معرفی جاذبه های گردشگری رودهنرودهن,رودهن کجاست,مکان های دیدنی رودهن

دیدنی های رودهن

رودهن به علت داشتن باغات و طبیعتی زیبا، از گذشته مکانی براي استراحت پایتخت نشینان بوده است. بکر بودن و دسترسی راحت از علل توریستی خیز بودن رودهن است و در سالهای گذشته مهاجرت از سوی پایتخت به شهر رودهن به چند برابر افزایش پیداکرده و رودهن امروزه به محلی براي زندگی افرادی که از هیاهو و الودگی گریزان هستند تبدیل شده است. مناطق ییلاقی رودهن در فصل تابستان، هرساله پذیرای گردشگران فراوانی است.

رودهن کجاست؟

رودهن شهري در ۳۰ کیلومتری شرق تهران و در شهرستان دماوند است. رودهن از شمال با شهرستان آمل در استان مازندران، از شرق با بخش مرکزي دماوند، از غرب با شهرستان پردیس و از جنوب با کوه ها و کویرهای ورامین و پاکدشت همسایه است.

 

نزدیکی به جاده های اصلی تهران – شمال( هراز و فیروزکوه) هم از عوامل مؤثر در رشد چشم‌گیر این شهر بود.

ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا 1850 متر و وسعت آن بیش از 200 کیلومتر مربع است. این منطقه بین طول جغرافیایی 55 و 51 و عرض جغرافیایی 43و 35 قرار دارد. به عبارت دقیقتر، مرز شمالی آن را خط الراس کوههای شمال لواسان تا گردنه امامزاده هاشم تشکیل داده است و در جنوب، ارتفاعات کوه قوچ، سوری قلعه و … این منطقه را از ناحیه مرکزي ایران جدا ميکنند و آب و هوای معتدل دارد.

این بخش که در حوزه شهرستان دماوند واقع است از دو شهر( رودهن) و( آبعلی) و دو دهستان( مهرآباد) و( آبعلی) و 15 روستا و آبادی تشکیل گردیده و در مجموع بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که در حدود 25 هزار نفر آن در حوزه شهري و الباقی در روستاها ساکن هستند.

 

رودهن,رودهن کجاست,مکان های دیدنی رودهن

مکان های تفریحی رودهن

 

زبان مردم رودهن:
زبان مادری بومیان( فارسی تبار) زبان تاتی است. همچنين از نظر اداب و رسوم هم به خصوص در مراسم جشن عروسي و عزاداری ها مثل سوگواری در ماه محرم، خصوصیت های متمایزی با مردم اطراف خود دارند.

روستاهای رودهن:
روستاهای رودهن را میتوان به روستاهای ( مهرآباد، جورد، گلاهک، چنارغرب، وسکاره، آردینه، عباس آباد، خورین، چشمه ها، تخته ها، هزاردشت، تیرک، تجرک بالا و تجرک پائین) نام برد.

امکانات رودهن:
ازویژگی ها و امکانات بخش رودهن میتوان به دو جاده بین المللی هراز( رودهن- آمل) و جاده ترانزیتی فیروزکوه( رودهن- فیروزکوه – قائم شهر) اشاره کرد که هر دو این محورهای مواصلاتی از شهر رودهن شروع و استان تهران را به استان های سمنان و مازندارن وصل می نمایند.

همچنين این از این دو جاده مهم روزانه بیش از ۱۰۰ هزار ماشین در غالب مسافربری، باربری و شخصی تردد می کنندکه در روزهای تعطیل به ۱۵۰ هزار ماشین هم می رسد.

از ديگر امکانات این بخش میتوان به وجودیکی از بزرگ ترين دانشگاهای ازاد اسلامی با حدود ۲۵ هزار دانشجواشاره کرد که در دو قسمت مرکزي و مجتمع در شهر رودهن بیش از ۲۶سال است که فعالیت می کندو سالیانه بیش از ۷ هزار دانشجو از این دانشگاه درجه( الف) بسیار بزرگ فارغ التحصیل میشوند.

 

رودهن,رودهن کجاست,مکان های دیدنی رودهن

جاذبه های گردشگری رودهن

 
مکان های دیدنی رودهن:
دشت سیاه پالاس:
این منطقه در شمال شهر رودهن قرار گرفته و جز پارک ملي لار می باشد و دارای طبیعت زیبا و بکر است. این دشت زیبا دارای گونه های گیاهی و جانوری مختلفی است که من جمله آن میتوان به اقسام گیاهان دارویی و سبزی کوهی و قارچ کوهی و حیواناتی من جمله خرس، گربه وحشی، پلنگ، گرگ، شغال، روباه، مار، قوچ کوهی، اسب و الاغ وحشی و اقسام پرنده من جمله عقاب و… نام برد.

این دشت که سراسر پراز گل های شقایق و زنبق وحشی و لاله سرخ میباشد در بهار و تابستان چراگاه دام های عشایر گوناگون استان تهران است که از مناطق ورامین، پاکدشت، دماوند، بومهن، رودهن و… براي چرای گوسفندان به این منطقه کوچ ميکنند.

اغلب پایتخت نشینان براي استراحت و تفرج به این دشت رفته و از طبیعت بکر آن به نحو احسن استفاده ميکنند. یکی ديگر از خصوصیت های این دشت وجود چشمه سارها و رودخانه های زیاد است. در این رودخانه ها یک نوع ماهی قزل آلا در حال زیست میباشد که به ماهی قزل آلای خال قرمز رنگین کمان مشهور است و از نوع بی بدیل و کمیاب ماهی در جهان به شمار میرود که صید غیر قانونی آن مجازات های خاص خود را در پی دارد. تنها راه دسترسی به دشت سیاه پالاس از داخل شهر رودهن و از بلوار شریعتی است.

 

رودهن,رودهن کجاست,مکان های دیدنی رودهن

دشت سیاه پالاس رودهن


پیست اسکی بین المللی آبعلی:
پیست اسکی بین المللی آبعلی بعنوان نخستین پیست اسکی ایران نام گرفته شده است که در شمال شرق بخش رودهن و در جاده هراز واقع شده است و هر ساله در فصل زمستان پذیرای هزاران مسافر و ورزش‌کار میباشد .

شهربازی رودهن:
این شهربازی یا به عبارتي پارک کوهستان دارای چند ابزار بازي و سرگرمی است و در حال تجهیز به وسیله شهرداری است. در کناراین شهربازي کمپ مسافرتی جهت مواقع اضطراری و استفاده مسافران عبوری در نظر گرفته شده و دارای امکاناتی من جمله آلاچیق، سرويس بهداشتی و نماز منزل و پارکینگ میباشد.

پارک مرکزي شهر رودهن:
پارک مرکزي که بزرگ ترين پارک شهر رودهن به حساب می آید در مرکز شهر قرار گرفته که بسياري از مسافران جهت استراحت در این فضای زیبا توقف می کنند.

این پارک دارای امکاناتی مانند :آلاچیق، فضای سبز، وسایل بازي جهت کوکان، وسایل ورزشی جهت بزرگسالان و چند آبشار مصنوعي است.

کمپ محمد داغی( بام رودهن):
این کمپ در بلندترین نقطه شهر رودهن قرار گرفته و دارای امکاناتی من جمله آلاچیق، فضای سبز، فضای پیاد روی و ورزش، سرويس بهداشتی می باشدو قهوه خانه سنتی و رستوران آن هم در حال به سازی و تجهیز است. از این نقطه میتوان تمامی شهر رودهن را از نمایی بالا العاده زیبا بیننده بود بطوری که شهر های پردیس و بومهن هم دیده میشوند.

 

رودهن,رودهن کجاست,مکان های دیدنی رودهن

کمپ محمد داغی در رودهن

 
روستاهای جورد و وسکاره و آردینه:
طبیعت بکر و زیبای روستاهای جورد، و وسکاره و آردینه در شمال شهر رودهن که هم چنان بافت بسیار قدیمی خود را حفظ کرده اند و از جاذبه های طبيعي خاص و جالبی برخوردارند و دهیاران و اعضای شواری اسلامی روستاهای وسکاره و جورد در سعی هستند که این سه روستا را جز اثرهای ملي ایران به ثبت برسانند. عمر بعضی از این روستاها مثل وسکاره به بیش از هزار سال پیش بر می گردد.

 
قلعه تاریخی گلخندان بومهن:
این قلعه در روستای تاریخی گلخندان ومربوط به قرن ۱۴ هجری قمری می باشد. این قلعه از نظر سوق الجیشی درمحل اتصال ۲رودخانه وبالای یک تپه ساخته شده است. درحال حاظر ساختمان داخلی قلعه ازبین رفنه وتنها دیواره های آن که ارتفاع تخمینی آن به ۲۰متر هم می رسد باقی مانده است.

امامزاده سلطان مطهر بومهن:
این امامزاده در کنار روستای بومهن در بین محوطه بزرگی که دور تا دور آن حصاری مربوط به دوره گذشته است، واقع شده است. محوطه امامزاده از شمال و شرق به خیابان روستا و از جنوب و غرب به خانه های مسکونی محدود ميشود . ورودی محوطه در جهت شرقی واقع شده است. برای احترام و تقدسی که به اینجا قائل بوده اند، گورستانی از دوره صفویه تا به حال بوجود آورده اند. برخی از سنگ قبرهای دوره صفویه به دلیل عدم اگاهی روستائیان موقع تسطیح محوطه از بین رفته و تعداد کمی از آن ها باقی مانده است.

گردآوری: بخش گردشکری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------