فاتح پور سیکری در آگرا هند به چه دلیل معروف است؟مکان های تاریخی در شهر فاتح پور سیکری, تاریخچه فاتح پور سیکری, زمان برای سفر به فاتح پور سیکری

فاتح پور سیکری در استان اوتار پرداش هند قرار دارد

 

فاتح پور سیکری، عمارتی با شکوه در آگرا

در منطقه آگار هند یک شهر به نام فاتح پور سیکری قرار دارد. شهر فاتح پور سیکری به عنوان یک نمونه بارز از معماری دوران مغول در هند کانون توجه گردشگران قرار گرفته است. شهر فاتح پور سیکری در معنی شهر پیروزی در استان اوتار پرداش هند قرار دارد. این شهر در سال 1571 به وسیله امپراتور اکبر به عنوان پایتخت امپراتوری مغول تاسیس شده است. 

فاتح پور سیکری؛ از گذشته تا کنون 

 

آدرس فاتح پور سیکری, فاتح پور سیکری, شهر فاتح پور سیکری

قدمت تاریخی شهر فاتح پور سیکری به دوره مغول باز می گردد

 

قدمت تاریخی شهر فاتح پور سیکری به دوره مغول باز می گردد. این شهر در سال 1571 میلادی به وسیله امپراتور اکبر به عنوان پایتخت امپراتوری مغول تاسیس شده است.

امپراتور اکبر در جریان لشکر کشی به پنجاب شهر فاتح پور سیکری را ترک کرد. زین پس این شهر در سال 1610 به موجب کم آبی به صورت کامل متروکه گردید. 

 

هدف امپراتور اکبر از تاسیس شهر فاتح پور سیکری قدردانی از شیخ سلیم چیشتی بوده است. این شیخ پیشگویی هایی درباره تولد پسر امپراتور اکبر کرده بود. در سال 1569 همسر امپراتور اکبر، مریم اوز یک فرزند پسر به نام جهانگیر را به دنیا آورد. 

کاووش های باستان شناسان اعم از بانو پراتاب سینگ حاکی از آن دارد که دیرینگی مجسمه، قطعات عتیقه و سازه ها در شهر فاتح پور سیکری به بیش از 1000 سال قبل باز می گردد. 

 

در واقع قبل از تصحاب شهر به وسیله امپراتور اکبر، پیشینیان او به ویژه بابر و همایون اقدامات گستره ای در خصوص طراحی شهر انجام داده اند. 

در سال 1803 میلادی انگلیسی ها به منظور احیا ء شهر فاتح پور سیکری اقدامات گسترده ای را انجام دادند. یکی از این اقدامات تشکیل مرکز اداری بود. حدود 12 سال بعد، فردی به نام مارکز هیستینگز دستور تعمیر و بازسازی بناهای تاریخی در شهر فاتح پور سیکری و سیکاندرا را صادر کرد. 

 

معماری شهر فاتح پور سیکری 

 

 فاتح پور سیکری آگرا, عکس های فاتح پور سیکری, فاتح پور سیکری هند

شهر فاتح پور سیکری به وسیله ی یک دریاچه احاطه شده است

 

شهر فاتح پور سیکری از سه طرف با دیواری به طول 6 کیلومتر احاطه شده است. این شهر بر روی خط الراس صخره ای به عرض 1 کیلومتر و طول 3 کیلومتر تعبیه شده است. 

جالب است بدانید قسمت چهارم شهر فاتح پور سیکری به وسیله ی یک دریاچه احاطه شده است و فضای داخل شهر عمدتا متشکل از ماسه سنگ قرمز است.

معماری شهر فاتح پور سیکری از سبک معماری تیموری الهام گرفته شده است. در واقع معماری شهر انعکاسی از معماری رایج هند است که با تلفیقی از سبک هند و مسلمان شکل گرفته است. 

 

مکان های تاریخی و گردشگری در شهر فاتح پور سیکری

کاخ مریم الزمانی 

 

شهر فاتح پور سیکری, فاتح پور سیکری آگرا, عکس های فاتح پور سیکری

بلند دروازا یک دروازه بزرگ و شکوهمند در شهر فاتح پور سیکری است

 

کاخ مریم الزمانی در ادوار گذشته به عنوان حرم امپراتور استفاده می شده است. این قصر در اصل محل اقامت جدابای، ملکه مغول ها بوده است. با این وجود همسران دیگر امپراتور اکبر در آن زندگی می کرده اند. 

کاخ مریم الزمانی یا جدابای بر اساس سبک معماری اسلامی مغول ها و سبک راجا پوتانا هندی بنا شده است. علت بهره گیری از سبک راجا پوتانا هندی به اصل و نسب ملکه جدابا باز می گردد. 

 

بلند دروازا

بلند دروازا یک دروازه بزرگ و شکوهمند در شهر فاتح پور سیکری است که در سال 1601 بنا شده است. امپراتور اکبر دستور ساخت بلند دروازا را در خصوص بزرگداشت فتح گجرات صادر کرد. 

 

بلند دروازا از معماری منحصر به فردی برخوردار است. ارتفاع این بنا معادل 54 متر برآورد شده است و متشکل از سنگ آهک قرمز می باشد. دروازه بزرگ به وسیله کنده کاری های گرانیت و تزئیناتی از جنس مرمر مزین شده است. 

بلند دروازا دارای یک کتیبه اصلی به زبان فارسی است که نشان دهنده وضعیت مذهبی مغولان می باشد. 

 

مضمون کتیبه اصلی بلند دروازا به شرح ذیل است:

" عیسی مسیح فرموده است جهان یک پل برای عبور است. لذا خانه ای در آن نسازید. احتمال دارد کسی که یک روز امیدوار است، برای ابدیت نیز امیدوار بماند. دنیا فقط یک ساعت دوام می آورد، آن را به نماز و عبادت بگذرانید که بقیه غیب است. "

 

پنج محل 

 

 فاتح پور سیکری, شهر فاتح پور سیکری, معماری شهر فاتح پور سیکری,

جذاب ترین سالن سخنرانی فاتح پور سیکری به دیوان خاص اختصاص دارد

 

یکی از بناهای تاریخی و گردشگری شهر فاتح پور سیکری، پنج محل است. شکل پنج محل به مثابه ی هرم می ماند و متشکل از پنج طبقه و 176 ستون می باشد. 

در قدیم الایام به منظور حفاظت از بخش زنانه، 176 ستون به وسیله ی شبکه های سنگی کنده کاری در کنار یکدیگر تعبیه شده بودند. عنصر سازنده ستون های پنج محل عمدتا ماسه است. 

 

مهم ترین کاربری پنج محل برگزاری مراسم های گوناگون نظیر رقص های محلی، اجرا موسیقی، اجرا نمایش و سرگرمی بوده است. 

جالب است بدانید پنج محل با عنوان یادگیر شهرت یافته است. 

 

آرامگاه شیخ سلیم چیشتی 

آرامگاه شیخ سلیم چیشتی در سال 1580 الی 1851 بنا شده است. بنای آرامگاه به عنوان یکی از بهترین نمونه های کنده کاری های دوره قرون وسطی هند به شمار می رود و متشکل از سنگ مرمر حکاکی شده است.

 

در مقبره شیخ سلیم چیشتی، جسم بی جان یک صوفی و شیخ به نام سلیم چیشتی آرمیده شده است. مقبره شیخ چیشتی به وسیله سنگ های مرمری دارای کنده کاری های پیچیده پوشش داده شده است.در بازه زمانی که مردم مغول و هند در شهر فاتح پور سیکری سکونت داشتند مقبره شیخ سلیم به عنوان یک مرز اصلی جریان صوفی گری کاربری داشته است. 

  

دیوان خاص 

عنوان جذاب ترین سالن سخنرانی در شهر فاتح پور سیکری به دیوان خاص اختصاص دارد. یکی از نفیس ترین بخش های دیوان، برج مرکزی است که با عنوان سلطنت نیلوفر آبی شناخته شده است. 

برج مرکزی به وسیله سنگ تراشی و حکاکی مزین شده است و یک نمونه بارز از مهارت دقیق در سنگ تراشی به شمار می رود. 

دیوان خاص سالن مخاطبان خصوصی امپراتور اکبر اعم از رهبران مذهبی محسوب می شده است. 

 

مسجد جامع 

مسجد جامع یکی از نخستین بناهایی است که در شهر فاتح پور سیکری ساخته شده است. سبک معماری مورد استفاده در ساخت مسجد جامع تلفیقی از هندو و اسلامی است. علاوه بر این، مسجد جامع بر اساس اصول ساخت مساجد هندی ساخته شده است و دارای یک حیاط مرکزی می باشد. 

 

مسجد جامع دارای برترین نشانه های معماری دوران مغول در هند اعم از محراب های کنده کاری شده می باشد. سازه اصلی مسجد به شکل مستطیل است و متشکل از ماسه سنگ های قرمز رنگ می اشد. 

مسجد جامع واقع در فاتح پور سیکری توسط امپراتور اکبر و تحت نظارت سلیم چیشتی بنا شده است. 

 

جیران منار 

جیران منار یک برج مدور در هند است که به موجب پوشیدگی از برجستگی های سنگی به شکل عاج فیل با عنوان برج فیل نیز شناخته می شود. 

به استناد از برخی روایات جیران منار به عنوان یاد بود فیل مورد علاقه امپراتور اکبر طراحی شده است. 

 

خانه بیربال 

خانه بیربال، محل اقامت وزیر مورد علاقه امپراتور اکبر بوده است. جالب است بدانید این وزیر هندو بوده است. از ویژگی های برجسته معماری خانه بیربال می توان به براکت های نگهدارنده و آفتاب گیرها اشاره کرد. 

 

مناسب ترین زمان برای سفر به فاتح پور سیکری

 

 فاتح پور سیکری آگرا, عکس های فاتح پور سیکری, فاتح پور سیکری هند

شهر فاتح پور سیکری در منطقه آگرا قرار دارد

 

شهر فاتح پور سیکری در منطقه آگرا قرار دارد. آگرا در یک منطقه با آب و هوای نیمه گرمسیر تعبیه شده است. میانگین دما ی هوای در منطقه آگرا از آوریل تا جولای حدود 45 درجه سانتی گراد است. 

بدین ترتیب بهترین زمان برای سفر به شهر فاتح پور سیکری از منظر آب و هوا فصل زمستان می باشد. 

 

راه های دسترسی به فاتح پور سیکری

به طور کلی دسترسی به شهر فاتح پور سیکری از طریق دروازه هایی در امتداد دیوار قلعه میسر است. دروازه های ورود به شهر فاتح پور سیکری شامل دروازه چور، دهلی، لال، بیربال، گوالیور، اجمری، آگرا، چاندانپال و تهرا می شود. 

آدرس: هند- منطقه آگرا- استان اوتار پرداش- شهر فاتح پور سیکری

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------