رازهای زیرزمینی: کشف غارهای زیرزمینی جنولانغارهای جنولان

غارهای جنولان

 

شگفتی‌های نهان غارهای جنولان

غارهای جنولان، شگفتی‌هایی در دل سنگ‌های استرالیا که هر کدام داستان خاص خود را با گذشت زمان پدید آورده‌اند. در این مقاله از بیتوته، به کاوش در عمق زمین و زیبایی‌های بی‌پایان غارهای جنولان می‌پردازیم. با ما همراه شوید تا در این سفر به دنیای زیرزمینی باستانی و مهیج به جزئیات جالبی از این جاذبه استثنایی دست یابیم.
سیستم غار جنولان

سیستم غار جنولان

 

غارهای جنولان

غارهای جنولان، با نام‌های Binoomea، Bindo، و Binda در زبان Tharawal، یک مجموعه از غارهای آهکی هستند که در منطقه حفاظت‌شده جنولان در Tablelands مرکزی، در غرب کوه‌های آبی، در جنولان، شورای Oberon، نیو ساوت ولز، در شرق استرالیا واقع شده‌اند. این غارها و ذخیره‌گاه با مساحتی حدود 3083 هکتار (7620 جریب)، تقریباً 175 کیلومتر (109 مایل) غرب سیدنی، 20 کیلومتر (12 مایل) شرق اوبرون، و 30 کیلومتر (19 مایل) غرب کاتومبا (74 کیلومتر (46 مایل) از طریق جاده) واقع شده‌اند. این غار که به تاریخ 340 میلیون سال پیش بازمی‌گردد، قدیمی‌ترین سیستم غار بازشناخته شده در جهان محسوب می‌شود.

 

تصاویر غارهای جنولان

تصاویر غارهای جنولان

 

غارهای جنولان به عنوان پربازدیدترین غارها در میان غارهای آهکی کشور و همچنین قدیمی‌ترین غارهای بازشناخته شده در جهان شناخته می‌شوند. این غارها فسیل‌های دریایی سیلورین فراوانی را در خود جای داده‌اند و دارای تشکیلات کلسیتی متنوعی هستند که گاهی اوقات به دلیل زیبایی‌شان مورد توجه قرار می‌گیرند. شبکه غار مسیر، یک بخش زیرزمینی از رودخانه جنولان را دنبال می‌کند و بیش از 40 کیلومتر (25 مایل) گذرگاه چند سطحی و بیش از 300 ورودی دارد. این مجموعه همچنان در حال بررسی و کشف است و یازده غار نمایشی نورانی برای بازدیدکنندگان باز است.

 

کشف اروپایی غارهای جنولان

کشف اروپایی غارهای جنولان

 

ذخیره‌گاه حفاظت‌شده کارست جنولان، یکی از هشت منطقه حفاظت‌شده است که در سال 2000 به عنوان بخشی از منطقه کوه‌های آبی بزرگ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این ذخیره‌گاه غربی‌ترین منطقه از هشت منطقه حفاظت‌شده در سایت میراث جهانی است. کارست جنولان از اهمیت تاریخی، زیبایی‌شناختی، تحقیقاتی و کمیاب آن برخوردار است و به عنوان اولین ذخیره‌گاه عمومی در نیو ساوت ولز برای حفاظت از یک منبع طبیعی در نظر گرفته شده است. غارهای جنولان همچنین در فهرست میراث ملی استرالیا قرار دارند.

 

در سال 2004، منطقه حفاظت شده غارهای Jenolan (به استثنای غارها) به عنوان یکی از میراث‌های ایالت نیو ساوت ولز با کتیبه‌ای خاص ثبت شد. ذخیره‌گاه غارهای جنولان به‌خاطر ارزش‌های تاریخی، زیبایی‌شناختی، تحقیقاتی و کمیاب آن از اهمیت دولتی برخوردار است.

 

جاذبه گردشگری غارهای جنولان

جاذبه گردشگری غارهای جنولان

 

نام گذاری غارهای جنولان

اعتقاد بر این است که واژه "جنولان" یک اصطلاح بومی به معنای "مکان بلند" می‌باشد. این واژه از واژه "ثاروال" یا "ژنولان" نشات گرفته است که به "مکان بلند به شکل پا" اشاره دارد. ممکن است یک معنای جایگزین (هرچند که کماکان احتمال آن پایین است) از نام "جی نولان" نیز مطرح شود که به دلیل کشف یک شمع دود شده در سقف یکی از غارها پیدا شده است.

 

عکس  غارجنولان

عکس غارجنولان

 

ماجراهای زمین شناسی و فرهنگ ژنولان 

تاریخچه زمین شناسی منطقه ژنولان با تحقیقات نسبت پتاسیم رادیواکتیو و گاز آرگون پیش رفت. این تحقیقات نشان داد که سن خاک رس موجود در غارها تقریباً ۳۴۰ میلیون سال است، این امر آن را به عنوان قدیمی‌ترین مجموعه غارهای شناخته‌شده جهان تبدیل کرد. سازمان تحقیقات علمی و صنعتی مشترک المنافع (CSIRO) به همراه دانشگاه سیدنی و موزه استرالیا در تحقیقات علمی در این غارها رهبری دارند.

 

غارهای جنولان استرالیا

غارهای جنولان استرالیا

 

فرهنگ بومی جنولان

برای هزاران سال، منطقه ژنولان جزء فرهنگ مردم بومی محلی بوده است. این منطقه برای اقوام Gundungurra و Wiradjuri که آن را با نام Binomil یا Bin-oo-mur می‌شناختند، اهمیت داشته است. داستان‌های افسانه‌ای مرتبط با این منطقه، مانند مبارزه بین دو روح خالق اجدادی، افراد بیمار را برای غسل دادن در آب زیرزمینی به غارها منتقل می‌کردند و معتقد بودند که این آب دارای قدرت درمانی است.

 

تاریخچه غارهای جنولان

تاریخچه غارهای جنولان

 

کشف اروپایی غارهای جنولان

گزارش شناخته شده ای از کشف غارها توسط اروپایی‌ها موجود نیست، اما برادران ولان به عنوان کاشفان اولین بازدیدکنندگان اروپایی از غارها در دهه ۱۸۴۰ هدایت کردند. تا آن زمان که جیمز ولان در سال ۱۸۳۸ (یا احتمالاً ۱۸۴۱) سیستم غار را کشف کرد و این اطلاعات را به برادرش چارلز ولان گزارش داد. این غارها در سال ۱۸۶۶ تحت کنترل دولت NSW قرار گرفتند و تبدیل به دومین منطقه در جهان شدند که برای حفاظت از آن محافظت می‌شد.

 

غارنوردی در جنولان

غارنوردی در جنولان

 

رونق گردشگری غارهای جنولان

از سال ۱۸۸۵، بازدید از غارها به عنوان یک مقصد گردشگری آغاز شد. در ابتدا، مسیرها از طریق تارانا ادامه می‌یافتند که مسافران از جنوب برای دسترسی به غارها باید مسیر طولانی و دوربرگردانی از کاتومبا به اوبرون و سپس به تارانا طی کنند. در دهه ۱۸۸۰، هتلداران در کاتومبا به دلیل بهبود تجارت خود، سعی در ساخت جاده‌ای به سمت غارها داشتند، اما زمین شیب‌دار و ناهموار بین غارها و شهر مانعی بزرگ بود. با این حال، پس از تلاش‌های متعدد، پیتر فیتزپاتریک از Burragorang به عنوان مهندس جاده به نخست وزیر پیشنهاد شد.

 

در سال ۱۸۸۷، اولین گذر از مسیر افسار کوپر از Katoomba به Jenolan ثبت شد و سال بعد این مسیر توسط ویلیام مارشال کوپر، نقشه‌بردار پارک‌های عمومی دولت ایالتی، تکمیل شد. این اقدام منجر به تغییر نام غارها به "Jenolan" شد.

 

پایان دهه ۱۸۸۰ نه تنها مسیر افسار کوپر به غارها را باز کرد، بلکه خانه فعلی غارها نیز در سال ۱۸۹۸ ساخته شد. از آن زمان تاکنون، تاریخ غارهای Jenolan با کشف غارهای جدید و توسعه توریستی ادامه دارد.

 

از سال ۲۰۱۱، استفاده از سیستم نقشه‌برداری جدید برای نقشه‌برداری با جزئیات سه‌بعدی از برخی از غارها توسط CSIRO و سازمان علوم و فناوری هسته‌ای استرالیا آغاز شده است.

 

منطقه حفاظت شده جنولان

منطقه حفاظت شده جنولان

 

بازدید غارهای جنولان

بخش‌های بزرگی از این سیستم غار گسترده فقط برای غارنوردان باتجربه ، به ویژه مناطقی که در امتداد سیستم رودخانه زیرزمینی قرار دارند، قابل دسترسی است.

 

یازده غار نمایشی برای گردشگری منظم توسعه یافته اند و برای عموم آزاد است.

 

سوالات متداول درباره غارهای جنولان

۱. چگونه معنای کلمه "جنولان" توضیح داده می‌شود؟

معنای کلمه "جنولان" به عنوان یک کلمه بومی برای "مکان بلند" تفسیر می‌شود. این کلمه از کلمه ثاروال، یا Genowlan، مشتق شده است که به معنای "مکان بلندی به شکل پا" است.

 

۲. آیا نام "جی نولان" معنای دیگری دارد؟

معنای جایگزین و بسیار بعیدی از نام "جی نولان" مطرح شده است که این نام از یک شمع دود شده در سقف یک غار به دست آمده است.

 

۳. چرا ژنولان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه غارهای جهان شناخته می‌شود؟

با تحقیقات زمین‌شناسی و اندازه‌گیری نسبت پتاسیم رادیواکتیو و گاز آرگون، سن خاک رس موجود در غارهای ژنولان به تقریب ۳۴۰ میلیون سال تعیین شده است. این اطلاعات غارها را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های شناخته شده جهان معرفی کرده است.

 

۴. کی و چگونه اروپایی‌ها به غارهای ژنولان دسترسی پیدا کردند؟

گزارشات شناخته شده نشان می‌دهد که برادران ولان، به خصوص جیمز ولان، در دهه ۱۸۴۰ اولین بازدیدکنندگان اروپایی از غارها بودند. این کشف نقش مهمی در تاریخ غارهای ژنولان ایفا کرده است.

 

۵. چرا غارهای ژنولان به عنوان جاذبه‌های گردشگری معرفی شدند؟

از سال ۱۸۸۵، غارهای ژنولان به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شدند. افتتاح مسیر افسار کوپر و ساخت خانه فعلی غارها در سال ۱۸۹۸ نقش مهمی در توسعه گردشگری این منطقه داشت.

 

سخن پایانی مقاله درباره ی غارهای جنولان

در پایان این مقاله، غارهای جنولان نه تنها به عنوان یک شگفتی طبیعی بلکه به عنوان آثاری از تاریخ عظیم زمین‌شناسی شناخته می‌شوند. این جاذبه زیبا و باستانی با فراوانی از تشکیلات کلسیتی و فسیل‌های دریایی، به ما داستانی از گذشته زمین را بازگو می‌کند. از دید بازدیدکنندگان با زیبایی‌های خودروی کارست و اعماق سراسر زمین، غارهای جنولان یک تجربه یادمان‌انگیز از زیرزمینی کشف نشده را به ارمغان می‌آورند. این مقاله ناکامی جزئی از غنی‌ترین طبیعت‌های استرالیا را به تصویر می‌کشد و دعوت می‌کند که برای کاوش در این حریم زمینی عجیب و زیبا، سفری به عمق جنولان را تجربه کنید.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------