سفری به چشمه سبزپوشان هرمزگان + جاذبه‌های گردشگری نزدیک آنچشمه سبزپوشان

چشمه سبزپوشان

 

زیبایی‌های خاص چشمه سبزپوشان: در دل طبیعت بکر هرمزگان

در این مقاله از بیتوته، چشمه سبزپوشان، یکی از جاذبه‌های طبیعی خیره‌کننده در شمال استان هرمزگان، به دقت مورد بررسی قرار گرفته است. با آبدهی فراوان و ویژگی‌های منحصر به فرد، این چشمه در میان نخلستان‌ها و طبیعت بکر روستای برغنی باعث جلب توجه گردشگران و مسافران نوروزی به خود شده است.

عکس چشمه سبزپوشان

عکس چشمه سبزپوشان

 

در شمال استان هرمزگان، شهرستان حاجي آباد با جاذبه‌های فراوانی از جمله "چشمه سبزپوشان " به شهرت ملی دست یافته است. این شهرستان با خرماهای پيارم و طبیعت سرسبز و مناطق بکر و دیدنی، به عنوان دروازه‌ای شیرین و جذاب برای خوشامدگویی به گردشگران و مسافران شناخته می‌شود.

 

چشمه سبزپوشان به عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری زیبای شهرستان حاجی آباد شناخته می‌شود و در فصل تابستان، مهمانانی از نقاط مختلف کشور را به خود جذب می‌کند. این چشمه زیبا که در روستای برغنی واقع شده و با نام محلی "گُلم سوز پوشُن" نیز شناخته می‌شود، دارای شکل بیضی است و با توجه به ویژگی تغییر دمای آب در فصول گرم و سرد سال، همواره امکان شنا فراهم است. این چشمه کنار امامزاده قرار دارد که تماشای آن نیز از جذابیت‌های این منطقه است. در تعطیلات خود، مردم شهرستان این چشمه زیبا و طبیعت بکر را برای گذراندن اوقات لذت می‌برند. 

 

جاذبه های  گردشگری چشمه سبزپوشان

جاذبه های گردشگری چشمه سبزپوشان

 

چشمه سبزپوشان

چشمه سبزپوشان با مشخصاتی فراوان، به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در شمال استان هرمزگان واقع شده است. این چشمه با میزان آبدهی معتبری که در حدود ۳۶۰ لیتر در ثانیه می‌باشد، جلب توجه هزاران گردشگر و مسافر نوروزی را در هر سال دارد. طراحی بیضی شکل این چشمه با عرض ۱۵ متر مربع و عمق دو و نیم متر، ابتدا به ذهن هر بازدیدکننده انداخته و سپس با متوسط درجه حرارت ۲۸ درجه سانتیگراد، امکان شنا در این منطقه را فراهم ساخته است.

 

گردشگری نوروزی چشمه سبزپوشان

گردشگری نوروزی چشمه سبزپوشان

 

از لحاظ زیست‌محیطی، این چشمه به عنوان محیطی مناسب برای رشد گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی شناخته می‌شود. ماهیان گونه باربوس، سیاه ماهی و کامبوزیا به عنوان ساکنان آبی این چشمه شناخته شده‌اند. همچنین، گیاهانی نظیر لویی، نسی، بندواش، علف هفت بند، بوریا و مورتی از جوامع گیاهی این منطقه هستند که به زیبایی آن افزوده‌اند.

 

جاذبه‌های طبیعی ایران

جاذبه‌های طبیعی ایران

 

در اطراف این چشمه زیبا، درختان گز، کُنار، و خرما به شکل هنری تنظیم شده‌اند و یک منظر بکر و دیدنی ایجاد کرده‌اند. این چشمه، علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین چشمه استان هرمزگان است، با ویژگی جالب تغییر دمای آب در فصول مختلف سال، از جاذبه هایی است که در هر فصل می‌توان در آن شنا کرد. آب این چشمه در تابستان سرد و زلال و در زمستان گرم و ولرم می‌شود.

 

آبدهی چشمه سبزپوشان

آبدهی چشمه سبزپوشان

 

علاوه بر همه اینها، جلوگیری از صید ماهیان این چشمه به عنوان باور محلی از اهمیت بالایی برخوردار است. مردم این روستا با اعتقاد به اینکه ماهیان این چشمه متعلق به زیارتگاه هستند، از دیگران خواهانند که این ماهیان را صید نکنند. این باور محلی نشان از ارتباط نزدیک اهالی با طبیعت و محیط زیست دارد.

 

گردشگری هرمزگان

گردشگری هرمزگان

 

 این منطقه بویژه فصل تابستان به عنوان تفرجگاهی برای مهمانان از مناطق مختلف کشور محسوب می‌شود. افراد شهرستان نیز روزهای تعطیل خود را در این منطقه زیبا گذرانده و از طبیعت اطراف آن بهره‌مند می‌شوند.

 

موقعیت  چشمه سبزپوشان

موقعیت چشمه سبزپوشان

 

موقعیت چشمه سبزپوشان 

چشمه سبزپوشان در مسافت ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان حاجی آباد، در قلب روستای برغنی که جزو توابع حاجی آباد است، واقع شده است. این مکان زیبا و جذاب در مسیر آبشار تزرج قرار دارد و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد در این منطقه شناخته می‌شود.

  

تصاویر  زیبا ی چشمه سبزپوشان

تصاویر زیبا ی چشمه سبزپوشان

 

جاذبه‌های گردشگری نزدیک چشمه سبزپوشان

جاذبه‌های دیدنی اطراف چشمه سبزپوشان در هرمزگان و بندر عباس می‌توانند سفر شما را به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل کنند. علاوه بر چشمه سبزپوشان ، منطقه حاجی آباد دارای دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی نیز می‌باشد. 

 

آبشار تزرج

آبشار تزرج (تزرگ) که در جنوب غربی شهر حاجی آباد و در میان نخلستان‌های روستای تزرج واقع شده است، یکی از این جاذبه‌های زیبا و خوش‌آب‌وهوا است. این آبشار با طبیعتی دل‌فریب و در محیطی از نخلستان‌ها قرار گرفته، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

 

عکس های  جذاب چشمه سبزپوشان

عکس های جذاب چشمه سبزپوشان

 

آرامگاه امامزاده

 یکی دیگر از جاذبه‌های ویژه نزدیک به این چشمه، آرامگاه امامزاده است.

 

آرامگاه امامزاده واقع در همسایگی چشمه سبزپوشان قرار دارد و معمولاً به عنوان یک مرقد محترم شناخته می‌شود. این مکان فراوانی ارزش معنوی و مذهبی دارد و زیارت آن باعث حس آرامش و ارتباط با معانی عمیق‌تر می‌شود. همچنین، این آرامگاه با موقعیت خود بر روی تپه، یک چشم‌انداز فوق‌العاده از اطراف فراهم می‌کند. از این نقطه می‌توانید به زیبایی چشمه سبزپوشان و طبیعت اطراف لذت ببرید و عکس‌های خاطره‌انگیزی بگیرید.

 

در کنار این جاذبه مذهبی، از فرصت برای گشت و گذار در اطراف چشمه سبزپوشان و لمس فرهنگ و زیبایی‌های محلی نیز بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول درباره چشمه سبزپوشان

1- چشمه سبزپوشان کجا واقع شده است؟

چشمه سبزپوشان در روستای برغنی، ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان حاجی آباد در استان هرمزگان واقع شده است.

 

2- میزان آبدهی چشمه سبزپوشان چقدر است؟

میزان آبدهی چشمه سبزپوشان در حدود ۳۶۰ لیتر در ثانیه می‌باشد.

 

3- چه ویژگی‌هایی از چشمه سبزپوشان در فصول مختلف سال ذکر شده است؟

چشمه در تابستان با آب خنک و زلال برای شنا موقعیت عالی را فراهم می‌کند و در زمستان آبی ولرم دارد که متناسب با دمای بدن انسان است.

 

4- چه اطلاعاتی از محیط زیست چشمه سبزپوشان ذکر شده است؟

این چشمه محیط مناسبی برای رشد برخی از گونه‌های جانوری، گیاهی، و محل زندگی ماهیان گونه باربوس، سیاه ماهی و کامبوزیا است.

 

5- چه جاذبه‌های دیدنی دیگری در اطراف چشمه سبزپوشان وجود دارد؟

آرامگاه امامزاده در همسایگی این چشمه قرار دارد که علاوه بر ارزش مذهبی، از آنجا چشم‌انداز فوق‌العاده ای از اطراف فراهم می‌آورد.

 

توصیه پایانی مقاله درباره ی چشمه سبزپوشان

با ختم مقاله درباره چشمه سبزپوشان، توصیه می‌شود که به دنیای زیبا و طبیعت دل‌نشین این منطقه سفر کنید. از آرامگاه امامزاده گرفته تا آبشار تزرج، جاذبه‌های دیدنی اطراف چشمه سبزپوشان را به دقت بشناسید و لحظات خاصی را در آغوش طبیعت بکر این منطقه سپری کنید. تجربه کنید و لحظات خاص خود را در این سرزمین زیبا ثبت کنید، زیرا هر گوشه‌ای از این دنیای طبیعت، داستان خود را برای شما خواهد گفت.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------