تازه های شستشو ، نظافت ، لکه گیری


نحوه تمیز کردن فریزر, تمیز کردن فریزر, چگونه فریزر را اصولی تمیز کنیم

چگونه فریزرمان را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن فریزر نحوه تمیز کردن فریزر یکی از مشکلات اصلی هر خانم خانه داری تمیز کردن فریزر است.…

سفید کردن انگشتر نقره و جواهرات نقره 

تمیز کردن نقره

 

نقره یک فلز همه کاره با درخشش نرم است که باعث ایجاد جواهرات زیبا می شود. متأسفانه، نقره نیز در مقایسه با بسیاری از فلزات متداول بسیار شکننده است و به سرعت می تواند لکه و خراش ایجاد کند. همچنین می توانید قطعات نقره را تمیز کنید زیرا بسیار ظریف هستند. با این حال، شما نیازی به حرفه ای بودن ندارید یا از ابزارهای گران قیمت برای پاک کردن نقره خود استفاده نمی کنید.

چگونه جواهرات نقره خود را تمیز کنید

ساخت حمام نمکی

دو فنجان آب گرم را درون یک کاسه بریزید. شما به اندازه ای که جواهرات را بپوشاند آب نیاز دارید. این روش به عنوان یک پاک کننده ملایم عمل می کند که لکه ها را بدون از بین بردن نقره برطرف می کند. اگر نقره شما به آرامی لکه دار شده است، حمام نمکی لکه را از بین می برد.

 

اگر به طور هم زمان جواهرات زیادی را تمیز می کنید، می توانید از آب بیشتری استفاده کنید. فقط برای یک قطعه جواهرات از آب کمتری استفاده کنید.

اگر جواهرات شما سنگ های قیمتی دارند، مطمئن شوید که در غوطه ور شدن در محلول آب نمکی تحت تأثیر قرار نمی گیرند. این راه حل در اکثر سنگ ها تاثیری ندارد، اما اگر در حال تمیز کردن جواهرات بسیار ریز با سنگ های قیمتی هستید، بهتر است با مشاوره جواهر خود تماس بگیرید و این کارها را انجام ندهید.

 

تمیز کردن نقره در حمام نمک

 

نمک و فویل آلومینیومی را اضافه کنید. یک قاشق غذاخوری نمک را با یک قاشق آب داغ هم بزنید تا کاملا حل شود. یک ورق فویل آلومینیومی برداشته و چند نوار را جدا کنید، سپس آنها را درون کاسه بگذارید. ترکیبی از نمک و آلومینیوم با لکه های روی سطح نقره واکنش نشان داده و به جای لکه دار شدن، سطح روشن و براق ایجاد می کند.

 

لکه دار شدن وقتی اتفاق می افتد که سطح نقره با گوگرد ترکیب شود و به سولفید نقره تبدیل شود که سیاه است. هنگامی که سولفید نقره با یک آلومینیوم در محلول نمکی واکنش نشان می دهد، واکنش شیمیایی بین این مواد، سولفید نقره را به نقره تبدیل می کند. واکنش هنگام گرم شدن محلول سریعتر اتفاق می افتد.

اگر نمک سفره ندارید می توانید به جای آن از جوش شیرین استفاده کنید. این خواص مناسب برای تسهیل همان واکنش شیمیایی دارد.

 

جواهرات خود را در محلول فرو ببرید. بگذارید 5 دقیقه بماند. کمی اطراف آن را هم بزنید تا ببینید که آیا لکه از بین رفته است یا خیر. وقتی می بینید که درخشش نقره ترمیم شده است، نقره را از داخل محلول بیرون بیاورید.

اگر نقره ی شما کاملاً لکه دار شده است، ممکن است لازم باشد دو یا چند بار این روند را تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که محلول کاملاً گرم شده است، زیرا در صورت خنک شدن واکنش بسیار کندتر است.

 

جواهرات را آب خنک بشویید. تا نمک ها از آن شسته شوند، سپس با استفاده از یک پارچه نرم یا حوله میکروفیبر آن را به آرامی خشک کنید. جواهرات باید کاملا تمیز و براق باشند. اگر هنوز علائم لکه دار شدن را مشاهده می کنید، روند را تکرار کنید تا تمیز به نظر برسد.

 

جواهرات نقره را با آب خنک بشویید

 

تمیز کردن لکه ی عمیق جواهرات نقره ای

یک پولیش نقره خریداری کنید. هنگامی که روی نقره چندین لکه ی عمیق و قدیمی ایجاد شود، یک حمام ساده نمکی و آلومینیومی برای از بین بردن آن کافی نیست. جلاهای نقره ای فرموله شده خاص، امن ترین گزینه برای پرداخت جواهرات نقره ای است، به خصوص اگر با یک عتیقه یا قطعه ای که دارای طرح های پیچیده ای است وارد آن شوید.

 

حتی جلاهای مخصوص می توانند یک لایه نقره را از بین ببرند، بنابراین اگر با یک قطعه ظریف سرو کار دارید، تمیز کردن حرفه ای را انجام دهید.

به جای خرید پولیش نقره از داروخانه، آن را از فروشگاه جواهرات یا فروشگاهی با بخش جواهرات باکیفیت تهیه کنید.

 

سفید کردن انگشتر نقره با پولیش

 

جواهرات را با کمی پولیش مالش دهید. یک پارچه صاف کننده نقره ای یا اسفنجی که به همراه پولیش نقره موجود است را مرطوب کنید و کمی پارچه را روی آن بکشید. پولیش ها را به آرامی داخل جواهرات نقره مالش دهید. فقط از یک حرکت مستقیم، عقب و جلو استفاده کنید. از شستشو یا مالش در حلقه ها  خودداری کنید، زیرا این کار می تواند خراش ها یا الگوهای موجود در سطح جواهرات را به وجود آورد. فقط بگذارید پولیش کار را انجام دهد.

 

تمیز کردن جواهرات نقره با پولیش

 

جواهرات نقره را بشویید و خشک کنید. آن را زیر آب خنک بشویید. مطمئن باشید که تمام مواد باقی مانده پولیش را تمیز کرده و به کار خود روی سطح جواهرات ادامه نمی دهد. آن را با استفاده از یک پارچه نرم کاملاً خشک کنید.

 

شستن جواهرات نقره با اسفنج

 

استفاده از محصولات خانگی معمولی را برای قطعات کم ارزش تر در نظر بگیرید. آنها معمولاً برای از بین بردن لکه های سخت کار می کنند، اما می توانند صدماتی مانند خدشه و خراش ایجاد کنند. می توانید آن را امتحان کنید.

 

جواهرات نقره را با دستمال های نرم تمیز کنید

 

خمیر دندان را امتحان کنید. یک خمیر دندان سفید ساده و بدون گزینه های خاص سفید کردن را انتخاب کنید. روی یک دستمال نرم و مرطوب یا یک اسفنج مرطوب مقداری خمیردندان قرار بدهید. به آرامی زیورآلات نقره را با حرکات مستقیم، عقب و جلو بکشید. بسیار آرام بکشید و اگر در هر نقطه متوجه خراش شدید، خمیردندان را متوقف کرده و بشویید.

 

از آنجا که پارچه یا اسفنج با لکه تیره می شود، خمیر دندان بیشتری را به قسمت تمیز پارچه / اسفنج مرطوب اضافه کرده و صاف کردن آن را به آرامی ادامه دهید. با آب گرم کاملاً بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.

 

تمیز کردن جواهرات نقره با خمیردندان

 

جوش شیرین ممکن است لکه های سرسخت را از بین ببرد، اما از آن استفاده نکنید مگر اینکه خطر آسیب رساندن به نقره را در نظر بگیرید. خمیری از جوش شیرین و آب گرم درست کنید، آن را به آرامی درون سطح جواهرات مالش دهید و هنگام جدا شدن لکه را بشویید.

 

شستشوی جواهرات نقره با جوش شیرین

 

نکاتی برای تمیز کردن جواهرات نقره :

جواهرات خود را مرتباً تمیز کنید، بلافاصله پس از استفاده تمیز کنید. جواهرات نقره ای که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند به ندرت دارای مشکلات لکه ای هستند. هنگامی که لکه ها هنوز وجود ندارد، یا لکه هایی تازه می خواهند بیفتند، به سادگی جواهرات نقره خود را در آب گرم (نه داغ) با مواد شوینده ملایم و فسفات بشویید.

 

تمیز کردن سریع جواهرات نقره زمانی اهمیت دارد که جواهرات نقره در معرض برخی غذاهای حاوی گوگرد یا مواد اسیدی یا شور قرار داشته باشد. به ویژه، غذاهایی رایج مانند نمک سفره، تخم مرغ، برخی از میوه ها، پیاز، مایونز و سرکه برای نقره مضر هستند.

 

در هر صورت، جواهرات نقره ای خود را سریعاً بشویید یا حداقل آن را به خوبی با آب گرم بشویید و از قرار دادن و شستن نقره در آب ظرفی که ممکن است اثری از این غذاها باشد، خودداری کنید.

 

آن را جداگانه بشویید. خوب است که نقره را به طور جداگانه از سایر قطعات نقره خود مانند کاسه یا ظروف نقره بشویید، زیرا سینک و ظروف فلزی می توانند جواهرات نقره را خراش دهند.

همچنین هنگام شستن نقره نباید از دستکش های لاستیکی خودداری کنید زیرا لاستیک جواهرات نقره را خراب می کند.

 

فولاد ضد زنگ در صورت تماس با جواهرات نقره شما می تواند به آن ها آسیب برساند، بنابراین از قرار دادن آن در سینک خودداری کنید. به جای آن، از کاسه ای استفاده کنید.

 

آن را با یک پارچه پولیش خشک کنید. از یک پارچه مخصوص صیقل دهنده یا به سادگی یک پارچه نرم و بدون پرز استفاده کنید تا نقره را به آرامی پس از شستشو بشویید. مطمئن شوید کاملاً خشک می شود.

 

نقره می تواند آنقدر نرم باشد که حتی استفاده از یک حوله زبر و خشن می تواند برای ایجاد تورفتگی در سطح آن کافی باشد. حتماً از پارچه نرم استفاده کنید.

هنگامی که جواهرات را خشک کردید، با یک پارچه نخی نرم به آرامی روی آن بکشید، تا درخشش آن ها چندین برابر شود.

 

جواهرات نقره خود را به درستی نگهداری کنید. فراتر از تمیز کردن سریع و مکرر جواهرات نقره، بهترین راه برای حفظ نقره شما نگهداری صحیح آن است. اطمینان حاصل کنید که هر قطعه قبل از نگهداری کردن کاملاً خشک است. می توانید کیف های مخصوصی را برای نگهداری جواهرات نقره خریداری کنید که از لکه شدن آنها جلوگیری می کند. اگر کیف ندارید، از این روش استفاده کنید:

 

هر تکه از وسایل نقره را در کاغذهای بدون اسید یا کاغذ ضد لک بپوشانید. همچنین می توانید تکه های آن را به همراه flannel بپیچید.

 

نگهداری انگشتر نقره در کاغذهای بدون اسید یا کاغذ ضد لک

 

نقره را در محفظه جدا از بقیه جواهرات خود نگهداری کنید. هرگز جواهرات نقره را در جایی که می تواند با لاستیک، استیل ضد زنگ یا رنگ تماس بگیرند، نگهداری نکنید.

 

جواهرات نقره را درون کیسه ای در بسته قرار بدهید

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------