مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس)امامزاده پیرعمر, مرقد امامزاده پیرعمر, امامزاده پیرعمر در سنندج

امامزاده پیرعمر  را پسر بلافصل حضرت علي (ع) می دانند

 

مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس)
مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج واقع است، در باب شجره امامزاده پیرعمر، وی را پسر بلافصل حضرت علي (ع) می دانند.

 

مرقد امامزاده پیرعمر که در ضلع جنوبي خيابان امام خميني سنندج واقع است شامل مقبره ، مسجد ، فضاهاي مجاور و آرامگاه خانواده‌هاي مشاهير و بزرگان سنندجي است. بنایی که مرقد مطهر امامزاده را در خود جای داده است به شمارة 2615 در فهرست آثار تاریخی و ملّی کشورمان ثبت شده است. بناي اصلي مقبره امامزاده پیرعمر در زمان سليمان خان اردلان در سال 1046 ه . ق ساخته شد و «محمد ابراهیم خان نظام الدوله» در تاریخ ۱۳۰۶ هجری وسط گنبد امامزاده پیرعمر را آینه کاری کرد.

 

در جوار گنبد و بارگاه امامزاده پیرعمر مدرسه کوچکی در گذشته بنا کرده بودند که شش حجره و حیاط کوچکی داشت و در تاریخ ۱۲۹۷ هجری ،میرزا صادق خان مستوفی باشی کردستان محوطه آن را بزرگ کرد و ده حجره عالی در آن بنا نهاد که امروزه نیز طلاب علوم دینی از آن بهره می برند.

 

مرقد امامزاده پیرعمر,امامزاده پیرعمر,امامزاده پیرعمر در سنندج

مرقد امامزاده پیرعمر در ضلع جنوبي خيابان امام خميني سنندج واقع است

 

بناي امامزاده پیرعمر داراي ساختماني است كه از سه فضاي گنبد دار تشكيل شده و دو قسمت آن به عنوان زيارتگاه و قسمت ديگر به عنوان مسجد استفاده می شود. از جمله عناصر تزئيني مرقد امامزاده پیر عمر سنندج مي‌توان به تزيينات آجري ، گچ بري ، آيينه كاري واروسي هاي زيبا و نيز خط بنايي در حاشيه گنبد اشاره کرد.

 

امامزاده پیرعمر, مکانهای زیارتی سنندج, امامزاده پیرعمر در سنندج

ضریح امامزاده پیر عمر

 

حیاط برزگی در این مجموعه قرار دارد که در میان آن حوض آبی قرار گرفته و حجراتی که در آن تعبیه شده عمدتاً متعلّق به آرامگاه‌های اهالی سرشناس شهر سنندج است. ورودی بنا در قسمت جنوبی است و ضریح قدیمی بقعه، جای خود را به ضریح نقره‌ای داده و توسّط سنگ مرمر تزیین شده است کف و ازاره حرم، سنگ کاری شده و الباقی دارای گچ است. طاقچه‌ها و پنجره‌های متعدّد در حرم امامزاده پیرعمر و رواق آن به چشم می‌خورد که به همان سبک قدیمی نگهداری می‌شدند.

 

مکانهای زیارتی ایران, مرقد امامزاده پیرعمر, امامزاده پیرعمر در سنندج

بناي اصلي مقبره امامزاده پیرعمر در سال 1046 ه . ق ساخته شد

 

مردم متدین و عاشق اهل بیت استان کردستان هر هفته به ویژه روزهای پنجشنبه و جمعه در جوار مرقد امامزاده پیر عمر به اجرای برنامه های دینی از جمله ختم قرآن کریم، مولودی خوانی و پخش نذورات می کنند.
منبع : yjc.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------