آشنایی با کلیسای سامبا تفلیس مرتفع ترین کلیسای جهانمکانهای دیدنی گرجستان , مساحت کلیسای سامبا تفلیس , کلیسای جامع تثلیت

عکس کلیسای سامبا در تفلیس گرجستان

 

کلیسای سامبا نگین درخشان تفلیس گرجستان

وجود کلیساها و بناهای مذهبی فراوان در سرتاسر کشور گرجستان از مشخصه های این سرزمین مسیحی با مذهب ارتودکس میباشد. در این مقاله یکی از این بناهای معروف به نام سّمِبا را معرفی خواهیم کرد.

کلیسای سامبا در تفلیس 

مردم گرجستان اعتقاد و علاقه قابل ملاحظه ای به دین و مذهبشان دارند و جزو قدیمی ترین اقوامی بوده اند که به دین مسیحیت روی آورده اند و گواه آن وجود بناهای مذهبی و کلیساهای قدیمی است که در سرتاسر نقاط گرجستان قابل مشاهده است.

 

هنگام سفر به گرجستان چیزی که بیشتر از همه توجه همه توریست ها را به خود جلب میکند وجود بناهای مذهبی با معماری های زیبا و منحصر به فرد خود از زمان های مختلف تاریخی میباشد. اکثر این بناها به دلیل اعتقادات عمیق مذهبی مردم این سرزمین و اهمیت و احترام خارق العاده ای که برای دین شان قائل هستند در دل بهترین و زیباترین مناظر و بر روی کوهها و تپه های پوشیده از مه ساخته شده اند که این عناصر ترکیب بسیار زیبا و خاطره انگیزی از طبیعت می سازید. 

 

عکس کلیسای سامبا در گرجستان ,کلیسای سامبا تفلیس,عکس کلیسای سامبا تفلیس

کلیسای سامبا تفلیس با ظرفیت 15000نفر در سال 2000میلادی ساخته شد

 

علاوه براین گونه از بناها شما همچنین شاهد بناهای مذهبی و کلیساهای زیبای فراوانی در نقاط مختلف شهری و مخصوصا در بافتهای تاریخی شهر خواهید بود. 

یکی از این بناهای معروف و جذاب و دیدنی کلیسای سَمِبا در پایتخت گرجستان (تفلیس) میباشد. سَمِبا کلمه ای است به زبان گرجی و به معنی تثلیث (سه گانه) میباشد و آن اشاره به پدر، پسر و روح القُدُس دارد. 

 

این کلیسای ارتودکسی به دستور اسقف اعظم گرجستان و به مناسبت دو هزارمین سالگرد میلاد حضرت مسیح ساخته شد و با ظرفیت 15000 نفر از بزرگترین کلیساهای جهان است. ارتفاع آن 84 متر است و به عنوان مرتفع ترین کلیسای جهان معروف است.

 

این کلیسای بی نهایت زیبا مانند نگین درشتی در قلب شهر تاریخی تفلیس جلوه میکند و توجه هر بیننده ای را از همان بدو ورود به شهر می رباید و در همان لحظه وسوسه رفتن به داخل کلیسا و دیدن آن از نزدیک وجودتان را فرا میگیرد.گنبد طلایی این بنا به گونه ای است که هم در شب و هم در روز می درخشد و شما در هر نقطه ای از شهر که باشید میتوانید آن را ببینید.

 

کلیسای جامع تثلیت , راه های دسترسی به کلیسای سامبا تفلیس ,  مرتفع ترین کلیسای جهان

مساحت کلیسای سامبا تفلیس 5 هزار متر مربع است

 

وارد کلیسا که میشوید سنگفرش های اطراف کلیسا توجه تان را به خود جلب میکند که از زیبایی خاصی برخوردار است. 

سمبا فقط یک کلیسا نیست بلکه مجموعه ای از چند کلیسا است. پنج کلیسا در طبقه ورودی واقع شده است و در طبقه زیرین آن نیز نه کلیسا قرار دارد. 

 

KEYWORDS

سنگ فرش های داخل کلیسای سامبا تفلیس زیبایی منحصر به فردی دارد

 

تاریخچه ساخت کلیسای سامبا

این کلیسای بزرگ در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع بنا شده است. 

در سال 1989 اسقف اعظم به نام ایلیای دوم گرجستان  دستور ساخت کلیسا را می دهد و طی یک فراخوانی مردم طرح های پیشنهادی خود را برای ساخت کلیسا ارائه دادند که هیچ کدام از این طرح ها پذیرفته نشد تا اینکه شهروند با ذوق و خوش سلیقه ای به نام آرچیل میندیاشویلی طرحی ارائه داد و بعد از پذیرفته شدن در سال 1995 ساختن بنا آغاز شد و تا تکمیل شدن ساختمان 9 سال طول کشید. اما قبل از اتمام ساختن کلیسا و در سال 2002 اولین مراسم مذهبی در این بنا برگزار شد.

 

عکس کلیسای سامبا در گرجستان ,کلیسای سامبا تفلیس,عکس کلیسای سامبا تفلیس

گنبد طلایی کلیسای سامبا تفلیس توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند

 

معماری کلیسای سامبا گرجستان 

تمامی مشخصات و عناصر معماری گرجی در این بنای زیبا قابل مشاهده است و این بنای معروف ترکیبات زیبایی از هنر معماری را به نمایش میگذارد. در این بنای زیبا هم شاهد هنر معماری اصیل و سنتی گرجی و هم هنر معماری اروپای شرقی (بیزانس) هستیم. 

گنبد طلایی این کلیسا که در نگاه اول توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند بر روی یک پایه هشت ضلعی بنا شده و ارتفاع آن به هفت و نیم متر میرسد و بر روی آن یک صلیبی از جنس طلا قرار دارد. 

 

کلیسای سامبا تفلیس,عکس کلیسای سامبا تفلیس, تاریخچه ساخت کلیسای سامبا

کلیسای سامبا تفلیس در شب از تمامی جهات شهر نما دارد

 

قسمت داخلی کلیسا مزین به نقاشی های بسیار زیبایی با مضامین مذهبی است که مهمترین آن تمثال حضرت مریم است که در بخش مرکزی کلیسا قرار دارد. این نقاشی های زیبا تحت رهبری هنرمند توانمندی به نام امیران گوگلیدزه اجرا شده اند. 

نکته قابل توجه دیگری در مورد این کلیسا نور پردازی های استادانه آن در شب هنگام است که باعث شده این کلیسا در شبها جلوه بسیار زیباتری داشته باشد و از تمام نقاط شهر قابل مشاهده باشد. 

 

راه های دسترسی به کلیسای سامبا تفلیس

این کلیسا در محله اَولاباری واقع شده است و نزدیک به ایستگاه مترویی با همین نام می باشد و بازدید کنندگان به راحتی میتوانند از طریق مترو و با طی کردن تنها چند قدم  به آنجا بروند. از طریق اتوبوس ها و تاکسی نیز به راحتی میتوان به آنجا رفت.  هنگام ورود به داخل کلیسا به یاد داشته باشید که باید پوشش تان طبق قوانین آنجا باید باشد.  

 

این کلیسا در سمت راست رودخانه کورا قرار دارد و در فاصله نه چندان دوری از آن آثار تاریخی و جاذبه های توریستی معروف تفلیس هم قابل دسترسی است. از کلیسا که به سمت پایین و به طرف رودخانه حرکت کنیم و با عبور از روی پل به مسیرمان ادامه دهیم به میدان آزادی گرجستان میرسیم ، میدانی که با سنگ فرشها و معماری های زیبای بنا شده در اطراف جیوه گری میکند.

 

مکانهای دیدنی گرجستان , مساحت کلیسای سامبا تفلیس , کلیسای جامع تثلیت

کلیسای سامبا تفلیس ترکیبات زیبایی از معماری را به نمایش می گذارد

 

اگر شما هم عاشق پیاده روی هستید و اهل گشت و گذار و تماشا کردن و لذت بردن از مناظر اطراف هستید میتوانید از همان میدان آزادی به سمت شرق حرکت کنید و در یک چشم به هم زدن به محله تفلیس قدیم برسید جایی که پر از جاذبه های دیدنی و کافه ها و رستورانها با غذاهای معروف محلی و نوشیدنی های لذیذ می باشد و گذر زمان را احساس نخواهید کرد.

 

تفلیس قدیم همان جایی است که حمام های معروف گوگردی آب گرم را در خود جای داده است و اطراف آن مسجدی به سبک معماری اسلامی نیز دیده میشود. 

دقیقا روبروی محله حمام گوگردی شاهد یک کلیسای تاریخی دیگر با مجسمه ای سوار بر اسب خواهیم بود. این کلیسا و مجسمه مربوط به همان مؤسس و بانی شهر قدیم تفلیس میباشد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------