستمال سفيد قرار دهيد تا نم فرش گرفته شود.

صابون لباسشويي و شامپوي فرش كه خاصيت قليايي كمي دارند، شوينده‌هاي خوبي براي فرش هستند. اگر شامپو فرش نداريد، يك قاشق چاي‌خوري مايع ظرفشويي و دو قاشق چايخوري نمك را در يك ليتر آب حل كنيد. آن را خوب به هم بزنيد تا كف كند. كف را با يك تور كه زياد آب جذب نمي‌كند روي سطح فرش بماليد و با دستمال حوله‌اي خشك كنيد.

 

تميز كردن لوازم خانگي

 

براي از بين بردن زردي لوازم خانگي سفيد از جمله ماشين لباسشويي، يخچال، آبميوه‌گيري و... محلولي متشكل از نصف پيمانه مايع سفيدكننده و نصف پيمانه جوش شيرين و چهار پيمانه آب گرم را با اسفنج روي سطح مورد نظر بكشيد. پس از ده دقيقه، در صورت امكان محل را آبكشي يا با دستمال مرطوب تميز كنيد. قسمت بيروني و ديواره‌هاي وسايل برقي را بعد از پاك كردن با دستمال مرطوب، با پنبه آغشته به الكل صنعتي براق و تميز كنيد.ممكن است بخش‌هاي قابل شستشوي آبميوه‌گيري در اثر استفاده زياد رنگ گرفته باشند براي پاك كردن و نيز جلوگيري از رنگ گرفتن آنها، يك دوم فنجان مايع سفيدكننده و يك چهارم فنجان جوش شيرين و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط كنيد و با اسفنج روي قسمت‌هاي موردنظر بكشيد .

ابتدا تلويزيون را خاموش كنيد و با يك دستمال خشك غبار آن را بگيريد سپس با پنبه آغشته به محلول آب و الكل صفحه تلويزيون را تميز كنيد. الكل لكه‌هاي چرب و اثر انگشت را برطرف مي‌كند. توصيه مي‌شود از دستمال حوله‌اي و پرزدار استفاده نكنيد. ديواره‌هاي غيرشيشه‌اي تلويزيون را نيز مي‌توانيد با پارافين مايع براق كنيد و با دستمال خشك، چربي اضافي را بگيريد و براق كنيد.

 

سينك ظرفشويي

 

سينك ظرفشويي معمولا از جنس استيل است و بهتر است از مواد سفيدكننده قوي براي تميز كردن استفاده نكنيد زيرا رنگ استيل كدر مي‌شود. پارچه‌اي را به سركه سفيد آغشته كنيد و بر سطح ظرفشويي بكشيد.جوش‌شيرين براي تميز كردن سينك‌هاي استيل، عالي عمل مي‌كند.

نمك ماده طبيعي مناسب براي ضدعفوني كردن سينك است. براي اين منظور نمك خشك را روي سطح آن بپاشيد و پس از نيم ساعت بشوييد.

براي تميز كردن سينك‌هاي آلومينيومي و چيني، محلول پودر ماشين لباسشويي توصيه مي‌شود. بعد از آبكشي، با روزنامه مچاله شده سينك را برق بياندازيد.

 

تميز كردن گاز

 

اگر اجاق گاز با غذاهاي مختلف كثيف شده و تميز كردن آن برايتان مشكل است، كافي است مقداري رب گوجه‌فرنگي را روي لكه‌ها بماليد و بگذاريد تا چند ساعت بماند و سپس با استفاده از يك اسفنج يا ابر نرم و مقداري آب گرم و صابون، لكه‌ها را پاك كنيد.

اگر مي‌خواهيد اجاق‌ گاز خود را تميز و شفاف‌ كنيد، كافي‌ است‌ شب و ‌پس‌ از اتمام‌ كارتان همه قسمت‌هاي‌ داخل‌ و سطح‌ روي‌ اجاق‌ را با پنبه ‌آغشته‌ به‌ آمونياك‌ مرطوب‌ كنيد و شب ‌تا صبح‌ آن‌ را به‌ همان‌ حال‌ بگذاريد.صبح‌ پارچه‌ تميزي‌ را با نمك ‌و آمونياك‌ آغشته‌ كنيد و تمام‌ قسمت‌ها را با آن پاك‌ كنيد.

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------