عوامل موثر بر قیمت لوله و اتصالات ساختمانیقیمت لوله و اتصالات ساختمانی,قیمت لوله

قیمت لوله و اتصالات ساختمانی

 

لوله محصولی با سطح مقطع گرد و فرمی توخالی است که از دو نوع فلزی و غیر فلزی آن برای انتقال سیالات استفاده می‌شود. این لوله‌ها با استفاده از اتصالات به هم پیوسته شده و مسیری که برای این انتقال نیاز می‌باشد را تشکیل می‌دهند. نوع جنس لوله و اتصالاتی که در ساخت این مسیر به کار برده می‌شود؛ بستگی به شرایط محیطی و حساسیت سیالی دارد که قرار است انتقال داده شود. بنابراین انتخاب نوع لوله و اتصالات در ساخت این مسیر نیاز به دقت و حساسیت فراوانی دارد.

 

به خصوص وقتی قرار است از این مسیر برای عبور سیالاتی مانند نفت و گاز استفاده شود. به غیر از نوع محصول، قیمت لوله و اتصالات نیز چالش دیگری است که مشتریان هنگام انتخاب با آن مواجه هستند. به طور کلی، قیمت لوله‌های فلزی تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند و بازار متلاطمی دارند. در این مقاله بیشتر در مورد عوامل موثر بر قیمت قیمت انواع لوله و اتصالات ساختمانی صحبت می‌کنیم.

 

چه عواملی بر قیمت لوله و اتصالات ساختمانی اثرگذارند؟

مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر روی قیمت لوله و اتصالات ساختمانی عبارتند از:

قیمت ماده اولیه

آهن اسفنجی، قراضه، شمش و اسلب اصلی‌ترین مواد اولیه‌ای هستند که در ساخت لوله و اتصالات از آنها استفاده می‌شود. هر چقدر تغییرات قیمت در این مواد اولیه بیشتر باشد؛ بهای تمام شده محصول نهایی نیز بیشتر می‌شود. یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین قیمت ماده اولیه، توانایی تولید آن در خود کارخانه است. طبیعتا قیمت لوله در واحد صنعتی که شمش را خودش تولید می‌کند؛ با قیمت محصول مشابه در کارخانه‌هایی که شمش را از دیگر تولیدکنندگان خریداری می‌کنند متفاوت است. در حالت دوم هزینه حمل مواد اولیه تا کارخانه تولید لوله و اتصالات، بخشی از بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد.

 

برند مواد اولیه نیز نقش مهمی در قیمت لوله و اتصالات دارند. کیفیت مواد اولیه تولید شده توسط برندهای مطرح معمولا بیشتر است و تولید محصول نهایی با آن نیز هزینه بیشتری را روی دست تولیدکننده می‌گذارد.

 

روش تولید

درزدار و بدون درز بودن لوله فاکتوری است که وابسته به روش تولید محصول است. لوله بدون درز که به لوله مانیسمان نیز شهره است؛ با استفاده از نورد شمش فولاد تولید شده ولی لوله درزدار بعد از طی مرحله نورد، نیاز به جوش‌کاری دارد. عدم وجود درز در لوله‌های مانیسمان، این محصول را برای انتقال سیالات حساس مانند نفت و گاز بسیار مناسب می‌سازد. این لوله‌ها در مقایسه با لوله‌های درزدار، مقاومت بیشتری در برابر فشار و تنش‌های وارده از سوی سیال دارند و به همان نسبت نیز قیمت آنها بیشتر از لوله‌های درزدار است.

 

نرخ ارز

 

قیمت لوله و اتصالات ساختمانی,قیمت لوله

قیمت لوله

 

تمام محصولات تولیدی و وارداتی در کشور ما تحت تاثیر نرخ ارز هستند. تولیدات صنعت فولاد نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشند؛ به خصوص محصولاتی مانند مقاطع استیل که امکان تولید آنها در کشور وجود ندارد و وارداتی هستند. از طرفی تغییرات نرخ ارز، وابستگی شدیدی به تحرکات سیاسی و اقتصادی در سطح کلان و بین‌المللی دارد.

 

نکته بسیار تعیین‌کننده در این زمینه این است که سرعت تاثیرپذیری قیمت مقاطع فولادی از نرخ ارز در روند صعودی، خیلی بیشتر از زمانی است که قیمت دلار و یورو رو به کاهش است. به عبارت دیگر، با اولین تحرکات بازار ارز و افزایشی شدن قیمت‌ها، قیمت مقاطع فولادی به سرعت صعودی شده اما کاهش نرخ ارز قادر نیست با همان سرعت قیمت این محصولات را بکاهد. بنابراین قیمت لوله و اتصالات گاهی به صورت لحظه‌ای تغییر کرده و برای اطلاع از نرخ دقیق این محصولات، نیاز به منابع مطلع در مورد قیمت‌های هستیم.

 

جنس محصول

جنس لوله، علاوه بر خواص، ویژگی‌ها و کاربردها، بر روی قیمت آن نیز تاثیرگذار است. بنابراین لوله فولادی در مقایسه با لوله‌هایی از جنس ضعیف‌تر مانند پلیمر، قیمت بالاتری دارد. لوله و اتصالات فولادی به دلیل ویژگی‌ها و خواص منحصربه‌فرد خود از استحکام بالاتری برخوردارند و مقامت حرارتی زیادی دارند. لوله‌های فولادی و استیل در مقایسه با سایر لوله‌ها، پرکاربردتر هستند و قابلیت استفاده در شرایط محیطی سخت را دارند. از بین این دو محصول، لوله‌های استیل به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی بیشتر در موقعیت و شرایط حساس به کار برده می‌شوند و طول عمر بالایی دارند. البته اگر به دنبال گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای جایگزینی لوله‌های استیل هستید می‌توانید از لوله‌های گالوانیزه نیز استفاده کنید.

 

وزن و ابعاد محصول

ضخامت و سایز دو فاکتور تعیین‌کننده در ابعاد لوله هستند. بنابراین اگر به دنبال محصول خاصی هستید؛ ابتدا باید میزان ضخامت و قطر لوله را مدنظر قرار دهید و این موضوع را به فروشنده اعلام کنید. البته این فاکتورها در لوله‌ها درزدار بیشتر برای بیان ابعاد استفاده می‌شود و لوله‌های مانیسمان به کمک یک عدد که رده لوله نامیده می‌شود سایزبندی می‌شوند. نوع اتصال‌دهنده نیز تحت تاثیر ابعاد لوله است. انتخاب نوع لوله و اتصال‌دهنده مورد استفاده در اجرای پروژه‌های حساس از اهمیت زیادی برخوردار است و میزان فشاری که مسیر ساخته شده می‌تواند تحمل کند را تعیین می‌کند.

 

از طرفی وزن محصول نیز تابعی از ابعاد آن می‌باشد. جدول اشتال یا همان استاندارد اشتال، راهنمای خوبی برای اطلاع از وزن استاندارد برای هر سایز لوله است. برخی از افراد از این جدول به عنوان معیاری برای سنجس کیفیت لوله نیز استفاده می‌کنند. با استفاده از این جدول شما می‌توانید متوجه شوید که محصول مورد نظرتان، از نظر ابعاد و وزن در وضعیت استانداری قرار دارد یا خیر. اگر وزن محصول با وزنی که برای ابعاد آن در جدول اشتال نوشته شده است همخوانی نداشته باشد؛ نشانه کیفیت پایین آن است.

 

حجم عرضه و تقاضا

 

قیمت لوله و اتصالات ساختمانی,قیمت لوله

قیمت اتصالات ساختمانی

 

دقیقا مانند هر کالای دیگری، میزان عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت لوله و اتصالات است. طبق این قانون، هر زمان عرضه در بازار کاهش پیدا کرده و تقاضا زیاد باشد؛ قیمت لوله بیشتر می‌شود. بر عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی کاهش تقاضا و افزایش عرضه، نتیجه‌ای جزء کاهش قیمت محصول ندارد.

 

هزینه حمل

لوله مانند سایر مقاطع فولادی، محصولی حجیم و سنگین است که حمل آن با استفاده از خودروهای معمولی امکان‌پذیر نیست. بنابراین به عنوان مصرف‌کننده باید در زمان خرید لوله حتما به هزینه حمل آن به عنوان بخشی از بهای تمام شده محصول نیز توجه کنید. اگر مسافت کارخانه تولیدکننده با محل اجرای پروژه شما زیاد باشد؛ طبیعتا این هزینه افزایش پیدا می‌کند.

 

برند

هر چقدر تجهیزات مورد استفاده در کارخانه پیشرفته‌تر باشد؛ کیفیت مواد اولیه بالاتر باشد و از نیروی متخصص‌تری در خط تولید استفاده شود؛ محصول خروجی از درجه کیفی بالاتری برخوردار می‌شود. وجود واحد کنترل کیفیت در خط تولید این اطمینان را ایجاد می‌کند که محصول تولیدی تمام مراحل را به دقت پشت سر گذاشته و با بالاترین کیفیت روانه بازار می‌شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022