اگر قصد سفر ماجراجویانه دارید! تور سفر ماجراجویانه, گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه شامل سفرهای با هدف خاص برای کاوش تجربیات جدید است

 

شاید شما هم دلتان لک زده که حداقل برای یک بار هم که شده سفری بارنگ و بوی ماجراجویی را امتحان کنید. اما باید بدانید اگرچه این نوع سفر لذت زاید الوصفی دارد و یک تجربه فراموش نشدنی در دفتر خاطراتتان را رقم می زند ولی برای دست به کار شدن برای این سفر ملزوماتی مورد نیاز است که بی گدار به آب زدن و غفلت از آنها خدای ناکرده می تواند به قیمت جانتان تمام شود.


گردشگری ماجراجویانه (adventure tourism) شامل سفرهای با هدف خاص برای کاوش تجربیات جدید است که اغلب شامل ریسک کردن یا کنترل خطر همراه با چالش شخصی، در یک محیط طبیعی یا عجیب و غریب است. براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، این نوع گردشگری را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل سفر گردشگران در نظر گرفت و تقریبا 35 درصد از انگیزه های سفر در سال 2014 را شامل شده است.


گردشگری ماجراجویانه براساس تقسیم بندی سازمان جهانی گردشگری به طور کلی به 3 دسته معمولی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم بندی می شود که از کل آن، کمتر از 15 درصد در بخش فوق حرفه ای، 35 درصد در بخش نیمه حرفه ای و 50 درصد باقی در شرایط معمولی مثل غواصی و اسکی شرکت می کنند.این در حالی است که عمده گردشگران ماجراجویی کمتر از 36 سال سن دارند و مقاصد گردشگری خود را بیشتر با استفاده از تجربیات دیگران و شبکه های اجتماعی انتخاب می کنند.


گردشگری ماجراجویانه قدم زدن در بیابان های بی انتها، بانجی  جامپینگ، صعود به قله های مرتفع، تراورس در دامنه های پرشیب، شبی بارانی را در جنگل به صبح رساندن، مواجهه در جنگل با حیوانات وحشی ، گام نهادن در کوهستان زمانی که طول مسیر پاکوب از برف پر شده و هر گام تو را به عمقی نامعلوم فرو می برد و کولاک تو را هر دقیقه به سویی می کشد؛ اوج کشمکش با قدرت طبیعت در لحظه رسیدن به قله برف خیز؛ زمانی که دره از آب پر می شود و کوچک ترین حرکت می  تواند عواقب جبران ناپذیر داشته باشدو  هم در یک شیب ملایم تر رفتینگ ، آفرود، طبیعت گردی  در مسیرهای مشخص، پاراگلایدر و 6 را شامل می شود. این تجربه ها با وجود دشواری در دنیا هواداران بی شمار دارند و گردشگرانی هستند که مسافت های طولانی را برای تجربه یکی از این موارد طی می کنند.


ایران به واسطه مناطق کوهستانی، بیابان های صعب العبور و جنگل های انبوه یکی از کشورهایی است که قابلیت های بالایی در گردشگری ماجراجویانه دارد. این در حالی است که این نمونه از گردشگری نیاز به تجهیزات و ابزارآلات تخصصی دارد و اغلب کسانی که این گونه سفرها را برگزار می کنند به چنین تجهیزاتی مجهز نشده و حتی از ارائه کمترین امکانات امداد به همسفران خود نیز عاجزند. موضوع مهم دیگر نیازبه آموزش دقیق برای کارکنان تورگردان ماجراجویانه است.در کنار این گروه ها آژانس هایی هم هستند که بخش اعظم برنامه های خود را روی گردشگری ماجراجویانه متمرکز کرده و خدمات مناسب را به علاقه مندان این حوزه عرضه می کنند.


 افزایش فروش تجهیزات تفریحی و چاپ مجلات تخصصی و روزنامه های مرتبط با این موضوع ،. تخصصی شدن شوهای سفر، نمایشگاه های تخصصی سفر ماجراجویانه و تشکیل انجمن های حرفه ای نشان دهنده بازار پیشرفته این نوع گردشگری همراه با توسعه روزافزون تورهای موجود در این زمینه است.


یکی از دلایل احتمالی تمایل به سفرهای ماجراجویانه، وجود یک ژن (و یا ترکیبی از ژن های مختلف) در 20 درصد از انسان ها است که باعث ترغیب افراد به ترک زندگی روزمره و استقبال از خطر می شود؛ به عنوان مثال ژن DRD4 که مسئول کنترل ترشح هورمون دوپامین است و انواع مختلف آن باعث بروز رفتارهای انگیزشی متفاوت در انسان ها می شود. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که افراد دارای ژن DRD4 نوع 7R، در مقابله با خطرها بسیار بی پروا ظاهر می شوند و از سفرهای ماجراجویانه استقبال می کنند. این افراد از ریسک کردن، گشت وگذار در مناطق ناشناخته و ملاقات با افراد ناشناس ابایی ندارند و از امتحان کردن غذاهای جدید و رفتار بر اساس رسوم اجتماعی متفاوت لذت می برند. به همین دلیل است که بعضی از انسان ها نه تنها از تفاوت ها لذت می برند بلکه مشتاقانه در جستجوی آن هستند.

 تور سفر ماجراجویانه, گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه شامل قدم زدن در بیابان های بی انتها، صعود به قله و ... میباشد

 
مهارت های سفر ماجراجویانه
1- برای استقبال از خطر و رفتن به مسافرت های ماجراجویانه تنها خصلت های طبیعی کافی نیست و داشتن آموزش مناسب نیز به همان اندازه موثر است. برای پرواز کردن، بی پروایی لازم است ولی بدون آموزش هرگز موفق به انجام آن نخواهید شد. اگر می خواهید به کشورهای مختلف سفر کرده و غذاهای گوناگون را امتحان کنید، باید ابتدا ذائقه ی خود را برای این کار آماده کنید. ممکن است در حالت عادی حتی بعضی از غذاهای مرسوم در جامعه خود را نیز نپسندید ولی با باز کردن ذهن و آماده شدن برای پذیرش طعم های دور از انتظار قادر خواهید بود که عجیب ترین غذاها را به راحتی میل کنید. برای لذت بردن از سفرهای ماجراجویانه باید از مهارت های آموختنی مورد نیاز نیز برخوردار باشید تا در تقابل با موقعیت های مختلف بتوانید با تکیه بر این آموزش ها عکس العمل های مناسب تری نشان دهید.


2- اما نکته ای که می تواند کیفیت تجربه افراد را تحت الشعاع خود قرار دهد، ایمنی و استاندارد است. بسیاری بر این باورند که با فراگیر شدن گردشگری ماجراجویانه وجود برخی زیرساخت های ایمنی در مقصدها لازم و ضروری است. برای مثال خدمات بیمه ای توسعه یافته که حوادث احتمالی در این نوع از گردشگری را پوشش دهد. علاوه بر آن وجود خدمات امداد و نجات مناسب در مقصدهای گردشگری و یک سیستم مدیریتی آگاه و کارآمد که بسته های سفرهای ماجراجویانه را حتی الامکان با رعایت ضوابط و استاندارهای ایمنی برنامه ریزی و اجرا نماید نیز از ضروریات ورود به دنیای سفرهای ماجراجویانه است. بنابراین با گروه ها و تورهایی مسافرت کنید که از حداکثر ایمنی و استاندارد و تجهیزات لازم این نوع سفر برخوردار هستند و از بیمه حوادث مطمئن باشید.


3- برای تصمیم گیری مقصد سفر می توانید از وب سایتها و وبلاگهای مسافرتی استفاده کنید اما بهتر است با یک حرفه ای مشورت کنید واز حرفه ای ها پیشنهاد  و توصیه هایی را در این زمینه بخواهید. آنها ارزش سفر را خیلی خوب می دانند  و شما را مایوس نمی کنند و شما را در هدفتان نیز مصمم می کنند.


4- شرایط جوی وکارهایی را که می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید. وضعیت آب وهوای منطقه مورد نظرتان را بررسی کنید. آیا به اسکی می روید؟ لباس زیر گرم، جورابهای پشمی، لباس اسکی و عینک اسکی را حتما با خودتان بردارید. به کنار دریا می روید؟ لباس شنا، صندل ، کلاه و عینک آفتابی را باید حتما همراه خود بردارید.


5- با توجه به مقتضیات این نوع  سفر، مانند یک حرفه ای بسته بندی کنید. از فضاها استفاده کنید و ببینید چه چیزهایی می تواند مفید باشد.  لباسهایتان را طوری روی یکدیگر قرار دهید که انگار تصمیم دارید آنها را فورا بپوشید. چیزهای شکستنی مانند عینک و جواهرات را با دستمالی بپوشانید.


6- لباسهایی را بپوشید که لایه لایه هستند ،  چون می توانید خودتان را با تغییرات دمایی بهتر وفق بدهید.


7- به یک دوست یا خانواده تان برنامه سفر و نحوه تماستان را برای مواقع اضطراری اطلاع بدهید.

 

منبع: tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

  سایر مطالب گردشگری

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X اجاره خودرو در دبی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023