سفری به برج گالاتا در استانبول و بازدید از جاذبه های آن+عکسبرج گالاتا,برج گالاتا در استانبول,تاریخچه برج گالاتا

برج گالاتا یا برج مسیح از برج های قرون وسطی در استانبول است

 

دانستنی های جالب درباره برج گالاتا

برج گالاتا یا برج مسیح در استانبول از بلندترین برج های ترکیه است که در قرون وسطا ساخته شده است. برج گالاتا در انتهای خیابان استقلال در نزدیکی پل گالاتا از جاذبه های گردشگری منحصر بفرد استانبول است.  

برج گالاتا کجاست؟ 

برج گالاتا از برج های قرون وسطی میباشد که در زبان لاتین به آن برج مسیح نیز گفته می شود، این برج با قرارگرفتن در قلب شهر استانبول به عنوان یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استانبول توانسته است هر ساله گردشگران و توریست های فراوانی را به سمت خود بکشاند.

 

در کوچه پس کوچه های این شهر می توانید به مکان های فوق العاده ای برسید، مکان ها و بناهایی که از دوران بسیار قدیم به جا مانده و محبوب بسیاری از گردشگران هستند. یکی از این بناهای قدیمی برج گالاتا است که با نام گالاتا کوله سی نیز معروف است.

 

برج گالاتا در یکی از شلوغ ترین مناطق شهر استانبول قراردارد این برج همچون بالکن مرتفعی است که وقتی به بالای آن میروید تمام شهر استانبول و دریاچه مرمره زیر پای شما قرارخواهد گرفت.

 

استانبول شهری است که به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم که به محل تداخل این دو بخش شاخ طلایی گفته میشود. شاخ طلایی  ورودی بخش اروپایی استانبول می باشد و برج گالاتا نیز دقیقا در همین قسمت قرار گرفته شده است. این برج یکی از مرتفع ترین و قدیمی ترین برج های استانبول می باشد این سازه استوانه ای که با کلاهکی مخروطی پوشیده شده است، بلندتر از تمام ساختمان های اطراف خود میباشد.

 

گالاتا دارای یک برج در دریا و برج دیگر بر روی خشکی است. شهرت این برج به دلیل چشم انداز زیبایی است که از شهرتاریخی Peninsula ، منطقه تاریخی گلدن هورن و بسفر به بازدید کنندگانش هدیه می‌دهد. اما در کنار برج گالاتا، پل گالاتا نیز بسیار معروف است. این پل به روی شاخ طلایی (گلدن هورن) واقع شده است و ماهیگیرانی که برای صید روی پل گالاتا می ایستند، صحنه زیبا و دلنشینی را می آفرینند. با ایستادن روی پل گالاتا می توانید از یک طرف بخش آسیا و از طرفی دیگر بخش اروپایی استانبول را تماشا کنید.

 

البته نا گفته نماند که این برج زیبا  به دلیل قرار گرفتن در قسمت شمالی تنگه بسفر به عنوان نماد جاذبه زیبایی شناخته شده که با ورود به تنگه بسفر به راحتی می توان آن را دید و از تماشای این دو جاذبه در کنار یکدیگر لذت برد.

 

تاریخچه برج گالاتا،عکس برج گالاتا,برج گالاتا قدیمی

برج گالاتا در قرن 14 در زمان امپراطوری روم شرقی ساخته شده است

 

تاریخ ساخت این برج بازمی گردد به چیزی حدود هفتصد سال پیش یعنی سال ۱۳۸۴ میلادی (قرن چهارده) در دوران امپراطوری روم شرقی این برج با نام مسیح که بعد ها مردم آن را گالاتا نامیدند، ساخته شد. جالب است بدانید که گالاتا در ابتدا فقط یک بنا بلند و مرتفع برای نگهبانی بوده است، تا نگهبانان هم بر مناطق شهری و هم به عبور و مرور کشتی ها تسلط داشته باشند ولی در سال های بعد به زندان تبدیل شد.

 

برج گالاتا در سیر تحولی خود با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده است. این برج، دو آتش سوزی را در قرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی از سر گذرانده است.

 

در اواخر قرن ۱۹ هم، طوفان سقف و گنبد این  برج را به طور کامل از بین برد تا در سال ۱۹۶۵ میلادی یکبار دیگر بازسازی شد و سقف مخروطی شکل آن به جای خود بازگشت و آماده میزبانی از گردشگران استانبول گردیده است.

 

برج مسیح و یا همان گالاتای امروزی با ارتفاع ۶۷ متر برای سال ها بلندترین برج استانبول و یا قسطنطنیه شناخته می شد. در سال ۱۴۶۱ جنوئزها با دستور امپراطور دوم و به نام او برجی دیگر در کنار برج اول ساختند. 

 

اما در دوران جنواییها بود که این برج شکل امروزی خود را یافت. در آن زمان، محله ی گالاتا از سوی جمهوری جنوا برای زندگی انتخاب شده بود و نقش یک پایگاه اقتصادی و تجاری در دریاهای مدیترانه و سیاه را داشت.

 

این برج در سال ۱۵۰۹ بر اثر یک زمین لرزه، متحمل خسارتی سنگین شد، اما معمار مشهور عثمانی، هایرِدین آن را مورد بازسازی قرار داد. او کسی است که عمارت مشهور سلطان بایزید دوم در ادرنه را ساخته است.

 

در زمان خلافت پادشاهان مختلف، برج گالاتا کاربردهای متعددی داشته است مثلا در زمان خلافت سلطان سلیمان عثمانی از این برج برای نگهداری زندانیانی که محکوم به کار در کارگاه کشتی سازی قاسم پاشا بودند، استفاده میشده است.  

 

بلندترین برج ترکیه,برج گالاتا,عکس برج گالاتا

برج گالاتا بلندترین برج ترکیه است

 

در ابتدای قرن 16 میلادی فردی به نام تقی الدین که منجم معروفی بود از این برج به عنوان رصد خانه استفاده کرد که این رصد خانه دوامی چندانی نداشت و درسال ۱۵۷۹ میلادی این رصد خانه تعطیل شد.

 

در اوایل قرن 18 میلادی، این برج برای مدتی کوتاه از سوی گروه مِهتر، یک گروه نظامی عثمانی،به عنوان برج دیده بانی، به خاطر موقعیت عالی آن بر فراز شهر مورد استفاده قرار گرفت.

 

در دوران سلطان محمود پس از یک آتش سوزی مخرب دیگر در سال ۱۸۳۱، این برج بار دیگر مورد مرمت قرار گرفت و دو طبقه ی دیگر و یک سقف مخروطی شکل نیز به آن اضافه شد. در این مرمت نهایی فضای چوبی داخلی برج با سازه ای بتنی جایگزین گشته و در های برج به روی عموم گشوده شدند.

 

پل گالاتا نیز در سال ۱۵۰۲ به درخواست سلطان بایزید دوم توسط دو نقاش مطرح عصر به نام های لئوناردو داوینچی و میکل آنژ، برای متصل کردن دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول طراحی و ساخته شد. البته، میکل آنژ طراحی این پل را نپذیرفته بود لئوناردو داوینچی طرح آن را ریخته بود. اما سلطان بلند پرواز عثمانی این طرح را قبول نکرده بود. سرانجام در سال ۱۹۹۲ در بخش قدیمی شهر پلی به نام پل گالاتا ساخته شد که بخش جنوب را به شمال متصل می کرد و شامل ۶ مسیر ماشین و ۲ خط تراموا و پیاده روی بود. 

 

در سال 1818، اولین نقاش فرانسوی پانوراما، پی یر پروو ( Pierre Prévost )، از بالای برج گالاتا نقاشی “چشم انداز قسطنطنیه” (Panorama de Constantinople ) را خلق کرد که بعد ها در سال 1825 در پاریس به نمایش گذاشته شد.

 

این روزها، برج گالاتا به ارتفاع ۶۶.۹۰ متر، صرفاً نقش یک جاذبه ی گردشگری را ایفا میکند.

جالب است بدانید که نام برج گالاتای استانبول، تداعی کننده نام تیم فوتبال مشهور کشور ترکیه می باشد،  که گالاتاسرای نام دارد. این تیم در حقیقت تیم محله گالاتای استانبول است که نام خود را از برج گالاتا به عاریت گرفته است.

 

فضای داخلی برج گالاتا

 

برج گالاتا قدیمی,افسانه برج گالاتا,تاریخچه پل گالاتا

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول است

 

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول که یکی از معروفترین و دیدنی ترین مناطق استانبول است قرار گرفته، همچنین میدان معروف تقسیم (میدان تکسیم) و خیابان استقلال استانبول نیز در این منطقه قرار گرفته اند.

 

برای وارد شدن به این برج باید از پله های سنگی بالا رفته و پس از گذر کردن از درب چوبی برج وارد لابی یا طبقه همکف خواهیم شد و اگر بخواهید و توانایی آن را داشته باشید میتوانید از پله های مارپیچ آن استفاده کنید و به طبقات بالا بروید . این پله ها باریک و تنگ میباشند و تاانتهای برج به صورت مارپیچ ادامه دارند.

 

اما اگر نمیتوانید از پله ها استفاده کنید و یا از مکانهای تنگ و بارک خوشتان نمی آید میتوانید در لابی از آسانسورهای که به راحتی در دسترس شما قرار دارند استفاده کنید. البته این آسانسورها تا طبقه 7 این برج بالا میروند و برای رسیدن به دو طبقه انتهای برج از پله ها بالا بروید که چندان کار دشواری نمی باشد.

 

سکوی تماشا

برج گالاتا در استانبول,تاریخچه برج گالاتا,عکس برج گالاتا

بر فراز برج گالاتا در استانبول میتوان از منظره 360 درجه شهر لذت برد

 

اغلب افرادی که به برج گالاتا می روند می خواهند مناظر اطراف را تماشا کنند و با رفتن روی بالکن می‌توان در اطراف نوک برج قدم زده و از منظره 360درجه شهر لذت ببرند. می توانید با آرامش خیال به صدای مرغان دریایی گوش فرا داده و به آنها نیز غذا بدهید .

 

اگر به دیدن برج گالاتا رفتید حتما دوربین عکاسی همراه داشته باشید زیرا اینجا از بهترین مکان ها برای عکاسی در ترکیه است.

 

بسیاری از نقاط دیدنی شهر ازجمله ایا صوفیه، مسجد سلطان احمد و شاخ طلایی که نیمه آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می‌کند از برج گالاتا قابل ‌مشاهده‌اند. از روی این برج به راحتی پل طویل و آهنین گالاتا را هم خواهید دید.

 

رستوران و کافه برج گالاتا

عکس برج گالاتا,تصاویر برج گالاتا,رستوران برج گالاتا

دکوراسیون و سرویس دهی رستوران برج گالاتا کاملا به سبک محلی می باشد

 

دکوراسیون و سرویس دهی این رستوران کاملا به سبک محلی می باشد و چون محل گالاتا جزء مناطق لوکس استانبول نمیباشد نباید انتظار یک رستوران لوکس و بی نظیر را داشته باشیم و نکته ای قابل ذکر در خصوص این رستوران این است که هزینه صرف غذا نسبت به رستورانهای ترکی که تعداد آنها هم کم نیست گرانتر است.

 

بازدیدکنندگان می توانند یک روز عالی را در محوطه ی اطراف برج که به تازگی بازسازی شده سپری کنند و از رستوران ها، کافه ها ومغازه های سوغاتی اطراف برج لذت ببرند.

 

همچنین می توانید در خیابان های باریک اطراف قدم بزنید به خصوص راه معروف Galip Dede که به سمت خیابان و میدان استقلال منتهی می شود. در Galip Dede مغازه های زیبا صنایع دستی، سوغاتی و مغازه های موسیقی وجود دارد همچنین چند گالری هنری هم وجود دارد.

 

افسانه برج گالاتا

یکی از جالب ترین افسانه ها در بین  افسانه های برج گالاتا، عشق افسانه ای نام دارد که  قدیمی ترین آنها نیز میباشد. طبق این افسانه، رومیان معتقدند اگر زن و مردی برای اولین بار به برج گالاتا بروند و از بالای این برج به استانبول نگاه کنند، مطمئناً ازدواج خواهند كرد، اما اگر یکی از زوج ها قبلا به بالای برج رفته باشد این طلسم شکسته می شود و بهم نخواهند  رسید. اگر شما هم درگیر یک عشق افسانه ای هستید حتما سری به این برج بزنید.

 

 زمان بازدید از برج گالاتا از ساعت ۹ تا ۲۰ آزاد میباشد. البته رستوران زیبای برج گالاتا که در طبقه نهم قرار دارد، همواره تا پاسی از شب باز و از میهمانان پذیرایی خواهد کرد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023