سفر به افغانستان و آشنایی با جاهای دیدنی افغانستانجاهای دیدنی افغانستان هرات, جاهای تاریخی کابل, شهرهای افغانستان

جاهای دیدنی افغانستان

 

مکانهای دیدنی افغانستان

به بخش گردشگری بیتوته خوش آمدید؛ میخواهیم سفری داشته باشیم به کشور افغانستان. کلمه ای که با شنیدن آن فقط به یاد جنگ و درگیری می افتیم، اما همیشه اینگونه نیست. پس با ما همراه شوید تا جاذبه های گردشگری افغانستان را بشناسید.

کاخ سلطنتی دارالامان

این بنا، به دستور امان الله خان در سال 1919 تا 1929 ساخته شد و تصمیم داشت ،تا این کاخ مرکز جدید پایتخت کشور باشد آن هم به سبک اروپایی. اما اکنون به خاطر بمباران به ویرانه تبدیل شده است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری افغانستان در خارج ازشهر کابل قرار دارد.

 

دیدنی های افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان کابل

کاخ سلطنتی دارالامان

 

تصمیم امان الله خان برای ساخت شهرکی باشکوه در کنارکاخ هرگز محقق نشد. چراکه حاکمان بعد از او نقشه ها را تغییر دادند و  کاخ دارالامان درسال 1990 توسط مجاهدین به آتش کشیده شد و در سال 2012 مورد هدف بمباران طالبان قرار گرفت.

 

اما با تمامی این اتفاقات، دیوارهای قصر دارالامان مقاومت و امید را در پس خشونت ها، جاه طلبی ها و خونریزی ها به نمایش گذاشته است.

 

باغ بابُر

این باغ توسط حاکم مغول در اوایل قرن 16 ساخته شد که اکنون محل آرامگاه این حاکم نیز میباشد. این باغ توسط عبدالرحمن در قرن 20 احیا شد و چون در دهه1930 در دسترس عموم قرار داشت، ازبین رفت و درختان آن برای  هیزم در طی جنگ داخلی قطع شدند. تا اینکه دولت افغانستان  باغ را بازسازی و 11 هکتار آن را به فضای سبز عمومی تبدیل کرد.

 

نقشه افغانستان, افغانستان, عکس افغانستان

باغ بابر

 

شما می توانید ردپایی از طرح باغ فین کاشان، باغ‌های تاریخی کرمان و همچنین باغ‌های بهشتی شیراز را در این باغ پیدا کنید. 

 

باغ بابُر خود از جاهای دیدنی خاصی برخوردار است که در ادامه به آن میپردازیم:

 

• کاروانسرای باغ بابُر 

شما به محض ورود به باغ این بنای کهن را مشاهده میکنید که از حجره های آن برای به نمایش گذاشتن صنایع دستی افغانستان استفاده میشود.

 

• مقبره پادشاه بابر 

این بنا با داشتن پنجره های مشبک و سنگ های سفید با تراشکاری های هنرمندانه جلوه گری خاصی را به مقبره داده است. این رابدانید که مقبره پادشاه بابر بعد از گذشت سال ها از مرگ او و انتقال جسد ش از هند به افغانستان به دلیل علاقه بسیارش به باغ ساخته شد.

 

• مسجد شاه 

این مسجد با سنگ های مرمر سفید که تجلی کوچکی از تاج محل است، زیباییش  را دوچندان کرده و سنگ تراشان افغانی با هنرمندی زیبای خود ظاهری خاص را به مسجد شاه بخشیده اند. 

 

• قصر ملکه 

این حرمسرا که در قسمت جنوبی باغ قرار دارد، امروزه به عنوان رستورانی برای استقبال از گردشگران خود درآمده  و یک استخر بزرگ در فضای بیرونی آن برای رفاه بیشتر توریست ها اضافه شده است.

  

منار جام 

برج جام با ارتفاع 65متر در روستای جام-منطقه ولایت غور به یکی از جاذبه های گردشگری افغانستان تبدیل شده است که در سازمان "یونسکو" ثبت جهانی شده. این مناره عظیم در حاشیۀ مشترک دو رود «جام» و «هریرود» دیده میشود.

 

دیدنی های افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان کابل

منار جام

 

این منار استوانه و مخروطی شکل، یک 8 ضلعی به قطر 9 متر را داراست که با افزایش ارتفاع قطر برج به مراتب کمتر هم میشود. کاشی کاری و کتیبه های دیواره های بیرونی که ترکیبی از کتیبه‌های عربی و آیات قرآن و تزئینات هندسی دیگر است، زیبایی خاصی به منار جام داده است.

 

موزه ملی افغانستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان که برای تکمیل آثار خود و حفظ تاریخ افغانستان دشواری های زیادی را کشیده، موزه ملی افغانستان است که در محدوده جنوبی غربی منطقه داراالامان قرار دارد.

 

جاهای

موزه ملی افغانستان

 

این موزه زمانی گنجینه ای عظیم از آثار باستانی و سکه های تاریخی بود که با رخ دادن جنگ های بزرگ و مشکلات داخلی خسارات فراوانی به آن وراد شد. اما درنهایت با تغییر موضع‌های سیاسی و نظامی، تصمیم‌های بزرگی برای بازگرداندن اموال غارت‌شده گرفته شد. 

 

مسجد جامع هرات، از جاهای دیدنی افغانستان

این بنا قدیمی ترین مسجد شهر هرات میباشد که بنای اولیه آن در دوره غوریان و حکومت سلطان غیاث‌الدین غوری ناتمام ماند و با روی کار آمدن تیموریان ساخت این مسجد به پایان رسید.

 

جاهای دیدنی افغانستان هرات, جاهای تاریخی کابل, شهرهای افغانستان

مسجد جامع هرات

 

این مسجد با وسعتی به طول 64 هزار متر و تعدد گنبد، گلدسته، رواق، ایوان و دروازه  و همچنین وجود  اشعار عارفان و چهار کتیبه با آیات قرآن در نقش های آن، معماری با شکوهی را برای تماشاگران خود رقم زده است.  

 

ارگ هرات

یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان از دوران اسکندر، ارگ هرات است که با نام قلعه اختیارالدین نیز شناخته میشود. این بنای تاریخی که کاربرد نظامی در دوران اسکندر داشته، 13 برج را در معماری خود جای داده است. این ارگ، پس از مرمت ها و بازسازی ها به عنوان موزه شهر هرات در معرض تماشای گردشگران قرار گرفت.

 

تصاویر زیبای افغانستان, دیدنی های افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان

ارگ هرات

 

مسجد کبود مزارشریف

اگر بخواهیم به زیبایی های این مسجد اشاره کنیم، کاشی های آبی آن غوغا میکند و کاشی‌کاری‌های ناب، صحن بزرگ و وجود چهار درِ اصلی در چهار خیابان مهم شهر، زیبایی منحصر به فردی را به مسجد بخشیده است. از زیبایی های دیگر این مسجد میتوان به تزئین درهای این مسجد با کاشی های خوش رنگ اشاره کرد و نقاشی های زیبایی که بر دیوارهای آن نقش بسته به جلوه گری های مسجد کبود مزارشریف افزوده است.

 

 جاهای دیدنی افغانستان کابل, جاهای دیدنی افغانستان

مسجد کبود مزار شریف

 

پارک ملی بند امیر

این پارک با داشتن 6 دریاچه در رشته کوه های هندوکش در ولایت بامیان که توسط سد ازهم جداشده اند، یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان به حساب میرود.  گونه های جانوری متعددی چون گوسفند کوهی، گرگ، روباه و انواع پرندگان  در این پارک زندگی میکنند. به شما پیشنهاد میکنیم که حتما رفتن به پارک ملی افغانستان را از دست ندهید.

 

جاهای دیدنی افغانستان هرات, جاهای تاریخی کابل, شهرهای افغانستان

پارک ملی بند امیر

 

مجسمه‌های بودا

یکی ازمجسمه های بودا به نام بودای بزرگ با ارتفاع 53 متر و دیگری با ارتفاع 35 متر، این منطقه را به یکی از رمز آلودترین جاهای دیدنی افغانستان تبدیل کرده است. این تندیس ها در صخره های دره بامیان که به غار کوه نیز معروف اند، کنده کاری شده بودند. اما با وجود طالبان چیزی جز تنها حفره‌هایی خالی از آنها به جای نمانده است. با وجود این، تماشای آنها برای کاوشگران خالی از لطف نیست.

 

افغانستان, عکس افغانستان, بازار افغانستان, تصاویر زیبای افغانستان

مجسمه های بودا

 

آرامگاه نادرشاه

یکی از جاهای دیدنی افغانستان در شرق کابل و تپه مرنجان، آرامگاه نادرشاه میباشد که از ستون های یادبود، گنبدی فلزی و سنگ مرمر سیاه ساخته شده است. پله های شکسته این آرامگاه شما را به سمت مقبره سلطان محمد، پدر بزرگ نادر شاه میبرد که با گچبری های ایتالیایی زیبایی خاصی به خود گرفته ، گرچه خود مقبره به شدت آسیب دیده است.

 

جاهای دیدنی افغانستان هرات, جاهای تاریخی کابل, شهرهای افغانستان

نمای قدیمی آرامگاه نادرشاه

 

آرشیو ملی

در اواخر قرن نوزدهم عبدالرحمن خان برای پسرش آرشیوی با داشتن بیش از 15000 سند ساخت که امروزه به یکی از جاهای دیدنی افغانستان تبدیل شده و اسناد مهمی چون آرشیو ملی پیمان با امپراتوری انگلیس در 1919 برای استقلال کامل افغانستان و دیگر اسناد با نسخه های اصلی آن در معرض تماشاهای علاقه مندان قرار گرفته است. علاوه بر این اسناد روزنامه‌ها، عکس‌ها و اسکناس‌های قدیمی هم در این آرشیو موزه نگهداری می‌شود.

 

تصاویر زیبای افغانستان, دیدنی های افغانستان, جاهای دیدنی افغانستان

آرشیو ملی افغانستان

 

حرم بابا ولی

در کنار رودخانه ارغنداب یکی از فرماندهان پیشین قندهار به نام گل آقا شیرزای، برای احترام به یكی از افراد قبیله خود، این حرم را ساخت تا به زیباترین جاهای  دیدنی افغانستان تبدیل شود. این زیارتگاه تزئین شده با مرمر، آیینه بر روی سطح چند تپه و همچنین منظره زیبای دره ارغنداب حس خوبی را به گردشگران خود می بخشد.

 

شهر قولقلا

یکی از مشهورترین ارگ دفاعی در زمان بامیان و از جاهای دیدنی افغانستان، شهر قولقلا است. برای رسیدن به این شهر باید از تپه های زیبای باباشاه بگذرید تا ویرانه های یک شهر ثروتمند قرن 5 و 7 را که ساکنان آن به دست چنگیز مغول قتل عام شدند، ببینید. البته مسیرهای مین گذاری شده در این تپه قرار دارد. به همین دلیل باید از مسیری که برای شما انتخاب میشود استفاده کنید. 

 

کلام آخر:

خب دوستان به پایان سفر جاهای دیدنی افغانستان رسیدیم. ما سعی کردیم بهترین مکان ها را از شهرهای کابل، هرات و بامیان  به شما معرفی کنیم. اگرچه زیبایی ها به این موارد گفته شده ختم نمیشود. این کشور هم ازنظر زبان، هم فرهنگ  بخشی از گذشته ایران باستان است که میتوانید به عنوان سفر آینده خود مد نظر داشته باشید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------