پروژه تحقیقاتی روس‌ها به دلیل بازنگشتن یک عقاب از ایران درحال تعطیلی استاخبار,اخبارعلمی وآموزشی,عقاب
پروژه تحقیقاتی روس‌ها به دلیل بازنگشتن یک عقاب از ایران درحال تعطیلی است

به گزارش ایرنا،  پروژه تحقیقاتی مرکز حیات وحش شهر نووسیبریسک روسیه به دلیل هزینه‌های سنگینی که جهت‌یاب یک عقاب به دلیل ماندن در ایران روی دست آنان گذاشته، در حال تعطیلی است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که محققان روس برای یافتن مسیر حرکتی عقاب‌های سیبری، بروی ۱۳ عقاب، مکان یاب ارسال کننده اطلاعات با پیامک وصل و در مناطق جنوبی روسیه آنها را رها کردند.

نخست تصور می‌شد که این عقاب‌ها با پایان تابستان از قزاقستان به روسیه باخواهند گشت و پس از آن راهی کشورهای عربی یا ایران خواهند شد اما یکی از عقاب ها تصمیم گرفت به جای بازگشتن به روسیه، به ایران برود و با توجه به پیامک هایی که همچنان ارسال می کند بنظر می رسد فعلا قصدی برای بازگشت به روسیه ندارد.

براساس اطلاعاتی که سردبیر نشریه پرندگان شکاری و محافظت منتشر کرده است، هزینه هر پیامک این عقاب که «مین» نام دارد از ایران ۳۶۰ تا ۲۷۰۰ تومان است ضمن اینکه ردیاب این پرنده هر روز صدها پیامک به روسیه می‌فرستد که روزانه بیش از ۱۰۰ دلار روی دست مرکز تحقیقاتی می گذاشت و باعث شد که بودجه حفاظت از تمامی ۱۳ عقاب که در معرض انقراض قرار دارند خیلی زود به پایان برسد.

هزینه این پروژه تا امروز جمعه از ۴۳ میلیون تومان فراتر رفته است و پیش بینی می شود همچنان این روند ادامه یابد مگر اینکه عقاب تصمیم بگیرد از ایران خارج شود چرا که هزینه رومینگ پیامک از ایران به روسیه خیلی بالاتر از سایر کشورهاست.

محققان این پروژه برای جلوگیری از تعطیلی کار دست به دامن مردم شده‌اند و با کمپینی با عنوان «شارژ موبایل برای عقاب» راه‌اندازی کردند که تا دی ماه (پایان سال ۲۰۱۸) ادامه خواهد داشت، زمانی که پیش‌بینی می‌شود عقاب به خانه برگردد.

براساس گزارش مرکز تحقیقات روسیه، تاکنون با کمک‌های نقدی علاقه‌مندان به محیط زیست، هزینه ادامه فعالیت سه عقاب تامین شده است اما ۱۰ عقاب دیگر در انتظار تامین هزینه پیامک‌های خود هستند.

گفتنی است، شرایط مناسب آب‌وهوایی و فراهم بودن ذخیره غذای کافی سبب می‌شود که پرندگان مختلف از جمله درنای سفید سیبری برای گذراندن زمستان به کشورهای جنوبی روسیه از جمله ایران مهاجرت کنند.

تک درنای سفید سیبری که به نام " امید " معروف شده است، تنها بازمانده از این گونه در حال انقراض است که پارسال برای دوازدهمین سال تنهایی برای زمستان گذرانی به تالاب فریدونکنار رسید.  امید پارسال ۳۰ آبان و سال ۹۶ نیز ماه آذر وارد مازندران شده بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------