کاخ شون برون؛ اقامتگاه امپراتوری در وینکاخ شونبرون, بخش های مختلف کاخ شون برون, کاخ شون برون اتریش

عکس های کاخ شون برون

 

کاخ شون برون وین: همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید

کاخ شون برون در اتریش با معماری خیره کننده ای که دارد تبدیل به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اروپا شده است. در این مطلب از بیتوته شما را با این کاخ آشنا می کنیم.

کاخ شون برون ( به انگلیسی : Schonbrunn Palac ) در سال 1700 میلادی در شهر وین و کشور اتریش بنا شد ، تکمیل این کاخ تا سال 1960 ادامه  داشت. شونر برون در زبان قدیم اتریش به معنی چشمه زیبا بوده است ، وجه تسمیه نامگذاری این کاخ  به داستان گذر امپراتور ماتیاس ( یکی از امپراتوران روم ) برای شکار به این منطقه برمیگردد ، امپراتور با دیدن چشمه ای زیبا ، نام این منطقه را شونر برون schöner Brunnen به معنی چشمه ی زیبا می گذارند که بعدا به شونبرون تغییر نام پیدا کرده است. 

 

قصر شون برون با معماری خیره کننده ای که دارد ، امروزه تبدیل به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اتریش و اروپا شده است. امروزه از  کاخ شون برون برای ملاقات بامقامات ارشد دیگر کشورها استفاده می شود و بخشی  از اتاق های کاخ در زمان های مشخص برای بازدیدکنندگان عمومی در نظر گرفته شده است. 

 

در سال 1996 ، قصر شون برون به عنوان میراث جهانی اتریش در سازمان یونسکو به ثبت رسید .

سالانه حدود 3 میلیون گردشگر از این قصر باشکوه بازدید می کنند. 

 

کاخ شون برون کجاست؟

بنای قصر شون برون در منطقه هیتزینگ Hietzing در غرب شهر وین ساخته شده اند. 

 

 بخش های مختلف کاخ شون برون, کاخ شون برون, بنای قصر شون برون

کاخ شون برون کجاست

 

سبک معماری کاخ شون برون

سبک معماری بسیار زیبا و جذاب کاخ شون برون به سبک باروک Baroque معروف است. قصر شون برون یکی از تحسین برانگیز ترین معماری های به جا مانده در اروپا را به نمایش می گذارد. سبک معماری اتاق های کاخ ، سبک روکوکو است و دیوارها به رنگ سفید با تزئینات طلایی هستند. 

 

در بخش هایی از این کاخ از معماری ایرانی استفاده شده است ، به عنوان مثال دیوار اتاق 32 کاخ با مینیاتورهای ایرانی تزئین شده است. دیدنی های بسیار زیادی در این کاخ قابل مشاهده اند از جمله باغ پریوی Privy و خانه ییلاقی ساخته شده از سنگ مرمر به نام گلوریت Gloriette که در ارتفاغ 60متری ساخته شده است. 

 

قصر شون برون بیش از 1400 اتاق دارد که فقط 40 اتاق برای بازدید عموم در نظر گرفته شده است ، باغ های شون برون به مساحت 200 هکتار در قرن 18 ساخته شده اند که امروزه به عنوان تفرجگاه تابستانی مردم وین مورد استفاده قرار می گیرد و ورود به آن رایگان است. 

 

در باغ های قصر میتوانید مجسمه ها و تندیس های متعدد و بسیار زیبایی را مشاهده نمایید. تنوع بالای گل و گیاه های باغ های قصر این منطقه را تبدیل به گلخانه ای بزرگ و بی نظیر کرده است و مراسم های متعدد سالیانه مردم اتریش در این فضا برگزار می شود. 

  

کاخ شون برون کجاست, سبک معماری کاخ شون برون, اقامتگاه امپراتوری در وین

معماری کاخ شون برون

 

تاریخچه کاخ شون برون

ساخت قصر شون برو به سال 1642 و درخواست همسر امپراتور فردیناند دوم برمیگردد. 

شونبرون یک قرن بعد از امپراتوری ماتیاس با حمله ترک های عثمانی ویران شد و با شکست عثمانی ها در سال 1683 ، فیشن فن ارلاش ، معمار مشهور اتریشی ساخت مجدد شونبرون را بر عهده گرفت. 

 

در سال 1696 قسمت های دیگر کاخ از جمله باغ به درخواست آخرین ملکه خاندان هابسبورگ ، ماریا ترزیا به این مکان اضافه گردید. در سال 1918 چارلز اول به عنوان آخرین پادشان این نسل ، کناره گیری کرد و حکومت 640 ساله خاندان هابسبورگ در اتریش به پایان رسید. 

 

 بخش های مختلف کاخ شون برون, کاخ شون برون اتریش, معماری کاخ شون برون

تاریخچه کاخ شون برون

 

قصر شون برون در طول تاریخ سیاسی و فرهنگی اتریش نقش بسزایی داشته است و مهم ترین وقایع تاریخ اتریش در همین قصر اتفاق افتاده است. 

کاخ شون برون از همان ابتدای ساخت ، مقر زندگی حاکمان وین بوده است. 

سبک معماری به کار گرفته شده در این کاخ نشان دهنده سلایق پادشاهان این کشور است. 

 

امپراتور فرانس جوزف که از سال 1848 تا 1916 ، حاکم اتریش بود در این قصر به دنیا آمد و تا آخر عمر در همین قصر زندگی کرد و بعد از فوتش قصر شون برون ، مقر حکومت جدید اتریش شد ، تندیس ها و سازه های متعددی از آن زمان در اطراف بنا به جا مانده است. 

 

بنای قصر شون برون, کاخ شون برون کجاست, سبک معماری کاخ شون برون

عکس های کاخ شون برون

 

بخش های مختلف کاخ شون برون

سالن های قصر مزین به پرده های مجلل و مبلمان طلاکوب وفرش های قرمز هستند.

معماری سالن اصلی قصر از کف تا سقف برگرفته از آثار ارزشمند ایرانی و هندی است. 

قصر شون برون متشکل از تالارها و سالن های زیبا و سلطنتی است ، از جمله :

 

گریت گالری Great Gallery : گریت گالری سالن پذیرایی مهمانان است که اوج زیبایی قصر را به نمایش گذاشته است. 

 

کاخ شون برون کجاست, سبک معماری کاخ شون برون, اقامتگاه امپراتوری در وین

بخش های مختلف کاخ شون برون

 

اتاق والنات Walnut Room : اتاق والنات به معنی گردو ، اتاق کنفرانس قصر بوده است که در دکور آن از چوب گردو استفاده شده است. 

 

تالار آینه : تالار آینه Mirrors Room  یا میرور روم جایی است که برای الین  بار موتزارت در آنجا به اجرا پرداخته است. 

 

باغ وحش وین : این باغ وحش به درخواست دختر یکی از پادشاهان ساخته شده است و امروزه با 750 گونه جانوری تبدیل به بزرگترین باغ وحش وین و قدیمی ترین باغ وحش جهان شده است. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------