آخرین اخبار سیاست خارجی


بدهی کره جنوبی به ایران ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

کره جنوبی ۱۸ میلیون دلار بدهی حق عضویت ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: کره جنوبی با پرداخت بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران از محل دارایی های بلوکه شده ایران در این کشور، مشکل حق رای تعلیق شده ایران در این نهاد بین…

عبور ایران از برجامبرجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

به نظر می‌رسد همان اختلاف نظر قدیمی درباره حل مشکلات بین‌المللی بین مقامات ارشد کشور همچنان وجود دارد. حتی حالا که بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران بدون برجام و پیوستن به FATF نمی‌تواند مشکلات خود را حل کند. مشکلاتی که حالا برای مردم از مرحله نگرانی گذشنه و کم‌کم سایه وحشت را بر زندگی مردم انداخته است؛ اما همچنان با وجود این شرایط سخت عزم و اراده جدی در دولت رییسی دیده نمی‌شود. 

 

هرچند برخی به سخنان رییسی برای بازگشت به مذاکرات دلخوش هستند. رییسی از ابتدای شروع به کارش در پاستور هیچ گاه نگفته که دولت او مذاکره نمی‌کند. همین باعث شده برخی تصور کنند شاید بالاخره دولت رییسی گامی در جهت حل مناقشات بین‌المللی ایران بردارد؛ اما نگاهی به سخنان اصولگرایان نشان ‌می‌دهد که دولت رییسی تصمیم خود را گرفته ‌و برجام را فراموش کرده است.

 

به گزارش نامه نیوز، سیدحسین نقوی حسینی، درباره افزایش سطح تنش ها میان ایران و آمریکا گفت: «دولت بایدن خواهان توافق است و می خواهد هر طور شده با ایران پای میز مذاکره بنشید و دو طرف به یک توافق جدیدی دست پیدا کنند. در واقع بایدن قصد دارد با این اتفاق به ترامپ و طرفدارانش نشان دهد که خروج او از برجام اشتباه بود و می توان از طریق دیپلماسی به نتیجه رسید.» نقوی حسینی در حالی این نکته مهم را مطرح می‌کند که رییسی و همراهان او در دولت سعی دارند در موضع‌گیری‌های خود آمریکا را عامل شکل نگرفتن مذاکرات برجامی نشان دهند.

 

در واقع دولت رییسی قصد دارد توپ را به زمین آمریکا بیاندازد. در این زمینه نقوی حسینی راهبرد فعلی حاکمیت را درباره برجام به وضوح توضیح داده است. او در این مصاحبه خود گفته: «دولت و حاکمیت در جمهوری اسلامی یک پلن منهای برجامی را دارد تعریف می کند بنابراین بعید به نظرم می آید ایران به دنبال این باشد که توافق حتما در هر شرایطی صورت بگیرد.» نقوی حسینی با اشاره به رویکرد دولت سیدابراهیم رئیسی برای اداره کشور بیان کرد: «روند تصمیم گیری در دولت را به سوی زندگی سیاسی منهای برجام می بینم.»

 

رفتارها و موضع‌گیری‌های بسیاری از حامیان دولت نشان می‌دهد که برخلاف سال‌های دولت اول روحانی هیچ علاقه‌ای به مذاکره با آمریکا ندارد؛ اما با این حال تاکنون هیچ کدام از مقامات توضیح روشنی نداده‌اند که این حجم مشکلات اقتصادی کشور را چگونه حل کنند. البته برخی موضع گیری ها نشان می‌دهد گویا قرار نیست مشکلی حل شود و فقط دولت می‌خواهد آستانه تحمل مردم را افزایش دهد.

 

 همدلی

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------