آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

بایدن: بر موضع خود برای بازگشت به برجام ایستاده‌ام

ستون‌نویس «نیویورک‌تایمز» از جو بایدن پرسید آیا هنوز به یادداشت خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازمی‌گردد، «البته به عنوان…


«سناریوی وحشت»؛ جنگ مستقیم ایران و اسرائیل در کوتاه مدت بعید است، به دو دلیل مهم اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , ایران و اسرائیل
محمد بكر در رای الیوم نوشت: مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ پیش روی اسرائیل با ایران را همانطور که مایکل اورن، سفیر سابق رژیم اشغالگر در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیتهای نظامی استراتژیک ایران و هم پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشکهای حزب الله، است. 

به گزارش انتخاب ، در ادامه این مطلب آمده است: علاوه بر اینکه مقاله مذکور در زمان حساس و مهمی برای رژیم صهیونیستی، نوشته شد؛ چرا که نخست وزیر اسرائیل، درگیر چالش های داخلی مربوط به تشکیل دولت و اتهامات مختلفی است.

 

سناریوی جنگ که در مقاله اورن مطرح شد، یک سناریوی بعید در کوتاه مدت است؛ به این دو دلیل:

 

-اسرائیل از میزان توانایی نظامی نظامی دشمنان خود آگاه است؛ بویژه انکه به زعم صهیونیستها، جبهه ای که کمترین میزان توان بازدارندگی را در اختیار دارد، غزه است؛ که به گفته سنوار، از سقف بالایی از توان مقابله نظامی بالایی برخوردار است. بنابراین، در مورد تهران و موشکهای قدرتمند آن چه می توان گفت؟

 

-شرایط داخلی اسرائیل که درگیر چالش های فراوانی است، صحبت از اقدام آن، برای هدف گرفتن ایران را به امری غیر قابل تحقق بدل می کند؛ چرا که تعیین کادر دولتی اسرائیل، مقدم بر سناریوی جنگ در کوتاه مدت است.

 

منطقی تر آن است که رژیم صهیونیستی به سناریوهای جنگ غیر مستقیم با ایران متمایل شود؛ یعنی در این دو سطح: - به راه انداختن تحرکات مردمی در عراق و لبنان. –تلاش برای ایجاد جریانهایی در داخل ایران یا فعال کردن گروهکهای مسلح یا انفجارهای تروریستی، که می تواند مقدمه تولد نسخه ایرانی داعش باشد.

 

قطعا مقاله مایکل اورن بیش از آنکه تصویری برای سناریوی جنگ احتمالی نزدیک با ایران باشد، با هدف تاکتیکی نوشته شده است، تا تصویری از خطرناکی مرحله پیش رو و چالش های آن را برای اسرائیل و جریانهای سیاسی داخلی، ارائه داده و مسئولان را به سمت تشکیل سریعتر دولت و پایان دادن به حالت نبود استقرار، سوق دهد.

 

معرکه و درگیری مستقیم با ایران، بدون شک در دستور کار برنامه های طولانی مدت اسرائیل است؛ اما این مهم، به عوامل تقویت کننده، تحکیم ائتلاف اسرائیلی عربی و جلب دوباره حمایت آمریکا نیاز دارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------