آشنایی با مسجد شیخ انصاری از مکان های مقدس نجف اشرفتاریخچه مسجد شیخ انصاری, مکان های مقدس نجف اشرف, داستان مسجد شیخ انصاری

مسجد شیخ انصاری علاوه بر عبادت گاه شیعیان ، محل تدریس دینی توسط عالمان نیز بود

 

مسجد شیخ انصاری کجاست/ عکس + آدرس 

مسجد شیخ انصاری یکی از مکان های مقدس نجف اشرف در کشور عراق است. این مسجد با هدف کاربری محل عبادت شیعیان نجف و تدریس مبانی و اصول اساسی دین توسط عالمان دینی ساخته شده است.

معرفی نجف اشرف

نجف اشرف یکی از شهرهای کشور عراق در مرکز استان نجف می باشد. در نجف اشرف آرامگاه نخستین امام شیعیان، علی ابن ابی طالب قرار دارد. بدین جهت شیعیان شهر نجف را به عنوان مقدس ترین شهر عراق بر می شمارند. 

 

علاوه بر آرامگاه علی ابن ابی طالب، مکان های مقدس دیگری اعم از مسجد شیخ انصاری، آرامگاه آدم، آرامگاه نوح، آرامگاه صالح، آرامگاه هود، مسجد حنانه، کوفه و سهله نیز در این مکان مقدس وجود دارند.

نجف واژه ای عربی است که در معنی منجوف کاربرد دارد. منجوف در اصطلاح به معنی مکانی مستطیلی شکل و مرتفع است که اطراف آن پوشیده از آب است. 

 

مسجد شیخ انصاری, مسجد شیخ انصاری نجف, مسجد شیخ انصاری کجاست

مسجد شیخ انصاری یکی از مکان های مقدس نجف اشرف عراق است

 

مسجد شیخ انصاری؛ از گذشته تاکنون

مسجد شیخ انصاری در قرن 13 قمری به فرمان یکی از عالمان شیعه به نام شیخ مرتضی انصاری و تحت نظارت حاج حسن معمار ساخته شده است. شیخ انصاری این مسجد را با هدف تعبیه ی محلی در خصوص اقامه ی نماز، آموزش تعالیم اسلام و مکانی در راستای گردآوری بزرگان حوزه ی نجف ساخت. 

 

گزارشات و تحقیقات سال 1388 شمسی حاکی از آن دارند که کاربری مسجد در گذر زمان تغییر شکل نیافته است و طلبه و فاضلان متعددی در داخل صحن مسجد به تدریس مبانی دینی مشغول هستند.

 

مکان های مقدس نجف اشرف, داستان مسجد شیخ انصاری, ماجرای بنای مسجد شیخ انصاری

شیخ مرتضی انصاری در قرن 13 قمری فرمان ساخت مسجد شیخ انصاری را صادر کرد

 

وجه تسمیه ی مسجد شیخ انصاری به مسجد ترک ها و ماجرای بنای آن

از مسجد شیخ انصاریه به نام مسجد ترک ها نیز یاد می شود. علت شهرت مسجد انصاریه به مسجد ترک ها به عزاداری صد ساله ی آذربایجانی های مقیم نجف در این حوزه است. 

علاوه بر این طبق نظریه ای هزینه ی ساخت مسجد توسط یک فرد آذربایجانی تامین شده است. بدین جهت به نام مسجد ترک ها نیز شناخته می شود. 

 

ماجرای بنای مسجد شیخ انصاری به نقل زیر است:

مرتضی انصاری، فقیه سرشناس شیعه، در خانه ای اجاره ای ساکن بود. افراد متعددی از بازاریان و ثروتمندان نجف به نزد شیخ می رفتند تا در خصوص احکام و اصول دینی اطلاعاتی کسب کنند. 

 

روزی یکی از ثروتمندان نجف نزد شیخ انصاری مراجعه کرد و از شیخ علت عدم خرید منزل را جویا شد. شیخ در جواب او گفت: پول هایی که به دست من می رسد از بیت المال است و من نمی توانم از این طریق برای خودم خانه ای تهیه کنم.

 

بدین ترتیب فرد ثروتمند مقداری پول را برای خرید منزل به شیخ داد و عازم سفر به حج شد. 

حدود دو الی سه ماه بعد شخص ثروتمند نزد شیخ رفت تا خانه ی او را مشاهده کند. شیخ او را به بازار حویش می برد و مسجد شیخ انصاری را که با پول مرد ثروتمند ساخته بود، به او نشان داد و گفت: "مسجد، خانه ی من است." 

 

نجف اشرف, عکس مسجد شیخ انصاری, مکان مسجد شیخ انصاری در نجف

تصویر بسیار قدیمی از شیخ مرتضی انصاری

 

معماری مسجد شیخ انصاری

مسجد شیخ انصاری در مساحتی بالغ بر 40 متر در 25 متر مربع ساخته شده است. این مسجد دارای دو بخش شبستان و صحن است که در قسمت جنوبی آن، دیواری آجری و محراب تعبیه شده است. 

صحن مسجد نیز در ضلع شمالی قرار دارد و در اطراف صحن قسمت های اداری و حجره های مختلف وجود دارد. 

 

بنای اولیه ی مسجد شیخ انصاری با حمایت های سید علی خامنه ای مورد بازسازی قرار گرفته است. علاوه بر این، داخل مسجد شیخ انصاری به وسیله ی فرش های اصیل ایرانی مفروش گشته است. 

 

ماجرای بنای مسجد شیخ انصاری, مسجد شیخ انصاری, مسجد شیخ انصاری نجف

جالب است بدانید مسجد شیخ انصار با فرش های اصیل ایرانی مفروش شده است

 

کاربری مسجد شیخ انصاری

کاربری مسجد شیخ انصاری در دو قسم محل عبادت و محل آموزش تعالیم قرار دارد. مسجد شیخ انصاری از دوره ی نخست تاسیس مورد توجه مدرسان، طلابان و مراجع تقلید حوزه ی علمیه ی نجف واقع شده است. 

 

عالمان سرشناسی اعم از سید عبدالهادی شیرازی، سید روح الله خمینی (ره)، سید کاظم یزدی (نویسنده ی کتاب عروه الوثقی) و سید محمد حجت کوه کمره ای در مسجد شیخ انصاری به آموزش فقه و اصول دینی پرداخته اند.

 

از عالمان مشهور نجف که در مسجد شیخ انصاری به اقامه ی نماز ظهر، مغرب و عشاء پرداخته است می توان به سید حسن خرسان، سید محمد تقی بحرالعلوم و سید اسدالله مدنی اشاره کرد.

 

مسجد شیخ انصاری نجف, مسجد شیخ انصاری کجاست, نجف اشرف

سید‌‌حسن خراسان یکی از عالمان دینی بود که در‌‌ مسجد شیخ انصاری به اقامه نماز پرداخت

 

امام خمینی (ره) در بازه ی زمانی تبعید از ایران، به مدت 13 سال، در مسجد شیخ انصاری به تدریس و بیان نظریه های حکومت اسلامی مشغول فعالیت بود.

وی همچنین مطالبی را در خصوص حکومت ضد پهلوی در قالب سخنرانی ارائه می داد. امام خمینی در جایگاه صحن مسجد شیخ انصاری، به مدت بیست روز از تاریخ 1 الی 20 بهمن، سال 1348 شمسی، مبانی تشکیل حکومت اسلامی را مطرح ساخت. 

 

سید روح الله خمینی علاوه بر تدریس مبانی اسلام،  مطالبی را خارج از فقه اسلامی از کتاب مکاسب شیخ انصاری، باب بیع تدریس می کرد. سپس پس از تکمیل فرایند تدریس، مطالب آموزشی  را به نگارش در می آورد. 

 

چندی بعد تمام مطالب نگارش شده ی امام خمینی در کتابی به نام "کتاب البیع" در پنج جلد گرد آوری شد. 

یکی از سخنرانی های مهم سید روح الله خمینی در 1 تیر 1350 شمسی است. موضوع این سخنرانی درباره ی جشن های 2500 ساله ی شاهنشاهی بود که حکومت پهلوی در ایران برگزار می کرد. 

امام در این سخنرانی برگزاری جشن های شاهنشاهی را به موجب پر هزینه بودن مورد نقد قرار داد و درباره ی تشکیل حکومت اسلامی توسط عالمان به گفت و گو پرداخت. 

 

مسجد شیخ انصاری نجف, مسجد شیخ انصاری کجاست, نجف اشرف

امام خمینی در دوران تبعیدش از ایران به مدت 13 سال در مسجد شیخ انصاری فعالیت کرد

 

مناسب ترین زمان برای بازدید از مسجد شیخ انصاری

مسجد شیخ انصاری در شهر نجف واقع در کشور عراق قرار دارد. آب و هوای غالب بر شهر نجف در تابستان گرم و خشک است. مردم ساکن منطقه ی نجف در فصل تابستان، از گزند گرمای طاق فرسا به سرداب های زیر زمینی پناه می برند. 

 

در فصل زمستان نیز میزان درجه ی هوا به موجب وزش باد های سوزناک افزایش پیدا می کند. 

بدین ترتیب مناسب ترین زمان برای بازدید از م سجد شیخ انصاری فصل بهار و پاییز است. زیرا در این فصول به طور نسبی میانگین آب و هوای گرم و سرد سال در حد تعادل قرار دارد. 

 

داستان مسجد شیخ انصاری, ماجرای بنای مسجد شیخ انصاری, مسجد شیخ انصاری

تصویر بازار حویش نجف در فصول پرتردد سال

 

مسیر دسترسی به مسجد شیخ انصاری

عراق- کربلا- نجف شرف- جنوب شرقی حرم امام علی (ع)- انتهای بازار حویش- مسجد شیخ انصاری

 

گرداوری : بخش گردشگری بیتوته

 دور دنیا با یک کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------