جاسوسان ترکیه برادرزاده فتح‌الله گولن را در کنیا ربوده و به ترکیه بردندبرادرزاده فتح‌الله گولن,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
خبرگزاری آناتولی گزارش داد، ماموران مخفی ترکیه در جریان عملیاتی برون‌ مرزی یکی از برادرزاده‌های روحانی ترکیه‌ای مستقر در آمریکا را بازداشت و وی را به ترکیه منتقل کردند که در آنجا با پیگرد قانونی مواجه می‌شود. 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، "صلاح‌الدین گولن" که در ترکیه به اتهامات عضویت در یک "سازمان تروریستی" تحت تعقیب بود،‌ در جریان یکی از عملیات‌های برون مرزی سازمان اطلاعات ترکیه بازداشت شد.

 

خبرگزاری آناتولی در این گزارش اعلام نکرد که صلاح‌الدین گولن در کجا بازداشت و چه زمانی به ترکیه بازگردانده شده است. با این حال گمان می‌رود که برادرزاده فتح‌الله گولن، روحانی ترکیه‌ای مستقر در آمریکا که آنکارا وی را مسئول کودتای ۲۰۱۶ می‌داند، در کنیا ساکن بوده است.

 

با این حال همسر گولن در ویدئویی که در تاریخ ۲۰ مه در شبکه‌های اجتماعی همرسان شد، ادعا کرد که او با شوهرش هر دو در کنیا زندگی می‌کنند. خانم گولن در آن ویدئو می‌گوید شوهرش در مدرسه‌ای در نایروبی، پایتخت کنیا کار می‌کرده، اما از ۳ مه تاکنون از او خبری نیست.

 

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مرتبط با جنبش فتح‌الله گولن نیز با اعلام این که صلاح‌الدین گولن در کنیا «ربوده شده است»، برای آزادی وی کارزاری را آغاز کردند.

 

بازداشت صلاح‌الدین گولن تازه‌ترین مورد در سری انتقال‌های اجباری افراد مرتبط با جنبش گولن است؛ جنبشی که دولت آنکارا آن را مقصر کودتای نافرجام 2016 میلادی می‌داند.

 

فتح‌الله گولن، یکی از متحدان سابق رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که اکنون در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیا زندگی می‌کند، اتهامات مشارکت در کودتای 2016 میلادی را رد کرده است.

 

ترکیه جنبش گولن را یک گروه تروریستی می‌داند و نام آن را "سازمان تروریستی فتح‌الله گولن" گذاشته است.

 

اردوغان اوایل مه سال جاری میلادی اعلام کرد که یکی از اعضای برجسته جنبش گولن بازداشت شده اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

 

اردوغان در تاریخ ۱۹ مه گفته بود: «ما به زودی دستگیری یک عضو بسیار مهم جنبش گولن را اعلام خواهیم کرد. او در چنگ ماست.»

 

اکنون که این خبر منتشر شده، معلوم شده است که منظور اردوغان از آن «عضو بسیار مهم» صلاح‌الدین گولن بوده است.

 

از زمان کودتای نافرجام ترکیه تاکنون ده‌ها هزار نفر در ترکیه بازداشت شده‌اند. دولت اردوغان همچنین در چهارچوب عملیات بی‌پیشینه پاکسازی در تاریخ کشور، تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار نفر از کارکنان بخش‌های مختلف دولتی را اخراج یا از کار معلق کرده است.

 

آنکارا که اعضای مظنون شبکه فتح‌الله گولن در خارج از کشور را ردیابی می‌کند، همچنین ادعا کرده که از سال ۲۰۱۶ تاکنون ده‌ها نفر را که در پیوند با این شبکه بوده‌اند، به کشور بازگردانده است.

 

در سال ۲۰۱۸، ماجرای آدم‌ربایی ۶ شهروند ترکیه به دست مأموران میت به ظن پیوند با شبکه گولن باعث بحران سیاسی در کشور ایجاد کرد و منجر به برکناری وزیر کشور و رئیس سازمان جاسوسی گردید.

 

علاوه بر این، آنکارا بسیاری از کشورها به ویژه در بالکان، آسیای میانه و آفریقا را تحت فشار قرار می‌دهد تا مدارس مرتبط با جنبش گولنیست‌ها را تعطیل کند. کنیا در سال ۲۰۱۶ به رغم اصرار آنکارا بر بستن شش مرکز آموزشی «گولنیست‌ها» در این کشور، از این خواسته استقبال نکرد. هنوز معلوم نیست که آیا عملیات اخیر «بازداشت» صلاح‌الدین گولن با چراغ سبز مقامات کنیا انجام شده یا نه.

 

فتح‌الله گولن که در خارج از ترکیه به عنوان شخصیتی دارای اندیشه میانه‌رو شناخته می‌شود، با جامعه جهانی، غرب و دنیای پیشرفته پیوند خوبی دارد. این عامل به او کمک کرده تا اجازه کشورهای مختلف را برای فعالیت اعضا جنبش خود در مراکز آموزشی به دست آورد.

 

در سال ۱۹۹۹ نیز کنیا صحنه عملیات شگفت‌آور دیگری به دست جاسوسان ترکیه بود. در آن زمان جاسوسان ترکیه عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان، پ‌ک ک را در کنیا ربوده و به ترکیه بردند. اوجالان هنوز در ترکیه زندانی است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------