انواع مدل والان پرده برای طراحی فضای داخلی شمانصب والان پرده, والان پرده, والان پرده عکس

والان پرده چیست

 

والان پرده چیست و انواع مدل‌های آن کدامند؟ 

والان پرده یکی از اجزاء تزئینی پرده است که زیبایی دوچندان به پرده می‌بخشد. یا به عبارتی آویزی است که بخش بالایی پنجره را می‌پوشاند و می‌تواند به‌تنهایی و یا همراه پرده مورداستفاده قرارگیرد. والان پرده یک اکسسوری تزئینی است که به‌راحتی می‌تواند جلوه خاصی به دکوراسیون خانه بدهد و البته زیبایی دکوراسیون را چندبرابر کند. در این مطلب از بیتوته شما را با والان پرده آشنا می کنیم.

عناصری مانند پرده می‌توانند نقطه کانونی دکوراسیون خانه باشند. به همین دلیل توجه به نوع والان پرده، جنس، طرح  و همچنین میله پرده بسیار حائز اهمیت است. باید دقت کنیم هم پرده و هم والان آن با وسایل خانه مطابقت داشته باشند. در این مقاله به معرفی چند مدل پرکاربرد از والان پرده، نحوه نگهداری و نکات مهمی که برای خرید والان پرده و نصب نیاز دارید  با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

والان پرده چیست؟

والان پرده برای پوشاندن قسمت‌های بالایی پرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. والان پرده علاوه بر جذاب کردن پرده به کنترل جریان هوا در داخل اتاق کمک می‌کند. والان کمک می‌کند تا هوا به‌راحتی از پنجره‌ها خارج نشود و هوا در محیط داخل، جریان داشته باشد.

 

والان پرده باعث پوشیده شدن قسمت‌های لوله کشی شده یا سیم‌کشی شده در بالای سقف و گوشه‌های اتاق دارد. والان همچنین باعث پنهان‌کردن میله‌های پرده می‌شود و نظمی خاص به پرده می‌دهد. درصورتی‌که پرده شما کمی از نظر اندازه عرضی، کم داشته باشد والان در گوشه‌های پنجره آن را پوشش می‌دهد و از خالی بودن کناره‌های پرده جلوگیری می‌کند.

 

روش دوخت والان پرده, والان پرده جدید, اندازه ها والان پرده

والان پرده پذیرایی

 

انواع والان از لحاظ جنس

والان‌های مورداستفاده در نقاط مختلف منزل دارای جنس‌های متفاوتی هستند در ادامه مقاله به جنس والان‌ها می‌پردازیم.

 

• والان نخی: والان نخی یکی از رایج‌ترین انتخاب‌ها برای والان پرده است. از این نوع جنس می‌توان در اتاق‌ها و آشپزخانه استفاده نمود.

 

• والان ابریشمی: پارچه ابریشمی به دلیل اینکه در مقابل نور و رطوبت به‌مرور رنگ خود را از دست می‌دهد. بهتر است در هنگام استفاده از این والان،  از یک آستر مناسب هم استفاده شود.

 

• والان ساتن: پارچه ساتن نور را به‌سختی از خود عبور می‌دهد و زیبایی خاصی به پرده می‌دهد. به‌طورکلی می‌توان گفت که ساتن پارچه‌ای رایج برای صنعت پرده‌دوزی است. از والان ساتن برای فضاهای رسمی مثل اتاق پذیرایی استفاده می‌شود. از این پارچه برای دوخت والان مدل جعبه پلیسه‌ای استفاده می‌کنند.

 

• والان مخمل ساده: مخمل ساده بهترین و بیشترین گزینه برای انتخاب مشکل‌پسندان و افراد حساس به نور می‌باشد. جنس مخمل احتیاج به خشک‌شویی و نگهداری حرفه‌ای دارد. والان مخمل با ترکیب با پرده حریر زیبایی فریبنده‌ای به فضای پذیرایی می‌دهد. اگر دارای مبلمان شلوغی هستید والان مخمل انتخاب مناسب برای ست شدن با فضاهای شلوغ است.

 

• والان نمدی: پارچه نمدی  به علت عایق بودن گزینه خوبی برای نور و صدا است. از والان نمدی می‌توان در اتاق‌ها استفاده کرد. از پارچه نمدی برای والان مدل ساده و پاکتی استفاده می‌شود.

 

اندازه ها والان پرده, طرح والان پرده, والان پرده اتاق خواب

والان پرده نخی

 

کاربرد والان پرده 

- والان پرده به‌عنوان عایق در مقابل سرما و گرما عمل می‌کند.

- والان پرده را می‌توان به‌تنهایی برای پنجره آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی استفاده کرد.

- والان های پرده می‌توانند ناهمواری دیوار و تفاوت در ارتفاع را پوشش دهند.

- والان پرده باعث زیباتر شدن و بیشتر جلوه دادن پرده اصلی شود.

- والان های پرده پوشاننده چوب‌پرده، گیره‌ها و لبه‌های پرده می‌باشند.

 

بهترین پارچه‌ها برای والان پرده 

برای دوخت والان پرده می‌توان از پارچه‌هایی مانند مخمل، ابریشم، حریر، ساتن، شانل، تافته، نمد استفاده کرد. مخمل و حریر دو جنس پارچه‌ای هستند که طرف‌داران بیشتری دارند. والان هایی با پارچه مخمل به دلیل سنگینی و شکوهی که به پرده می‌بخشند می‌توانند با انواع مبلمان ست شده و فضایی با شکوهی ایجاد نمایند.

 

نکات مهم در انتخاب والان پرده 

در هنگام خرید والان پرده بهتر است چند نکته اساسی را مدنظر داشته باشید که عبارت‌اند از:

• رنگ والان پرده: از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نظر بگیرید که رنگ والان است. سعی کنید رنگ والان را  بر اساس رنگ مبلمان و فرش یا کاغذدیواری انتخاب نمایید. تا هماهنگی متناسبی در دکوراسیون منظم به وجود بیاید.

 

• جنس والان پرده: هنگامی که از جنس والان پرده صحبت می‌کنیم ساتن و مخمل و نمد و ابریشم و حریر به ذهنمان خطور می‌کند که باید با جنس پرده هماهنگی لازم را داشته باشد. بهتر است برای والان پذیرایی جنس والان مخمل، ساتن و یا ابریشم باشد. تا زیبایی و جذابیت فضای سالن پذیرایی را چند برابر نماند.

 

• طرح والان پرده: یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت شود ست کردن شلوغی پرده با سادگی والان و یا بالعکس باشد.

 

• والان آستردار: در صورتی‌که می‌خواهید از ورود نور به خانه جلوگیری کنید از والان های آستردار استفاده نمایید.

 

والان پرده عکس, مدل والان پرده, آموزش دوخت والان پرده

ست کردن والان ساده با پرده گل دار 

 

نکاتی در هنگام خرید والان پرده 

• در هنگام خرید والان پرده به فضایی که قرار است والان نصب شود توجه نمایید اگر دوست دارید فضای خانه بزرگ‌تر جلو کند بهتر است که کف والان به زمین بچسبد و عرض آن حدود 2 الی 5/2 برابر عرض پنجره باشد.

 

• هنگامی که والان پرده ساده است برای است کردن آن از پرده ساده استفاده کنید.

 

• در هنگام خرید  والان هایی خریداری کنید که قابلیت شست‌وشو و نگهداری راحت‌تری  داشته باشند.

 

انواع مدل‌های والان پرده 

در ادامه مقاله والان پرده شما را با چند نوع والان پرکاربرد و پرفروش آشنا می کنیم.

 

• والان مدل دستمال‌گردن 

 مدل دستمال‌گردن اغلب برای اتاق پذیرایی کاربرد مناسب‌تری دارد و از پارچه‌های تجملاتی نظیر ابریشم یا مخمل دوخته می‌شود. علت نام‌گذاری آن هم به این دلیل است که نوک‌تیزی که برای برش این والان استفاده می‌شود شبیه دستمال‌گردن آقایان است.

 

انواع والان پرده, روش دوخت والان پرده, والان پرده جدید

والان مدل دستمال گردن

 

• والان مدل سنتی:

درصورتی‌که دکوراسیون منزل شما سنتی است، می‌توانید از والان سنتی برای پرده‌های خود استفاده نمایید تا زیبایی و هنر محیط را دوچندان نمایید. در این نوع والان از پارچه‌های طرح گلیم و آویزهای سنتی و ریشه‌های دست‌بافت برای هماهنگی بیشتر استفاده می‌شود.

 

• والان مدل دوطرفه

والان پرده دوطرفه جزء پرطرف‌دارترین انواع والان هاست که فضای خانه را رسمی‌تر و باشکوه‌تر می‌کند. اگر پنجره‌های پذیرایی شما عریض است بهتری گزینه برای باشکوه‌تر کردن سالن پذیرایی استفاده از دو گوشواره می‌باشد.

 

• والان مدل مجلسی

از این نوع والان پرده برای دکوراسیون‌های با سبک سلطنتی و برای فضاهای بزرگ استفاده می‌شود که از جنس مخمل و ساتن یا ابریشم تهیه می‌شود. این مدل والان دارای یک کتیبه در بالا و دو والان هم شکل قلاب‌دار یا گوشواره‌ای در طرفین پرده می‌باشد.

 

مدل والان پرده, آموزش دوخت والان پرده, انواع والان پرده

مدل والان مجلسی

 

• والان مدل تاب‌دار

مدل والان تاب‌دار برای تمام اتاق‌ها مناسب بوده و با هر جنسی از پارچه دوخته می‌شود. باید توجه داشت که والان مدل تاب‌دار باید استادانه دوخته شود و از دو طرف پرده آویزان باشد. از این مدل والان برای پوشاندن میل پرده استفاده می‌شود.

 

• والان مدل بالونی یا پفکی 

این مدل پرده مناسب پنجره آشپزخانه بوده و از پارچه‌های نخی و سبک در دوخت آن استفاده می‌شود و همان‌طور که از نامش پیداست  شکلی شبیه بالن و پف‌دار است.

 

اندازه ها والان پرده, طرح والان پرده, والان پرده اتاق خواب

مدل والان پفی برای سالن پذیرایی

 

• والان مدل شال‌گردن 

این مدل والان مانند والان تاب‌دار از یک‌تکه پارچه در دوختش استفاده شده است و از لحاظ سبک یک سبک عادی محسوب می‌شود و آسان‌ترین مدل والان جهت نصب است و مانند یک شال‌گردن میل پرده را می‌پوشاند.

 

• والان مدل رولی 

مدل والان رولی یا والان دلیجانی شبیه پرده‌های کالسکه‌های قدیمی است که می‌توان به‌تنهایی در اتاق‌خواب یا آشپزخانه استفاده شود و اصولاً برای جلوگیری از ورود نور به مکان نصب شده استفاده می‌شود. 

 

• والان مدل کتیبه 

کتیبه یک نوع والان محسوب می‌شود که از جنس چوب یا مواد سبک ساخته می‌شود و برای پوشاندن میل پرده استفاده می‌شود. از این کتیبه‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های زیاد قابل‌استفاده است. از معایب کتیبه این است که برای نصب آن به متخصص و نصاب احتیاج دارید.

 

• والان مدل جعبه پلیسه‌ای 

مدل جعبه پلیسه‌ای را برای پنجره‌های کوچک و یا فضاهایی نیمه‌رسمی و یا در اتاق نشیمن استفاده می‌کنند. این مدل والان مانند یک جعبه است که در فواصل مختلف چین و پیلی دارد.

 

آموزش دوخت والان پرده, انواع والان پرده, روش دوخت والان پرده

مدل والان ترکیبی برای سالن پذیرایی

 

مراحل نصب والان پرده 

1- اندازه‌گیری چوب‌پرده: اولین مرحله مشخص‌کردن محل و اندازه‌گیری آن است. ابتدا مکان‌های مربوط به نصب چوب‌پرده را اندازه بگیرید محل اندازه‌گیری شده  باید حداقل 5 سانتی‌متر از لبه پنجره و حداقل 10 سانتی‌متر از بالای پنجره فاصله داشته باشد. باید توجه داشت که برای نصب میله  والان، اگر از لبه پنجره 5 سانتی‌متر برای پرده اندازه‌گیری شده برای والان باید 10 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 

2- علامت‌زدن محل میله پرده : محل نصب والان باید خارج از مکان میل پرده و حداقل 2.5 سانتیمتر از آن فاصله داشته باشد.  مکان موردنظر را با خودکار علامت بزنید که در زمان نصب دچار مشکلی نشوید.

 

3- نصب چوب‌پرده: در این مرحله نوبت به نصب چوب‌پرده است که در محل‌هایی که از قبل علامت زده و توسط دریل سوراخ شده، رول‌پلاک بسته و با پیچ محکم می‌کنیم.

 

4- نصب رول‌پلاک‌های والان پرده: در این مرحله، محل‌هایی که از قبل مشخص شده است با دریل سوراخ کرده و رول‌پلاک‌ها را با پیچ به دیوار نصب می‌کنیم.

 

5- آویزان کردن پرده: بعد از انجام مراحل گفته شده نوبت به پرده اصلی می‌رسد. پرده اصلی را بر روی ریل‌های چوب‌پرده آویزان نمایید.

 

6- آویزان کردن والان پرده: اگر به نکات و مراحل گفته شده توجه کنید نصب والان هیچ‌گونه چالش و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. والان را در قسمتی که مدنظرتان است آویزان کنید و آن را منظم نمایید.

 

در آخر به این نکته اشاره کنیم که انتخاب نوع والان، شکل والان و جنس والان یک تصمیم شخصی است که منعکس‌کننده سلیقه شما و همچنین به مقدار بودجه و سبک دکوراسیون منزلتان بستگی دارد.

 

 گردآوری: بخش دنیای مد بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------