باغ سنگی چاندیگار/ تبدیل زباله به گنجباغ سنگی چندیگر, باغ سنگی, باغ سنگی چندیگر هند

باغ سنگی چندیگر در هند

 

با چندی گر شهر زیبا و مدرن هندوستان آشنا شوید 

باغ سنگی چندیگر یکی از جاذبه های گردشگری هند محسوب می شود که تمام مجسمه هان آن از تکه های سنگ و سرامیک سفال و زباله ساخته شده اند. در این مطلب از بیتوته شما را با این باغ آشنا می کنیم.

شهر چندیگر اولین شهر طراحی شده در هند است که از نظر معماری و برنامه ریزی شهری در دنیا زبانزد شده است. طرح اولیه این شهر توسط معمار سوئیسی فرانسوی ، لو کوربوزیه برنامه ریزی شده و ساخت آن سال ها زمان برده  است. طراحی این شهر بر اساس محوریت مردم ساخته شده است. 

 

باغ صخره ای چندیگر, نقشه باغ صخره ای چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر

مجسمه های باغ سنگی چندیگر

 

چندیگر نماد هندوستان مدرن است و به صورت شهری مرفه ، تمیز و زیبا ساخته شده است که به طور رسمی توسط دولت مرکزی کنترل می شود و مرکز ایالت های پنجاب و هاریانا است. 

 

 مجسمه های باغ سنگی چندیگر, جاذبه های گردشگری هند

ساخت مجسمه از مواد بازیافتی در باغ سنگی چندیگر

 

یکی از مکان های توریستی این شهر ، باغ سنگی چندیگر است. که از سنگ و سفال و مواد دور ریختنی ساخته شده است. 

 

 باغ سنگی, باغ سنگی چندیگر هند, طراحی باغ سنگی چندیگر

تصاویر باغ سنگی چندیگر

 

باغ سنگی چندیگر یا راک گاردن (به انگلیسی : rock garden of Chandigarh ) در طرح اولیه شهر وجود نداشت و حاصل طراحی خلاقانه و هوشمندانه یک طراح هندی به نام نک چند Nek Chand  است. 

 

طراحی باغ سنگی چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر, باغ سنگی چندی گر کجاست

عکس های باغ سنگی چندیگر

 

جایزه پادما شری که چهارمین مقام والای شهروندی در هند به شمار می آید به عنوان تقدیر از خلاقیت نک چند به او اهدا شد و در سال 1983 تمبری با تصویر باغ سنگی چندیگر در هند به چاپ رسید. 

 

باغ سنگی چندیگر هند, طراحی باغ سنگی چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر

طراحی باغ سنگی چندیگر

 

طراحی باغ سنگی چندیگر

نک چند در ابتدا سِمَت بازرس راه را در بخش مهندسی پروژه ساخت شهر چندیگر به عهده داشت و در سال 1957 به فکر کار بر روی پروژه مجسمه ها افتاد ولی طراحی اش را با کسی در میان نگذاشت و به صورت مخفیانه آن ار ادامه داد. 

 

باغ صخره ای چندیگر, نقشه باغ صخره ای چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر

مجسمه حیوانات در باغ سنگی چندیگر

 

او چند سال زمان خود را در دره ای کنار تپه شیوالینک در نزدیکی دریاچه سوکنا در محل جمع آوری زباله های صنعتی صرف کرد و تکه های شکسته از ظروف ، سفال ، بطری ، چراغ عابر ، لوازم الکتریکی و لوله کشی را جمع کرد و سپس این زباله ها را به بخش کارهای عمومی منتقل کند و با استفاده از این وسایل مجسمه هایی به شکل انسان و حیوان خلق کرد. 

  

او به مدت 8 سال شبانه روی این پروژه کار کرد تا کسی از فعالیتش خبردار نشود و زمانی که رازش فاش شد ، مجسمه هایی که ساخته بود میتوانستند زمینی به وسعت 12 جریب را پر کنند. مجسمه هایی به شکل حیوان و انسان که در حال رقصیدن یا نواختن ساز بودند. 

 

طراحی باغ سنگی چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر, باغ سنگی چندی گر کجاست

عکس مجسمه های باغ سنگی چندیگر

 

بعد از کشف راز چندیگر ، تعدادی از افرادی که در قدرت بودند به بهانه این که او بدون اجازه مقامات چنین کاری انجام داده است خواستار تخریب مجسمه ها شدند ولی دخالت عموم  مردم مانع از این اتفاق شد. 

 

باغ سنگی, باغ سنگی چندیگر هند, طراحی باغ سنگی چندیگر

باغ سنگی چندیگر

 

در سال 1976 پارک مجسمه های سنگی به عنوان یک مکان عمومی به طور رسمی افتتاح شد و مبلغی به عنوان دستمزد و حقوق نک چند تعلق گرفت تا بتواند وقت خود را کاملا به ساخت مجسمه ها اختصاص دهد. 

 

طراحی باغ سنگی چندیگر, مجسمه های باغ سنگی چندیگر, باغ سنگی چندی گر کجاست

باغ سنگ در چندیگر هند 

 

مجموعه این مجسمه ها که کاملا از زباله و دور ریختنی ها ساخته شده اند ، در باغ سنگی چندیگردر فضایی به وسعت 40 جربب به نمایش گذاشته شده اند. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------