چاقی: یکی از مهم ترین دلایل بروز سرطان هاشاید دانستن اینکه چاقی و اضافه وزن در افزایش احتمال ابتلا به 13 نوع سرطان موثر است، برایتان تعجب برانگیز باشد. عوامل زیادی در ابتلا به سرطان دخیل اند اما مصرف دخانیات و اضافه وزن اصلی ترین جرقه های بروز سرطان هستند. در این مطلب، ارتباط میان چاقی و ابتلا به سرطان را بررسی می کنیم.

 

مهم ترین دلایل بروز سرطان,چاقی مهم ترین دلایل بروز سرطان,دلایل بروز سرطان

مهم ترین دلایل بروز سرطان ها

 

چاقی چیست؟

به وزنی که بالاتر از وزن سالم متناسب با قد فرد باشد، چاقی یا اضافه وزن گفته می شود. شاخص توده بدنی (BMI) معیاری است که به وسیله آن، میزان چاقی یا وزن سالم افراد سنجیده می شود. در بزرگسالان، اگر شاخص توده بدنی بین 25 تا 30 باشد، فرد در دسته چاق ها جای می گیرد. و اگر این عدد بالاتر از 30 باشد، به این معنی است که از چاقی مفرط رنج می برد. 

 

برای کودکان و نوجوانان، BMI به همان روش محاسبه می شود، اما روش تفسیر آن متفاوت است. شاخص توده بدنی برای کودکان اغلب با میانگین شاخص توده بدنی سایر کودکان در همان محدوده سنی مقایسه می شود.

 

کسانی که چاقی مفرط دارند، معمولا نمی توانند با ورزش و رژیم غذایی به طور چشمگیری وزن کم کنند. بهترین راه حل برای این بیماران جراحی لاغری مثل عمل اسلیو معده است. در طول این عمل، جراح اسلیو قسمت بزرگی از معده را برمی دارد و در نتیجه آن، اشتها، غذای مصرفی و وزن بیمار کاهش می یابد.

 

ارتباط چاقی با سرطان,رابطه ی چاقی با سرطان,چاقی چیست

سرطان های مرتبط با چاقی

 

کدام سرطان ها با چاقی در ارتباط هستند؟

چاقی به خودی خود عامل ایجاد سرطان نیست اما یکی از ریسک فاکتورها یا عوامل خطر ابتلاء به سرطان یا بدتر شدن آن است. بر این اساس، اضافه وزن و چاقی می تواند موجب بروز انواع سرطان ها شامل موارد زیر شود:

 

سرطان سینه

سرطان روده بزرگ

سرطان رحم

سرطان مری

سرطان کلیه

سرطان پانکراس

سرطان کیسه صفرا

سرطان کبد

لنفوم غیر هوچکین

سرطان تخمدان

سرطان دهانه رحم

سرطان پروستات

میلوم متعدد (سرطان استخوان)

 

سایر عوامل خطرزا نیز می توانند در ایجاد این سرطان ها نقش داشته باشند. برخی از این عوامل عبارتند از: سطوح هورمونی، تغییرات (جهش) در ژن ها، عفونت های طولانی مدت و مصرف دخانیات و الکل. داشتن اضافه وزن یا چاقی به این معنی نیست که یک فرد قطعاً به سرطان مبتلا خواهد شد. اما این بدان معناست که احتمال ابتلای آنها به سرطان بیشتر از زمانی است که وزن خود را متعادل نگه می دارند.

 

سرطان های مرتبط با چاقی,عوامل خطر ابتلاء به سرطان,عوامل ابتلاء به سرطان

سرطان های مرتبط با چاقی

 

چاقی چگونه می تواند باعث سرطان شود؟

اضافه وزن از طریق مکانیسم های متعددی می تواند سلول های سرطانی را در بدن ایجاد کند که تعدادی از آنها را در ادامه می خوانید.

 

- افراد چاق اغلب دارای التهاب مزمن سطح پایین هستند که می تواند به مرور زمان باعث آسیب به DNA و در نهایت منجر به سرطان شود. افراد چاق بیشتر از افراد با وزن طبیعی به شرایط یا اختلالاتی مبتلا می شوند که باعث ایجاد التهاب موضعی مزمن می شوند.

 

به عنوان مثال، التهاب موضعی مزمن ناشی از بیماری ریفلاکس معده یا مری بارت یکی از دلایل احتمالی آدنوکارسینوم مری است. چاقی یک ریسک فاکتور برای سنگ کیسه صفرا محسوب می شود (وضعیتی که با التهاب مزمن کیسه صفرا مشخص می شود). و سابقه سنگ کیسه صفرا یک ریسک فاکتور قوی برای سرطان کیسه صفراست.

 

کولیت اولسراتیو مزمن (یک بیماری التهابی مزمن) و هپاتیت (بیماری کبدی که باعث التهاب می شود) عوامل خطرزا برای انواع مختلف سرطان کبد هستند.

 

- بافت چربی مقادیر زیادی استروژن تولید می کند که سطوح بالای آن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، آندومتر، تخمدان و برخی سرطان های دیگر در ارتباط است.

 

- در افراد چاق اغلب سطوح خونی انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) بالاست. این وضعیت که به عنوان هیپرانسولینمی یا مقاومت به انسولین شناخته می شود، خط شروع دیابت نوع 2 است. سطوح بالای انسولین و IGF-1 ممکن است باعث ایجاد سرطان روده بزرگ، کلیه، پروستات و آندومتر شود.

 

- سلول های چربی آدیپوکین ها را تولید می کنند. آدیپوکین هورمونی است که می تواند رشد سلولی را تحریک یا مهار کند. مثلا سطح یک آدیپوکین به نام لپتین، که باعث افزایش تکثیر سلولی می شود، در خون با افزایش چربی بدن افزایش می یابد. و یک آدیپوکین دیگر به نام آدیپونکتین که در افراد چاق کمتر از افراد دارای وزن طبیعی است، می تواند اثرات ضد تکثیری داشته باشد.

 

آیا چاقی باعث سرطان در کودکان هم می شود؟

خیر! هیچ ارتباطی بین چاقی و سرطان در کودکان وجود ندارد. اضافه وزن فقط در بزرگسالان باعث سرطان می شود. اما وزن سالم برای کودکان نیز مهم است. کودکان چاق در بزرگسالی حدود 5 برابر بیشتر در معرض چاقی هستند. کمک به کودکان برای داشتن وزن مناسب اهمیت بالایی دارد؛ در این صورت، احتمال اینکه در بزرگسالی وزن سالمی داشته باشند، بیشتر است.

 

چگونه می توان خطر ابتلا به سرطان ناشی از چاقی را کم کرد؟

شما می توانید با انتخاب سبک زندگی سالم به وزن سالم برسید. با پیروی از یک برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی منظم می توانید خطر ابتلا به سرطان مرتبط با چاقی را کاهش دهید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، اگر گرفتار چاقی مفرط هستید، شاید نیاز به مداخله های پزشکی مثل عمل های لاغری باشد. بهترین کار، محاسبه شاخص توده بدنی و مراجعه به پزشک مربوطه (پزشک تغذیه یا جراح لاغری) با توجه به عدد به دست آمده می باشد.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022