آماده برای چینش زمستانی 

 

چینش زمستانی

 

 

همان‌طور كه می‌دانید برای تغییر چیدمان لوازم دكوراسیونی موجود در یك محیط، علاوه بر انگیزه‌هایی از جمله زیبایی‌شناسی و تنوع‌طلبی، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند كه یكی از مهم‌ترین آنها فصل است.

 

در هر فصلی با توجه به شرایط آب و هوایی، نیازهای افراد و حتی نحوه زندگی‌شان نیز تغییر می‌كند. از طرف دیگر، در بعضی فصول سال برای مطبوع نگه داشتن دمای محیط و در نتیجه آسایش اهالی خانه، لاجرم باید از منابع گرمازا یا سرمازا استفاده كرد كه كاربرد همین لوازم، خود می‌تواند عامل مهمی در تغییر چیدمان دكوراسیونی فضا باشد.

 

البته برای گرم كردن فضای داخل خانه 2 نوع منبع متمركز و غیرمتمركز وجود دارد كه انواع غیرمتمركز آنها مانند رادیاتورها، در تغییر چیدمان لوازم محیط نقش عمده‌ای ندارند و بیشتر در اتاق‌های خواب - به‌خصوص مربوط به بچه‌های كوچك؛ آن هم به جهت رعایت نكات ایمنی - سبب ایجاد تغییرات كوچكی مانند جابه‌جایی تختخواب می‌شود؛ در حالی كه انواع متمركز شامل بخاری و شومینه و در رأس آنها شومینه، عوامل اصلی تغییرات عمده‌ای در محیط هستند. در واقع، شومینه در اغلب آپارتمان‌های امروزی منبع گرمازای كمكی محسوب می‌شود.

 

در صورت كاربرد بخاری - آن هم از نوع زمینی در فضای خانه - لوازم باید با فاصله حدود یك متری از بخاری چیده شوند تا حرارت حاصل از آن به لوازم آسیب نرساند.

 

بنابراین با توجه به اینكه سرمای زمستانی به زودی آغاز می شود و در بعضی روزها منابع گرمازای غیرمتمركز برای گرم كردن فضا كفایت نمی‌كنند، كاربرد تلفیقی این دو منبع (متمركز و غیرمتمركز) از این پس بیشتر خواهد شد. در این میان، متداول‌ترین روش‌های تلفیقی، به‌كارگیری سیستم رادیاتور در كلیه فضاهای خانه و كاربرد شومینه در اتاق نشیمن یا پذیرایی است كه با توجه به روشن بودن رادیاتورها یا منابع غیرمتمركزی مانند آن، زمان راه‌اندازی این منبع متمركز (شومینه) و در نتیجه، ایجاد تغییرات چیدمانی متعاقب آن، فرا رسیده است.


 

ایمنی و زیبایی

البته در ساختمان‌هایی كه شومینه وجود ندارد یا شومینه موجود در قسمت‌های سرد و مورد نیاز خانه ساخته نشده است، معمولا بخاری این نقش را ایفا می‌كند كه اگرچه آن هم سبب ایجاد تغییراتی در نحوه چیدمان لوازم می‌شود ولی بیشتر آنها جنبه ایمنی دارد؛ به این معنا كه در صورت كاربرد بخاری - آن هم از نوع زمینی در فضای خانه - لوازم باید با فاصله حدود یك متری از بخاری چیده شوند تا حرارت حاصل از آن به لوازم آسیب نرساند.

 

در ضمن، ظاهر اغلب بخاری‌های معمولی نیز به صورتی نیست كه مركز توجه بوده و در نتیجه چیدمان به سمت آن انجام گیرد؛ در حالی كه هم ظاهر اغلب شومینه‌ها چنین خصوصیتی را دارد و اساسا شومینه عنصری دكوراسیونی و كاربردی در ساختمان به حساب می‌آید و هم ساختارش به گونه‌ای نیست كه این قبیل نگرانی‌های امنیتی را به همراه داشته باشد. در نتیجه آن را به عنوان منبع كمكی برای استفاده از گرمای حاصل از آتش و لذت بردن از ظاهر زیبای این آتشدان روشن می‌كنند.

 

تصور كنید پس از پشت سر گذاشتن یك روز سرد و پر از كار و فعالیت، به خانه برگشته و روی مبلی راحت در مقابل شومینه بنشینید و همزمان با قطار كردن رقص شعله‌های آتش به مصاحبت با دیگر اهالی خانه بپردازید. چه لذت وصف‌ناشدنی‌ای خواهد داشت؟! این از جمله مزایای منابع گرمازای متمركز - به‌خصوص شومینه- است كه در قدیم این نقش را كرسی ایفا می‌كرد. از طرف دیگر، این روزها كارخانه‌های تولید بخاری نیز دست به ابتكاراتی زده‌اند و بخاری‌هایی زیبا و فانتزی‌ با ظاهری شبیه به شومینه تولید كرده‌اند كه می‌‌توانند مركز توجه تغییرات چیدمانی شوند.

 

بنابراین اگر به جای شومینه در خانه‌تان بخاری‌ای با تركیب متفاوت و زیبا قرار دارد، چیدمان‌های پیشنهادی زیر برای محیط مورد نظر شما نیز می‌توانند كاربردی باشند. در زیر پیشنهادهای مختلفی با هدف بهره‌مندی هر چه بیشتر از گرما و همچنین نمای زیبای شعله‌های آتش ارائه شده است.

 

 

شومینه در مركز

البته آنچه در همه انواع چیدمان‌ها با وجود شومینه در محیط، مشترك است، در مركزیت قرار دادن این منبع گرمازاست؛ به این ترتیب كه همه مبل‌ها و صندلی‌ها و دیگر لوازم مربوطه یا حتی بخشی از آنها در جهت این مركز چیده می‌شوند. این طریقه چیدمان را یكسویه می‌نامند؛ یعنی لوازم دكوراسیونی به گونه‌ای در كنار هم قرار می‌گیرند كه حلقه‌ای ناتمام را پدید آورده و نقطه مكمل این حلقه، همان شومینه است.

 

البته برای ایجاد چیدمان یكسویه روش‌های متعددی وجود دارد كه همان‌طور كه پیش از این نیز اشاره شد، به نوع و تعداد مبلمان، شرایط محیط و موقعیت قرارگیری شومینه در فضا بستگی دارد و در زیر به نمونه‌هایی از آنها خواهیم پرداخت:

 

مدل 1:

این مدل فرمی مستطیل شبیه به مربع داشته و شومینه روی یكی از اضلاع بزرگ‌تر آن مابین 2 پنجره واقع شده است. در ضمن، لوازم دكوراسیونی این محیط شامل یك كاناپه 2نفره و 3 مبل تكی و یك میز پذیرایی است .

 

مدل2 :

در ساخت بسیاری از خانه‌ها شومینه را در كنج قرار می‌دهند.

 

مدل 3:

وقتی فضا به صورت مستطیل است و شومینه در یكی از 2 طول این مستطیل واقع شده باشد، قدرت مانور و همچنین امكان ایجاد فاصله بین لوازم، بیشتر است.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------