موزه پرا یکی از دیدنی های جالب استانبول برای هنردوستاننقاشی های موزه پرا, بخش های مختلف موزه پرا, نقاشی های موزه پرا

موزه پرا در استانبول

 

موزه پرا استانبول کجاست (معرفی+عکس) 

موزه پرا یکی از دیدنیهای استانبول برای علاقمندان به هنر نقاشی است که تابلوهای نقاشی تاریخی از 3 قرن گذشته را به نمایش می گذارد و هر از گاهی تابلوهای نقاشی موزه های معروف بین المللی را به صورت قرضی در معرض دید بازدید کنندگان از شهر استانبول قرار می دهد.

موزه پرا ( به انگلیسی : Pera Museum ) یکی از مقاصد گردشگری استانبول برای علاقمندان به هنر است که مجموعه ای بی نظیر از نقاشی های تاریخی از 3 قرن گذشته را به نمایش گذاشته است.

موزه پرا در تاریخ 8 ژوئن 2005 برای نمایش هنر و فرهنگ در طیف وسیع برای عموم بازگشایی شد.

 

این موزه در ساختمان قدیمی هتل بریستول قرار دارد که در سال 2003 بازسازی شده است. 

در موزه پرا علاوه بر نمایش تابلوهای نقاشی، نمایشگاه های دیگر، رویدادهای سمعی و بصری ، دوره های آموزشی و کارگاه های علمی، برنامه های فصلی، نمایش فیلم و غیره برگزار می شود.

 

موزه پرا با همکاری موزه های مطرح بین المللی از جمله موزه ویکتوریا و آلبر ، مدرسه هنر های سمعی و بصری  پروژه های مشترک برگزار میکند و آثار نقاشی هنرمندان مطرح از جمله رامبراند ، خوان میرو ، آکیرا کوروساوا ، مارک شاگال ، پابلو پیکاسو ، فریدا کالو ، دیگو ریورا و گویا را در استانبول برای مخاطبینش به نمایش می گذارد. 

 

پرتره های امپراتور در موزه پرا, آدرس موزه پرا, موزه پرا

موزه پرا کجاست

 

موزه پرا کجاست؟

آدرس موزه پرا :منطقه بی اوغلو ، خیابان مشروطیت . 

با خط اتوبوس M2 ( مسیر ینی کاپی – حاجی عثمان ) به ایستگاه شیشانه بروید و از خروجی خیابان مشروطیت خارج شوید و تا موزه 10 دقیقه پیاده روی کنید. 

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به موزه پرا ، ایستگاه تپه باشی – بی اغلو در بلوار تارلاباشی است. از این ایستگاه تا موزه را میتوانید با 5 دقیقه پیاده روی طی کنید.

میتوانید از میدان تکسیم وارد خیابان استقلال شوید و قبل از اتمام  خیابان به سمت راست بپیچید و وارد خیابان آسمالی میسکت شوید تا به چهار راه برسید و به راست بپیچید و مسیر را ادامه دهید تا به موزه برسید.

 

بخش های موزه پرا

موزه پرا دارای مجموعه  های دائمی و موقت است که در ادامه مجموعه های دائمی آن را معرفی می کنیم. 

 

مجموعه شرق شناسی 

مجموعه نقاشی های شرق شناسی پرا یکی از برجسته ترین مجموعه های ترکیه است که آثار مهمی از هنرمندان شاخص اروپایی با الهام از دنیای عثمانی و جغرافیای ترکیه و آثار هنرمندان عثمانی و تاثیر آن ها بر هم را از قرن 17 تا اوایل قرن 19 نشان میدهد.

 

موزه پرا کجاست, تاریخچه موزه پرا, موزه پرا استانبول

نقاشی های موزه پرا

 

مجموعه عثمان حمدی بی 

این بخش از موزه به بزرگداشت آثار و معرفی زندگی عثمان حمدی بی اختصاص دارد. با وجودی که 100 سال از وفات  او می گذرد همچنان اقدامات شاخص و مهم او در عرصههای مختلف فرهنگی و هنری ، نقاشی ، باستان شناسی ، موزه شناسی و آموزش هنر ، موضوع داغ محافل فرهنگی است. 

 

مجموعه پرتره های امپراتور

در طول دو قرن 18 – 19 هنرمندانی که به نام نقاشان بسفری شناخته میشدند جنبه های مخلفی از امپراتوری عثمانی به خطور حاکمان آن دوران را به تصویر کشیدند. مجموعه پرتره امپراتور مخصوص نقاشی های این دو قرن است.

 

مجموعه جهان های موازی ، سفیران و نقاشان

پرتره های حامیان هنر و سفیران قرن 17 – 19 در این مجموعه قرار گرفته است. این مجموعه از طریق هنر شما را با تاریخ دیپلماتیک این دوران آشنا می کند و شخصیت هایی جذاب را به شما معرفی می نماید. 

 

تا پیش از قرن 19 میلادی ، سفیران کشورهای زیادی به عثمانی سفر می کردند و با سنت های مخصوص آن دوران با آن ها رفتار میشد و هنگام بازگشت علاوه بر مستنداتی از استانبول و سایر شهر های عثمانی ، آداب و رسوم و ساختار های اجتماعی امپراتوری عثمانی را به همراه نقاشی ها و هدایای امپراتوری با خود به کشورشان می بردند. 

 

بخش های مختلف موزه پرا, نقاشی های موزه پرا, مجموعه پرتره های امپراتور در موزه پرا

مجموعه جهان های موازی ، سفیران و نقاشان در موزه پرا

 

مجموعه استانبول ، شهر رویا

این مجموعه نقاشیهایی از زندگی روزمره استانبول در عصر عثمانی از قرن 17 – 19 است . استانبول از دوران قدیم بهعنوان پایتخت امپراتوری عثمانی مورد توجه بوده است و به همین دلیل از رنسانس به بعد، هنرمندان زیادی سعی در به نقش درآوردن آن داشتند و به دلایل مختلف از این شهر زیبا دیدن می کردند و در نقاشیهایشان زندگی مردم شهر را به صورت مستند به تصویر می کشیدند. 

 

سه بخش زندگی در خانه و فضای خصوصی – فضای شهری و مناظر عمومی استانبول در این مجموعه گنجانده شده که دوران عثمانی را از دیدگاه هنرمندان غربی به نمایش گذاشته است. 

 

ساعت بازدید از موزه پرا

بازدید از موزه پرا در روزهای سه شنبه تا جمعه از ساعت 11 – 18 است. 

قیمت بلیط موزه پرا در سال 2021 به صورت زیر بوده است :

بلیط بزرگسالان : 25 لیر

بلیط کودکان زیر 12 سال ، دانش آموزان ، دانشجویان ، اساتید و افراد بالای 60 سال : 10 لیر

بلیط برای گروههای بالای 10 نفر : 0 لیر

بازدید رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان در روز چهارشنبه

بازدید رایگان در روزهای جمعه بین 16 – 18 در دوران پاندمی کرونا. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------