معرفی کاخ مظفری اوشانکاخ مظفری اوشان,عکس های کاخ مظفری اوشان,تصاویر کاخ مظفری اوشان

کاخ مظفری اوشان 

 

کاخ مظفری اوشان کجاست؟

کاخ مظفری اوشان مربوط به دوره قاجار است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۳۹۰ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاخ مظفری اوشان

کاخها یکی از با ارزش ترین و مهم ترین آثار معماری ایرانی به شمار میروند و معماران غالبا بیشترین ذوق هنری و وقت را صرف طراحی و ساخت کاخ ها می نموده اند. ساختمان کاخ های هر دوره ی تاریخی دارای خصوصیات منحصر بفردی است که اصول مورد توجه در آن دوره را نشان می دهد. به عنوان مثال در معماری کاخ سازی دوره قاجار، میتوان تأثير اولیه ی معماری اروپایی را بر بناهای ایرانی مشاهده کرد. یکی از کاخ های زیبای قاجاری، بنای کاخ مظفری اوشان میباشد که علیرغم خصوصیات خاص معماری، اغلب مورد غفلت و کم توجهی واقع شده است.

 

تاریخچه کاخ مظفری اوشان

کاخ مظفری اوشان مربوط به دوره قاجار است.  این اثر تاریخی در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۳۹۰ بعنوان یکی از آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است.

 

کاخ مظفری اوشان در منطقه رودبارقصران از توابع شهرستان شمیرانات واقع شده است. بنای ساختمان برون گرا احداث شده و گرداگرد آن در طبقه اول و دوم ایوانی در نظر گرفته اند که ستون های چهار ضلعی و گرد در کنار یکدیگر بار طبقه ها را تحمل می کنند.

 

طبقه دوم کاخ مظفری اوشان دارای ستون های گردی است که شالوده اصلی آنرا چوب و روی آن با گچ پوشانده شده است. این ستون ها در چهار گوشه، سه تایی نصب شده و دارای تزئینات گچ بری در سر ستون ها می باشد.

 

کاخ مظفری اوشان,عکس های کاخ مظفری اوشان,ویژگیهای بنای کاخ مظفری اوشان

عکس های کاخ مظفری اوشان 

 

 در جبهه شرقی و غربی بنا، دو در ورودی به صورت قرینه تعبیه شده که به شکل دو نیم دایره و انحنای آن بطرف خارج است. ارتفاع کف ایوان و طبقه اول از حیاط پیرامون ساختمان حدود 120 سانتی متر است که بعد از پشت سر گذاشتن 5 پله وارد ایوان طبقه اول و بعد از آن راهروییوجود دارد که در جهت شرقی ـ غربی امتداد می یابد. 

 

کاخ مظفری اوشان,کاخ مظفری اوشان کجاست,تصاویر کاخ مظفری اوشان

تصاویر کاخ مظفری اوشان 

 

فقدان و نبود فضای آموزشی مطلوب در منطقه رودبار قصران سبب شده دیوارهای کاخی با قدمت تاریخی بیش از 300 سال به محلی برای ثبت یادگاری تبدیل شود. هرچند مرمتگران ناچار شده اند دیوارها را رنگ کنند و قسمت هایی را با گچ بپوشانند ولی همجواری 2 مدرسه با این ساختمان و نبود حفاظ باعث شده تا بعضی دانش آموزان به راحتی وارد بنا شوند و دیوارها را به محلی برای نوشتن یادگاری تبدیل کنند.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

  

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------