سفری خاطره انگیز به کاپادوکیاکاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,سفر به کاپادوکیا

نمایی زیبا از کاپادوکیا ترکیه

 

راهنمای سفر به کاپادوکیا

می خواهیم در این مطلب رویای بالن سواری شما را تحقق بخشیم آن هم با سفر به کاپادوکیا یکی از شهرهای زیرزمینی ترکیه که چهره ای تاریخی و باستان شناسی به خود گرفته است. این منطقه تاریخی که در ناحیه‌ی آناتولی مرکزی ترکیه قرار گرفته به یکی از چند شهر سنگی در جهان معروف میباشد. اگر شما هم قصد دارید با کاپادوکیا بیشتر آشنا شوید، ما را همراهی کنید.

سفر به تاریخچه کاپادوکیا:

این منطقه، حاصل فرسایش چندین هزار ساله دره گورمی ترکیه است . در اثر فوران های آتشفشان  این ناحیه  به یک منطقه پوشیده از سنگ هایی با ضخامت 10 متر که توف نامیده میشوند، تبدیل شده است. تا جایی که در طول سال ها ، آب و باد بخش های نرم این سنگ ها را صیقل داده و با خود برده و از آنها چیزی جز صخره های سخت و محکم نگذاشته است. ارتفاع این صخره های مخروطی، ستونی، قارچ مانند و دودکشی به 40 متر میرسد. اما این پایان تاریخ کاپادوکیا ترکیه نیست بلکه آغازی برای شروع یک زندگی توسط انسان هاست. 

 

شروع زندگی در شهر زیرزمینی:

اوایل دوران هیتی ها یعنی چیزی درحدود 2000 سال قبل از میلاد انسان هایی در منطقه گرومه ساکن شدند و زندگی خود را شروع کردند. اما تبدیل شدن کاپادوکیا به مرز بین امپراتوری های بزرگ باعث شد تا مردم ساکن در این منطقه خود را از دیده ها پنهان کرده و یک شهر زیر زمینی ایجاد کنند.

 

همچنین در قرن 4 میلادی بسیاری از مسیحیانی که مورد آزار و اذیت حکومت رم قرار گرفته بودند به این منطقه زیرزمینی پناه آوردند. صحت این حرف را میتوان از کاخ ها و صومعه های تاسیس شده توسط راهب ها و نقاشی های دیواری بیزانتی به نام فرسکو در کلیساهای درون غارها یافت.  جالب است این آثاری که متعلق به قرن 7 میلادی میباشد همچنان پابرجا بوده و با سفر به این منطقه میتوانید آنها را مشاهده کنید.

 

آشنایی بیشتر با کاپادوکیا ترکیه:

یکی از سازه های عجیبی که در بیشتر مناطق کاپادوکیا به چشم میخورد، ساخت دودکش های افسانه ای توسط مردمی که در گذشته محل سکونت آنها آنجا بوده می باشد . این دودکش ها اشکال مختلف دارند و در بالاترین نقطه آنها سنگی بزرگ قرار گرفته که از سنگ های زیرین سخت تر است؛ به این دلیل که  بتواند از فرسایش جلوگیری کند.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,کاپادوکیاکجاست

نمایی دیگر از کاپادوکیا ترکیه

 

گرچه بعضی از غارهای این منطقه به موزه های دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است ،اما برخی از غارها و قسمت های کاپادوکیا همچنان محلی برای زندگی مردم این منطقه است و این به نوبه خود در قرن 21  خیلی جالب میباشد که افرادی هنوز در غار زندگی میکنند.

 

کاپادوکیا که 735 کیلومتر از استانبول فاصله دارد و حدود 8 ساعت طول میکشد تا با اتومبیل خود به آن برسید، منطقه گورمه آن از طرف یونسکو به یک میراث فرهنگی تبدیل و به ثبت رسیده است.

 

همان طور که در ابتدای مطلب خود گفتیم، یکی از محبوب ترین تفریحات این منطقه بالن سواری است تا تجربه ای فراموش نشدنی از تماشای زیبای دره‌ها، صخره‌ها، بافت تاریخی و باستانی آن برای خود رقم بزنید.

 

اما دانستن یک نکته درباره این مطلب حائز اهمیت میباشد. سه نوع پرواز برای بالن سواری در این منطقه وجود دارد که عبارت است از : پرواز استاندارد، لوکس و ویژه. تفاوت این پروازها در چیست؟ تفاوت آنها در مدت زمان بر فراز آسمانها و ظرفیت بالن است.

 

به غیر از تور بالن سواری، تورهای دیگری نیز وجود دارد مثل:

تور کوه نوردی

تور جیپ سواری

صخره نوردی

اسب سواری

تور برداشت انگور از تاکستان

 

حالا میرسیم به جاذبه های گردشگری کاپادوکیا:

آشنایی با معروف ترین جاذبه گردشگری یعنی موزه گورمه

موزه گورمه که به صورت فضایی باز میباشد درون خود مجموعه ای از کلیساها را به همراه نقاشی های قرن 10 و 12 بر روی دیوارها در دل خود جای داده است. بله این موزه در واقع مجموعه ای از کلیساهای دوران مسیحیت در دل غارمیباشد. کنده کاری نقاشی چشم روی دیوار آن، بیانگر اعتقادشان به منظور یاد آور چشم های شیطان است.

 

این تمام زیبایی گورمه محسوب نمیشود. چرا که در جنوب غربی آن، قلعه اوچیسار به چشم میخورد که یک چشم انداز فوق العاده از روستا را برای همه به تصویر میکشد. همچنین  در این منطقه دره راهبان وجود دارد که دودکش های افسانه ای کاپادوکیا ترکیه را به رخ همگان میکشد. 

 

گورمه مورد استقبال بسیاری از دوستداران طبیعت قرار گرفته و از جذاب ترین تفریحات این منطقه دوچرخه سواری و صخره نوردی میباشد. اما ورزشی که افرا د زیادی را به خود جذب کرده ورزش سوار کاری است چرا که اسب های کاپادوکیا معروف است. به همین خاطر تمام کسانی که به انجا سفر میکنند از تجربه این ورزش غافل نمیشوند.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,عکس کاپادوکیا ترکیه

نمایی زیبا از کاپادوکیا ترکیه

 

معرفی یک بنای 7 طبقه سنگی به نام کلیسای نانری

وجود سالن ناهارخوری، آشپرخانه و برخی از اتاق‌ها در طبقه اول و عبادتگاه طبقه دوم برای بازدید گردشگران و معماری زیبای آن تحیر شما را از این کلیسا برمی انگیزد وشما از طریق یک تونل به طبقه سوم آن که دارای 4 ستون و 3 سایه بان است، میرسید.

 

از نقاشی های کشیده شده بر روی دیوار آن میتوان به نقاشی حضرت عیسی  و نقاشی هایی به رنگ قرمز که نشانگر رنگ خاص است، اشاره کرد.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,روستای کاپادوکیا

نمایی زیبا از اتاقی در داخل کلیسا نانری

 

شناخت کلیسایی به معنی سیب

المالی کلیسایی است که به سیب معنی میشود و دلیل آن چیزی نیست جز وجود یک باغ سیب در نزدیکی ورودی کلیسا. آثار کشیده شده بر روی آن قدمتی به مدت 12 قرن دارد که به زندگی حضرت عیسی و حضرت ابراهیم و همچنین به کتاب مقدس اشاره میکند که آن را مهم ترین معماری منطقه تبدیل کرده است.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,عکس کاپادوکیا

نقاشی های زیبا دیوار کلیسای المالی

 

معرفی دیگر کلیساهای کاپادوکیا:

کلیسای کاریکلی: این بنا که  قدمتش به 12 قرن می رسد،به محلی برای شناخت فرهنگ ساکنان کاپادوکیا تبدیل شده است.

 

کلیسای باربارا: نقاشی های این کلیسا به حضرت مسیح، قدیسان، اشکال هندسی و موجودات اسطوره ای اشاره دارد و با دارا بودن یک قسمت داخلی به شکل صلیب به صورت گنبدی که شبیه به کلیسای کاریکلی میباشد، نام خود را از یک قدیس مصری گرفته است.

 

کلیسای ایلانلی: کلیسایی که با داشتن نقاشی هایی از قدیسان که در حال از بین بردن اژدها هستند به کلیسای ایلانلی به معنی مار نام گذاری شد.

 

کلیسای کارانلیک: وجود این کلیسا در دل غار لقب کلیسا ی تاریک را به خود داده است و به یکی از نمونه های خوب برای هنر بیزانس در قرن یازدهم تبدیل شده که دارای چهارستون و قدمتی 11 ساله میباشد.

 

کلیسای توکالی: حالا میرسیم به بزرگترین کلیسای گورمه که در سال 1980 بازسازی گشت و نقاشی هایی با سبک قرن 9 را به زیبایی هر چه تمام تر در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار میدهد. جالب است بدانید کارانلیک 4 کلیسا را در خود جای داده و در زیر زمین خود یک سرداب دارد.

 

معرفی اورتاهیسار کاپادوکیا:

معنی این نام قلعه میانی میباشد و دلیل آن قرار داشتن اورتاهیسار، در میان شهرهای گورمه و اورگوپ و نوشهیر است. در هنگام ورود به شهرا درب های تخته سنگی  خودنمایی میکند. درهایی که روزگاری برای نگهداری مواد غذایی به عنوان محفظه های سنگی استفاده میشد. 

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,تور کاپادوکیا

نمایی زیبا اورتاهیسار ترکیه

 

آیا میدانید این شهر به چه چیز معروف و چرا گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است؟

بخاطر مهمان‌نواز بودن

 

خانه‌های سنگی زیبا

 

خیابان‌های باریک 

 

کلیساها 

 

و در نهایت سازه‌های سنگی

 

قلعه 90 متری اورتاهیسار که یک منطقه بلند به شمار میرود، حفره های لانه زنبوری، تونل ها و غارهای آن همه به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان منطقه ای بکروزیبایی رابه وجود آورده است.

 

دیگر چشم اندازهای این قلعه عبارت است از:

 

دودکش‌های  "هالاکدره" 

 

قله برفی "ارکیز"

 

وجود برخی از کلیساها در جوار قلعه به نام های"علی ریس"، "ساریکا"، "کپز"، "پانکارلیک" در دره "پانکارلیک"

 

مجموعه کلیساهای "هالاکدره" در یک کیلومتری شمال شرقی اورتاهیسار

 

معرفی نمای زیبای کلیساهای "هالاکدره"

این کلیسا یک نمونه برای امکانات رفاهی است که دارای یک آشپزخانه، آرامگاه بزرگ، پنج اتاق با اندازه‌های مختلف و یک عبادتگاه با چهار ستون که  با سر حیوانات خشک تزیین شده وجود دارد. دیوارهای آن از مجسمه‌های چهره انسان پوشیده شده و بخاطر انباشته شدن رسوبات سطح حیاط یک متر بالاتر از زمین داخل ساختمان میباشد.

 

معرفی شهرهای زیر زمینی کاپادوکیا:

آیا میدانید در کاپادوکیا 36 شهر زیر زمینی وجود دارد؟ در ادامه برخی از آنها را معرفی میکنیم.

 

بزرگترین شهر زیرزمینی به نام کایمالکی

در این شهر زیر زمینی  که در حدود 19 کیلومتری نوشهیر در جاده نوشهیر-نجد  قرار دارد برای اولین بار در سال 1964 به روی علاقه مندان طبیعت باز شد. بخاطر ساخت خانه ها به صورت تونل مانند توسط کسانی که در گذشته زندگی میکردند زیبایی خاصی  به آن بخشیده که دارای 8 طبقه میباشد. این طبقات به وسیله همین تونل ها متصل شده اند. جالب است بدانید در طبقه 4 آن انباری از ظروف سفالیست و در هر طبقه دریچه های تهویه هوا نیز وجود دارد.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,جاهای دیدنی کاپادوکیا

شهر زیر زمینی کایمالکی

 

شهر زیرزمینی به نام درینکویو در 40 کیلومتری گورمه

عمیق ترین شهر زیرزمینی کاپادوکیا به نام درینکویو که در منطقه ای از استان نوشهیر جای گرفته نیز در سال 1969 به روی علاقه مندان باز شد که با داشتن عمقی به طول 5 متر، 20000 نفر را میتواند در خود اسکان دهد آن هم همراه با منابع غذایی و دام.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,کاپادوکیاکجاست

شهر زیرزمینی  درینکویو

 

از جاذبه های آن میتوان به وجود دریچه های تهویه هوا،رسیدن تونل‌ها، مسیر‌ها و راهروها به اتاق هایی که ساختاری عمومی دارند و همچنین وجود چشمه هایی در برخی از طبقات آن علاوه بر وجود دریچه های تهویه هوااشاره کرد.

 

بیایید به طبقه دوم درینکویو سری بزنیم:

سقف گنبدی شکل این طبقه و ساختار منحصربه فرد آن، حکایت از آموزشگاه علوم دینی دارد. وجود سنگ هایی بزرگ مانند آسیاب در راهرو طبقات از نفوذ بیگانگان جلوگیری میکرد. ساکنان در هنگام خطر به وسیله آنها درهای ورودی را مسدود میکردند.

 

شهر زیرزمینی در 14 کیلومتری شمال غربی آوانس به نام اوزکونک:

وجود حفره های باریک و طولانی بین طبقه های مختلف که طبقات را به هم متصل میکند وجود ساختاری متفاوت از کایماکلی و درینکویو دارد. مطلب جالبی که درباره این شهر زیرزمینی وجود دارد وجود حفره هایی در بالای تونل ها برای تخلیه روغن داغ بر روی دشمنان است. اوزکونک نیز مانند دو مورد قبلی که معرفی کردیم دارای دریچه های تهویه هوا، چاه آب و کارخانه ساخت نوشیدنی و درهای سنگی بوده است . این شهر در سال 1972 توسط یک کشاورز کشف شد که دارای 10 طبقه به عمق 40 متر میباشد که گردشگران تنها تا طبقه 4 آن میتوانند بازدید کنند.

 

کاپادوکیا,کاپادوکیا ترکیه,کاپادوکیاکجاست

شهر زیر زمینی اوزکونک

 

کلام آخر:

خب دوستان مطلب ما درباره کاپادوکیا به پایان رسید. سعی کردیم مطالبی را بیان کنیم که برای شما جذاب باشد و به شناخت شما درباره کاپادوکیا ترکیه کمک کند. جاذبه های گردشگری آن به پایان نرسید و شما میتوانید از:

 

دره ایهلارا، موزه فضای باز زلو، کاروان‌سراها، دره راهبان، آوانوس، دره دورنت، حاجی بکتاش، گولشهیر، آچیکسرای، کلیسای سنت جین، کلیسای سنت جان و کلیسای نیکفوروس فوکاس نیز بازدید کنید که در خود کاپادوکیا یا مناطق اطراف آن قرار دارد. برای رفتن به این جاذبه گردشگری میتوانید از شهرهایی چون استانبول، آنکارا، بورسا، ازمیر، قونیه و آنتالیا بهره ببرید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X اجاره خودرو در دبی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023