سفری به دنیای شگفت‌انگیز کاخ کاسرتا ایتالیاکاخ سلطنتی کاسرتا

کاخ سلطنتی کاسرتا

 

شهرت و جاذبه کاخ کاسرتا: جهانی از هنر و فرهنگ

کاخ کاسرتا، یکی از جواهرات معماری تاریخی ایتالیا در شهر کازرتا واقع شده است. در این مقاله از بیتوته، ما به بررسی تاریخچه و اهمیت این کاخ فرهنگی خواهیم پرداخت. 

 کاخ کاسرتا  یکی از شاهکارهای بزرگ در معماری و هنر باروک است. این ساختمان تاریخی در ایتالیا قرار دارد و از نمادهای ثروت و عظمت دوران سلطنت بوربون به شمار می‌رود. کاخ کاسرتا نه تنها از نظر هنری و معماری جذابیت دارد بلکه تاریخ و اهمیت فرهنگی نیز در پس زمینه آن می‌لرزد. در این مقاله  با شما نگاهی نزدیک‌تر به این شاهکار معماری خواهیم داشت. از تاریخچه اجتماعی و سیاسی آن تا چیدمان داخلی و ویژگی‌های معماری، همه جزئیات را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. آماده باشید که در دنیای شگفتی‌ها و زیبایی‌های کاخ کاسرتا سفری فراموش‌نشدنی آغاز کنید.

 

تاریخچه کاخ سلطنتی کاسرتا

تاریخچه کاخ سلطنتی کاسرتا

 

تاریخچه کاخ سلطنتی کاسرتا(کازرتا)

ساخت کاخ در سال 1751 برای چارلز هفتم ناپلی (چارلز سوم اسپانیا) آغاز شد که از نزدیک با معمار خود، لوئیجی وانویتلی همکاری داشت . هنگامی که چارلز مدل بزرگ وانویتلی را برای کازرتا دید، او را پر از احساسات کرد وگفت "قلبش از سینه درحال پاره شدن است ." در پایان، چارلز هرگز یک شب در رجیا نخوابید، زیرا در سال 1759 از سلطنت کناره‌گیری کرد تا پادشاه اسپانیا شود . این پروژه برای سومین پسر و جانشین چارلز، فردیناند چهارم از ناپل، تنها تا حدی تکمیل شد .

 

الگوی سیاسی و اجتماعی کاخ وانویتلی، ورسای بود، که اگرچه از نظر تنوع و منش به طرز چشمگیری متفاوت بود، اما مشکلات مشابهی را برای جمع آوری و تأمین معاش پادشاه، دربار و دولت در ساختمانی عظیم با ساختار اجتماعی یک شهر کوچک حل کرد.

 

مواجهه با منظره ای باروک از طبیعتی بسیار تابع، la nature forcée .این بخشی از مفهوم کلی کاخ بود، زمانی که ماریو گیفردو برای اولین بار آن را در سال 1750 پیشنهاد کرد. به گفته جورج ال. هرسی ، این پیشنهاد، قصری را پیش بینی می کرد که «شهری مجازی بود که نه تنها دربار و پادشاه بلکه همه را در خود جای می داد. نخبگان اصلی سیاسی و فرهنگی پادشاهی های ناپل و سیسیل - دانشگاه، موزه، کتابخانه، دفاتر کابینه، فرماندهی عالی نظامی و غیره.

 

جمعیت کاسرتا وکیا 10 کیلومتر (6.2 مایل) جابجا شد تا نیروی کار نزدیک‌تر به کاخ باشد. یک کارخانه ابریشم در San Leucio به عنوان یک آلاچیق در یک پارک بزرگ پنهان شده بود.

 

یکی دیگر از اهداف اصلی پادشاه، داشتن یک بارگاه سلطنتی و مرکز اداری باشکوه برای پادشاهی در مکانی محافظت شده از حملات دریایی و دور از شهر شورش‌خیز و شلوغ ناپل بود. پادگان‌های نیرو در داخل کاخ قرار داشتند تا از پادشاه محافظت کنند.

 

کاخ سلطنتی مادرید ، جایی که چارلز در آن بزرگ شده بود، توسط فیلیپو جووارا برای پدر چارلز ابداع شده بود، فیلیپ پنجم اسپانیایی و کاخ شارلوتنبورگ مدل هایی را ارائه کرد.

 

به نظر می رسد یک هشتی بزرگ هشت ضلعی از باسیلیکا دی سانتا ماریا دلا سلوت در ونیز الهام گرفته شده باشد ، در حالی که کلیسای کوچک پالاتین اغلب با کلیسای کوچک سلطنتی در ورسای مقایسه می شود . وانویتلی در سال 1773 درگذشت: ساخت و ساز توسط پسرش کارلو و سپس توسط معماران دیگر ادامه یافت. اما پروژه اصلی وانویتلی بزرگ، که شامل یک جفت بال بزرگ جلویی شبیه به ستون های برنینی در میدان سنت پیتر بود، هرگز به پایان نرسید.

 

 

در سال 1861 ، با تولد پادشاهی ایتالیا ، مقامات ساوویارد محتویات کاخ را بررسی کردند. تکه سنگی به این صورت موجود بود : "شیء عجیب به شکل گیتار"

 

از سال 1923 تا 1943، کاخ سلطنتی کازرتا به عنوان محل استقرار آکادمی هوانوردی، آکادمی نیروی هوایی ایتالیا بود. از سال 1943، در طول تهاجم متفقین، این کاخ به عنوان ستاد نیروهای متفقین برای فرمانده عالی متفقین در منطقه مدیترانه خدمت کرد. در سال 1945، این کاخ محل امضای تسلیم بی‌قید و شرط نیروهای آلمانی در ایتالیا بود. این قرارداد میان 600000 تا 900000 سرباز در امتداد جبهه ایتالیا، از جمله سربازان در بخش‌های اتریش را شامل می‌شد. اولین محاکمه جنایات جنگی متفقین در سال 1945 در این کاخ برگزار شد، و ژنرال آلمانی آنتون داستلر در همان نزدیکی اعدام شد.

 

در طول جنگ جهانی دوم، این کاخ توسط بمب‌افکن‌های ایالات متحده در سال 1943 آسیب دید و متأسفانه در طول جنگ تقریباً از اثاثیه خالی شد. دولت ایتالیا تلاش‌های زیادی برای بازسازی و بازگرداندن تزئینات مطابق با قطعات اصلی کاخ انجام داد. در سال 1998، این کاخ محل فیلمبرداری فیلم "جنگ ستارگان: اپیزود اول - تهدید شبح" بود، به ویژه به عنوان فضای داخلی شهر تد نابو در این فیلم به کار رفت. 

 

 

معماری کاخ کاسرتا

معماری کاخ کاسرتا

 

معماری کاخ کاسرتا

کاخ پنج طبقه دارد. 1200 اتاق، از جمله دو دوجین آپارتمان دولتی. 1742 پنجره، 34 راه پله، 1026 شومینه، یک کتابخانه بزرگ، و تئاتری با الگوبرداری از تئاتر سن کارلوی ناپل . یک خیابان تاریخی که 20 کیلومتر بین کاخ و ناپل قرار دارد، برنامه ریزی شده بود اما هرگز محقق نشد.  

 

این کاخ دارای پلانی مستطیل شکل به ابعاد 247×184 متر است و چهار ضلع آن با دو بازوی متعامد به هم متصل شده و چهار حیاط داخلی را تشکیل می‌دهند.

 

حتی بدون مساحت حیاط‌های داخلی، کازرتا با بیش از 2 میلیون متر مکعب (70 میلیون فوت مکعب) بزرگترین کاخ سلطنتی است که حاصل یک پروژه اصلی در جهان از نظر حجم است.  فضای زمین 138000 متر مربع است.  در پشت نماهای محدوده‌های منطبق بر ساختمان‌های بیرونی که در کنار حیاط غول‌پیکر قرار دارند، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها به وجود آمدند تا تجارت روزانه را تسهیل کنند. این کاخ چهار صحن را احاطه کرده است که دارای آنچه محققان به عنوان فضای داخلی مناسب توصیف می کنند که وقار یکنواخت و منحصر به فرد در زمان خود را تداعی می کند.  

 

از میان تمامی اقامتگاه‌های سلطنتی که از کاخ ورسای الهام گرفته شده‌اند، رجیا کاسرتا بیشترین شباهت را به مدل اصلی دارد: خط افق نرده‌دار ناگسستنی و گسستگی جزئی که توسط آلاچیق‌ها در نمای طولانی و تا حدودی یکنواخت ایجاد می‌شود.

 

همانطور که در ورسای، یک قنات بزرگ برای آوردن آب برای نمایش‌های آب شگفت‌انگیز مورد نیاز بود. مانند سلف فرانسوی خود، این کاخ برای نمایش قدرت و عظمت سلطنت مطلق بوربون در نظر گرفته شده بود. یک انفرادی در کاسرتا این است که بالای پیانو واقعی ، طبقه پادشاه، طبقه دیگری با شکوه و عظمت یکسان است.

 

انفیلادهای سالن های باروک پسین قلب و مقر حکومت و همچنین نمایش ثروت ملی بودند. کازرتا پناهگاه سلطنتی از گرد و غبار و جناح های پایتخت فراهم کرد، درست همانطور که ورسای لویی چهاردهم را از پاریس آزاد کرد. کاخ سلطنتی دارای بیش از 40 اتاق به یاد ماندنی است که به طور کامل با نقاشی های دیواری تزئین شده اند، در حالی که در مقایسه، ورسای تنها 22 اتاق تاریخی دارد. 

 

پارک سلطنتی کازرتا

پارک سلطنتی کازرتا

 

کاخ و پارک سلطنتی کاسرتا یا کازرتا، ایتالیا

کاخ سلطنتی و پارک کازرتا، در شمال ناپل، با ترکیب تأثیرات ورسای، رم و توسکانی، بر اساس خواسته‌های چارلز بوربن سوم توسط لوئیجی وانویتلی، یکی از بزرگترین معماران ایتالیایی قرن هجدهم طراحی شد. کازرتا را یک پیروزی باروک ایتالیایی و جلوتر از زمان خود می دانند. استخرها، فواره‌ها و آبشارهای باغ که در 11 هکتار گسترش می‌یابند، از طریق یک «اثر تلسکوپ» در یک راستا قرار گرفته‌اند و تا جایی که چشم می‌تواند گسترش یابد.

 

یکی از آخرین باغ های بزرگ اروپایی، کاخ سلطنتی و پارک کاسرتا است که از آثاری مانند ورسای و ویلاهای قرن شانزدهم در رم و توسکانی وام گرفته شده است. اما برخلاف آن مکان‌ها، این شاهکار ایتالیایی باغ‌های آراسته و جنگل‌های طبیعی را با کلبه‌های شکار و کارخانه ابریشم ترکیب می‌کرد. موفقیت‌های طرح‌های قبلی را گرفت و دنیایی برای خود ساخت. به عنوان مثال، باغ انگلیسی که در داخل مجموعه قرار دارد، یکی از بزرگترین، قدیمی ترین و مهم ترین فضاهای زیبا است که در اروپا ایجاد شده است.

 

این احترام به طبیعت و «بهبود آن» به کارت ویزیت کاخ کاسرتا تبدیل شد و تأثیر اساسی آن غیرقابل انکار است. به عنوان مثال، این اولین باغ چشم انداز ایتالیایی بود. اما، زمینه‌ها نیز از روندهای گسترش یافته در سراسر اروپا در آن زمان نشأت می‌گرفت - یعنی فراهم کردن اوقات فراغت برای خانواده سلطنتی و انجام تحقیقات گیاه‌شناسی. صدها گیاه کمیاب و گرانبها از سرتاسر جهان به کازرتا آورده شد و تا به امروز در آنجا رشد می کند.

 

نکته مهم این است که این طرح نیز منحصر به فرد بود زیرا نشان دهنده تغییر رویکرد در رابطه بین خانواده سلطنتی و بقیه افراد جامعه است. یک کارخانه ابریشم و خانه های کارگری مرتبط در طرح گنجانده شد و جنگل های طبیعی گنجانده شد. این بیانی شیوا از روشنگری در شکل مادی است که به جای تحمیل بر محیط طبیعی آن ادغام شده است.

 

باغ‌های کاسرتا را کشف کنید و شبکه فواره‌ها و حوض‌هایی را دنبال کنید که از کاخ تا آبشاری در جنگل کشیده شده‌اند. گذشته از خانه بازی قلعه‌مانند و برکه‌ای که میزبان نبردهای دریایی ساختگی است، باغ انگلیسی - یکی از نقاط برجسته املاک - دارای یک دریاچه و تزئیناتی است که ویرانه‌های باستانی را شبیه‌سازی می‌کند. شما می توانید با دوچرخه یا اسب و گاری به گشت و گذار در این فضای وسیع و زیبا بپردازید تا هر چه بیشتر به گشت و گذار بپردازید. زمین ها آنقدر چشمگیر هستند که برای فیلم های مهمی مانند جنگ ستارگان و ماموریت غیرممکن آماده شده اند.

 

کاخ سلطنتی کازرتا

کاخ سلطنتی کازرتا

 

مجتمعی که برای پادشاهان ساخته شده است

چارلز بوربن پادشاهی ناپل را فتح کرد و در 10 می 1734 وارد شهر شد. سپس پادشاه کاخ سلطنتی را به عنوان مرکز پادشاهی جدید خود از ناپل در سال 1750 ساخت. انتخاب مکان برای پایتخت اداری پادشاهی بر عهده دشت‌های Terra di Lavoro، در مکانی که کاخ Acquaviva قرن شانزدهمی بر آن تسلط دارد. چارلز قبلاً صاحب یک کلبه شکار در کازرتا بود که او را به یاد چشم انداز اطراف کاخ سلطنتی La Granja de San Ildefonso در اسپانیا می انداخت. کاخ سلطنتی کازرتا یکی از بزرگترین بناهایی بود که در قرن هجدهم در اروپا ساخته شد.

 

پادشاه چارلز بوربون ساخت کاخ سلطنتی کازرتا را در سال 1752 به معمار خود لوئیجی وانویتلی سفارش داد. این کاخ دارای پنج طبقه و 1200 اتاق از جمله کلیسای کوچک دادگاه، کتابخانه پالاتین و یک تئاتر است که از تئاتر سن کارلوی ناپل الگوبرداری شده است. اتاق های سلطنتی متعلق به اواخر قرن 18 و "آپارتمان جدید" از آغاز قرن 19 هستند. در داخل، طاق نما، سه دهلیز هشت ضلعی منتهی به چهار حیاط را به هم متصل می کند که با طاقچه ها و اپیس های گوشه ای وسیع مشخص می شود.

 

در سال 1997، این کاخ به عنوان میراث جهانی یونسکو تعیین شد و پرونده نامزدی آن به عنوان "آواز قو" هنر تماشایی دوره باروک توصیف شد، که از آن همه ویژگی های مورد نیاز برای ایجاد توهمات چندگانه استفاده کرد. فضای جهت دار. 

 

دیدنی‌های کاخ کاسرتا

دیدنی‌های کاخ کاسرتا

 

پیاده روی در پارک سلطنتی کاسرتا

همانطور که بازدیدکنندگان بلافاصله متوجه می شوند، پارک سلطنتی بخشی جدایی ناپذیر از املاک است. از ویژگی های کلیدی آن می توان به باغی اشاره کرد که 120 هکتار وسعت دارد و بخشی از آن در زمین های تپه ای قرار دارد. پارک از نمای پشتی کاخ شروع می شود و در کنار گردشگاهی طولانی با فواره های مصنوعی و آبشارها قرار می گیرد. همچنین یک باغ گیاه شناسی دیدنی به نام "باغ انگلیسی" وجود دارد که در دهه 1780 طراحی شده است.

 

ساخت باغ در سال 1753 آغاز شد، همان سالی که ساخت قنات کارولینو، که آب را از دامنه های کوه تابورنو برای تغذیه فواره های باغ های سلطنتی و آبیاری گیاهان هدایت می کند، آغاز شد. این پارک توسط کارلو وانویتلی تکمیل شد که در عین سادگی طراحی پدرش لوئیجی، یک مجری وفادار بود و ریتم ترکیبی تناوب فواره ها، بدنه های آبی، چمنزارها و آبشارها را حفظ کرد. در بالای پارک، از سال 1785، به درخواست ملکه ماریا کارولینا، وانویتلی و گیاه‌شناس آلمانی جان اندرو گریفر اولین باغ چشم‌انداز ایتالیایی را به وجود آوردند.

 

دسترسی به کاخ کاسرتا

دسترسی به کاخ کاسرتا

 

دسترسی به کاخ سلطنتی کاسرتا 

کاخ سلطنتی کازرتا که به راحتی با ماشین، تاکسی، اتوبوس یا قطار قابل دسترسی است، 38 کیلومتر از ناپل و 200 کیلومتر با رم فاصله دارد.

 

از ایستگاه مرکزی ناپل هر 20 دقیقه قطار وجود دارد . از رم ترمینی (ایستگاه راه آهن) روزانه 4 خط "سریع" یورواستار و هر 30 دقیقه قطار وجود دارد. هر ساعت، سرویس اتوبوس اختصاصی از بندر ناپل و فرودگاه بین‌المللی ناپل وجود دارد . هر دو ساعت یک اتوبوس از فرودگاه بین‌المللی روما فیومیچینو می‌رود. هر 30 دقیقه یک اتوبوس از رم ترمینی (ایستگاه راه آهن) وجود دارد.

 

چه زمانی از کاخ سلطنتی کاسرتا بازدید کنید

کاخ سلطنتی کاسرتا یا کازرتا یک مقصد در تمام طول سال است، اما باغ های وسیع آن در بهار و تابستان در بهترین حالت خود قرار دارند. این مجموعه روزهای سه شنبه تعطیل است. تئاتر دادگاه فقط در تعطیلات آخر هفته باز است. برخی از روزها نیز شلوغ تر از روزهای دیگر هستند، از جمله اولین یکشنبه هر ماه، زمانی که ورودی رایگان در کاخ و بلیط کاهش یافته برای پارک وجود دارد.

 

بازدید از کاخ سلطنتی کاسرتا

بازدید از کاخ سلطنتی کاسرتا

 

نحوه بازدید از کاخ سلطنتی کاسرتا

برای لذت بردن از کاخ سلطنتی، پارک، باغ انگلیسی و مجموعه هنرهای معاصر Terrae Motus، برنامه ریزی کنید که یک روز را در کاسرتا بگذرانید. تورهای راهنما به شما امکان می دهد از مکان های مخفی در پارک و باغ انگلیسی دیدن کنید و اسرار داخل کاخ سلطنتی را کشف کنید.

 

برای کسانی که به دنبال ورزش کردن در حین بررسی زمین هستند، اجاره دوچرخه یک گزینه عالی است. همچنین کالسکه سواری و تور در پارک وجود دارد.

 

 

سوالات متداول درباره کاخ کاسرتا

۱. کاخ کاسرتا کجا واقع شده است؟

کاخ کاسرتا در کازرتا، ایتالیا واقع شده است. این شهر در جنوب ایتالیا و منطقهٔ کامپانیا قرار دارد.

 

۲. چه زمانی کاخ کاسرتا ساخته شده است؟

ساخت کاخ کاسرتا در سال 1751 آغاز شد و در دوره‌های مختلف توسط معماران معروف ادامه یافت.

 

۳. چه کسانی از کاخ کاسرتا بهره‌مند شده‌اند؟

کاخ کاسرتا ابتدا برای چارلز هفتم ناپلی ساخته شد. بعدها برای پادشاهان و فرماندهان مختلف بهره‌برداری شد، از جمله نیروهای متفقین در دوران جنگ جهانی دوم.

 

۴. چه اهمیتی در تاریخ و فرهنگ دارد؟

کاخ کاسرتا به عنوان یکی از جواهرات معماری با ارزش تاریخی و فرهنگی شناخته می‌شود. این کاخ نقش مهمی در تاریخ ایتالیا داشته و به عنوان مکانی با ارزش برای تاریخ‌نگاری و مطالعات فرهنگی مورد توجه است.

 

۵. کاخ کاسرتا امروزه چگونه بهره‌برداری می‌شود؟

امروزه کاخ کاسرتا به عنوان یک موزه و مقصد گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد می‌توانند این مکان را برای بازدید از آثار هنری و تاریخی معماری بهره‌برداری کنند.  

 

سخن پایانی مقاله ی کاخ کاسرتا

 کاخ کاسرتا ایتالیا، نه تنها یکی از معابر اصیل تاریخ و هنر ایتالیا است بلکه نمادی از فرهنگ باروک و شاهکار معماری است. تاریخ و زیبایی کاخ کاسرتا، در طی قرون متعدد، جهان را به شگفت‌انگیزی و شکوه این مکان وا می‌دارد. این کاخ تاریخ خود را با افتخار و زیبایی در قلب ایتالیا حفظ کرده و به عنوان یک مقصد گردشگری اهمیت ویژه‌ای دارد. امیدواریم که با مطالعه این مقاله، شما نیز تمامی جذابیت‌های کاخ کاسرتا را درک کنید و در سفر خود به ایتالیا، این مکان فوق‌العاده را بازدید کنید. در این مقاله از بیتوته برای اطلاعات بیشتر در مورد مقصد‌های گردشگری استفاده کنید.

 

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------