راه اصولی سرمایه گذاری در بورس چیست؟راه اصولی سرمایه گذاری در بورس,راه های اصولی سرمایه گذاری در بورس,راه های سرمایه گذاری در بورس

راه های اصولی سرمایه گذاری در بورس

 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که بورس چیست؟ تاریخچه پیدایش واژه بورس در جهان به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری در شمال غربی بلژیک، در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به خرید و فروش کالاهای خود براساس حراج می‌پرداختند.

 

پس از آن تاریخ به تدریج مکان‌هایی که افراد در آنجا به حراج کالاها مبادرت می‌کردند، توسعه یافته و شکل مسقف به خود گرفت. جالب است بدانید که اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شد. همچنین کمپانی هند شرقی، اولین شرکتی بود که سهام خود را در آن عرضه کرد.

 

تاریخچه بورس ایران

مطالعات اولیه درباره تاسیس بورس در ایران، به سال ۱۳۱۵هجری‌شمسی برمی‌گردد. در این سال، فردی بلژیکی به نام «ران لوترفِلد» پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ تاسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد، اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم، عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵سال به تاخیر افتاد.

 

اواخر سال 1341 هیئتی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیر کل این بازار برای مشارکت در راه‌اندازی بورس ایران، به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد، حدود یک سال بعد در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶ و با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کرد.

 

 بازارهای بورس ایران به طور کلی به چهار دسته بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا تقسیم می‌شوند.

 

کارگزاری چیست؟

همان‌طور که شما جهت افتتاح حساب بانکی به یکی از شعب بانک‌های مورد تائید بانک مرکزی و یا جهت اخذ یکی از خدمات صنعت بیمه به شعب شرکت‌های بیمه مورد تائید بیمه مرکزی مراجعه می‌فرمایید، برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در آن بایستی به یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه نمایید.

 

اما به اذعان همه کارشناسان قبل از شروع به معامله گری در بورس شناخت و آموزش مهمترین پیش نیاز است.کارگزاری‌ها یکی از نهادهایی هستند که می‌توانند بستر آموزش را برای افراد تازه وارد در بورس را فراهم کنند.

 

برای ورود به بازار سرمایه باید مهارت لازم را کسب کرد

برای شروع هر کاری، لازم است راجع به آن اطلاعات کسب کنیم. بدانیم چه پیش‌نیازهایی لازم داریم. در این قدم، پرسش از افراد باتجربه می‌تواند به شما کمک شایانی کند. اگر این کار موردنظر مرتبط با پول و سرمایه‌گذاری باشد، اهمیت تحقیق و مطالعه مضاعف می‌شود. بنابراین بهتر است ابتدا یادگیری راجع به بورس را شروع کنید.

 

این یادگیری شامل چند بخش است: بخش نخست ورود به بورس و بخش دوم شناخت سهام و معامله کردن، در هر دو بخش، شما با دریای وسیعی از اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، کتاب و… مواجه هستید، اما سامانه آموزش کارگزاری مفید پیشنهاد ما به شماست چرا که همه بسیاری از مطالب آموزشی بورس را از سطح مبتدی تا پیشرفته را به صورت منسجم و در قالب‌های مختلفی چون مقالات آموزشی، کلاس‌های آنلاین و دوره‌های ویدیویی را به صورت در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

«کارگزاری مفید» بهترین انتخاب برای آغاز آموزش بورس

ویژگی های سامانه آموزش مفید,آموزش و فرهنگ‌سازی بورس,بزرگترین سامانه آموزش بورس

راه های سرمایه گذاری در بورس

 

کارگزاری مفید، از سال‌ها قبل با بهره‌گیری از دانش و تخصص نیروی انسانی و با تکیه بر کارشناسان، موضوع آموزش را به عنوان یکی از سیاست‌های توسعه‌ای خود با هدف توانمندسازی کاربران، در لیست خدماتش قرار داده اما در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی «سامانه آموزش مفید» موج تازه‌ای از فعالیت‌های آموزشی در این کارگزاری به راه افتاده است که به صورت رایگان نه فقط برای مشتریان مفید بلکه به عموم افراد علاقه‌مند ارائه می‌شود.

 

سامانه آموزش مفید در 4 حوزه: مقالات آموزشی، کلاس‌های آنلاین، دوره‌های ویدیویی و برنامه‌های زنده آموزشی در اینستاگرام خدمات رایگان را به عموم ارائه می‌دهد که در ادامه با جزئیات بیشتر به آن اشاره خواهیم نمود:

 

بخش اول: مقالات آموزشی

این بخش در سامانه آموزش کارگزاری مفید شامل مقالات مکتوب و فرهنگ لغت می‌باشد، مقالات به صورت سریالی از سطح مبتدی تا پیشرفته نگارش شده که مخاطب با شروع به خواندن مقاله در هر سطحی در صورت علاقه‌مندی می‌تواند مقاله‌های سطح بالاتر را نیز مطالعه کند ضمن اینکه برای درک بهتر مخاطب در این مقالات تصاویر، نمودارها و اینفوگراف‌های جذابی به کار گرفته شده است.

 

تا کنون بیش از 900 مقاله آموزشی تولید شده، فرهنگ واژگان بورسی نیز به عنوان ابزاری در اختیار کاربران قرار‌گرفته که به درک بهتر مفاهیم بورسی کمک کند. 

 

بخش دوم: کلاس‌های آنلاین روزانه

کارگزاری مفید با دعوت از مدرسان برجسته روزانه 3 کلاس آنلاین برگزار می‌کند (در زمان شیوع بیماری کرونا مفید با بهره‌گیری از بستر آنلاین‌، آموزش خود را گسترش داد)، مشارکت برای عموم در این کلاس‌ها رایگان است و عناوین مختلفی از مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود، از ویژگی کلاس‌های آنلاین امکان پرسش و پاسخ با مدرسان و سبک کارگاهی و عملی است، عناوین و زمان برگزاری کلاس‌ها نیز در از طریق کانال‌های ارتباطی کارگزاری مفید اطلاع رسانی می‌شود.

 

براساس آمارها  از ابتدای سال 1399 تا کنون 1000 کلاس آنلاین برگزار شده و بیش از 350 هزار نفر در آن شرکت کردند.

 

بخش سوم: دوره‌های ویدیویی

دوره‌های ویدیویی ضبط شده بخش دیگری از فعالیت‌های سامانه آموزش مفید است که این امکان را برای مخاطبان فراهم می‌کند که موضوع و زمان دلخواه خود را برای آموزش انتخاب کنند، این ویدیو‌ها نیز به صورت سریالی از سطح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. 

هم اکنون 16 دوره آموزشی در قالب 114 اپیزود در سامانه آموزش مفید در دسترس است که 80 هزار ساعت دیده شده است.

 

بخش چهارم: برنامه‌های زنده در شبکه‌های مجازی

برنامه‌های زنده در شبکه‌های مجازی با حضور کارشناسان و متخصصان بازارسرمایه به صورت هفتگی برگزار می‌شود، تحولات روز بازار سرمایه با محوریت مسائل آموزشی موضوعات این برنامه‌ها را تشکیل می‌دهد، همچنین حاضرین در این برنامه‌ها می‌توانند با مهمان برنامه تعامل و پرسش و پاسخ داشته باشند.

 

سامانه آموزش مفید,ویژگی های سامانه آموزش مفید,آموزش و فرهنگ‌سازی بورس

دوره‌های ویدیویی آموزش بورس

 

سامانه آموزش «مفید» چه ویژگی‌هایی دارد؟

در مطالب بالا به اهم فعالیت‌ها و برخی آمارهای‌ سامانه آموزش کارگزاری مفید اشاره شد، این آمارها و فعالیت‌ها نشان می‌دهد آموزش کارگزاری مفید توانسته جایگاه برتر و سهم ویژه‌ای در فرهنگ‌سازی و آموزش بورس کشور کسب کند، که مصادیق زیر نشان دهنده این جایگاه است:

 

براساس آمار فوق، سامانه آموزش مفید به دلیل دارا بودن بیشترین تعداد مقالات، کلاس‌‌های آنلاین و دوره‌های آموزشی و همچنین تعداد بالای مخاطبانی که از خدمات آموزشی مفید استفاده کردند، توانسته عملکرد مناسبی در آموزش و فرهنگ‌سازی بورس داشته باشد و تبدیل به بزرگترین سامانه آموزش بورس کشور شود.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------