چه کارهایی باتری گوشی آیفون را ضعیف میکند؟باتری گوشی آیفون,دلیل ضعیف شدن باتری گوشی آیفون

ضعیف شدن باتری گوشی آیفون

 

باتری ها اصلی ترین اجزا گوشی های امروزی هستند که انرژی و شارژ مورد نیاز تلفن همراه شما را تامین میکنند. شاید برای شما هم این اتفاق رخ داده باشد که احساس کنید گنجایش باتری گوشی آیفون شما کمتر شده است. این مشکل تنها برای شما نیست و کاربران بسیاری هم ممکن است آن را تجربه کرده باشند. باتری اورجینال آیفون سلامت کمتر از 80 درصد را تجربه نمی کند مگر اینکه بیشتر از 500 بار آن را به صورت کامل شارژ کرده باشید. دلایل مختلفی باعث ضعیف شدن باتری آیفون میشود که شناخت آنها باعث میشود تا حد زیادی از باتری خود محافظت کنید و آن را سالم نگه دارید. 

 

فناورری باتری های آیفون

باتری های آیفون از تکنلوژی روز و البته پیچیده ای بهره مند شده اند. برای افزایش عمر این باتری ها نیاز نیست هربار آن ها را به صورت کامل و تا 100 درصد شارژ کنید. کمپانی اپل در سال 2019 از ios 13 رونمایی کرد که مهم ترین ویژگی آن در خصوص باتری آیفون، قابلیت بهینه سازی بود. این بهینه سازی بدین معنی است که آیفون تا حد امکان از شارژ شدن بیش از 80 درصد باتری جلوگیری میکند مگر در مواقع ضروری. این کار سبب میشود تا باتری شما طول عمر بالایی داشته باشد و نیازی به تعمیر آیفون نداشته باشید. فناوری باتری های آیفون به اندازه ای پیشرفت کرده است که در کوتاه ترین زمان باتری را شارژ میکند.

 

در سری های جدید تلفن های آیفون از باتری لیتیوم -یون استفاده میشود که مشکل اثر حافظه در آن وجود ندارد و این نکته سبب رضایت بیشتر کاربران را فراهم کرده است. این باتری ها میتوانند حداکثر شارژ را در فضای کوچک جمع میکنند و در صورت نیاز آن را بدون انفجار و ... آزاد میکنند. نباید پیش از شارژ کردن کامل باتری، شارژ آن را تمام کنید. این حرکت سبب کاهش عمر باتری آیفون شما خواهد بود. 

 

بیشتر بخوانید : ساخت اپل آیدی رایگان

 

نشانه های خرابی باتری ایفون

چگونه بفهمیم باتری آیفون خراب شده است و نیاز به تعمیر آیفون دارد؟ این سوال مهمی است که احتمالا شما هم در ذهن خود دارید. برای آنکه بتوانید خرابی باتری اورجینال آیفون را تشخیص دهید باید به یک سری علائم توجه کنید. علائمی که به راحتی خود را نشان میدهند و به عنوان یک هشدار برای شما هستند. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 

باد کردن باتری 

متورم شدن باتری آیفون یکی از نشانه های واضح خرابی باتری است که منجر به تغیری شکل فیزیکی باتری میشود و باید آن را تعویض کنید.

 

باتری گوشی آیفون,دلیل ضعیف شدن باتری گوشی آیفون,افزایش طول عمر باتری آیفون

افزایش طول عمر باتری آیفون

خاموش شدن گوشی

زمانی که گوشی شما به صورت ناگهانی خاموش میشود یکی از نشانه های خرابی باتری آیفون است که در این صورت باید باتری جدیدی را جایگزین آن کنید. البته در برخی مواقع ممکن است گوشی شما بعد از خاموش شدن دیگر روشن نشود در این صورت نیاز به تعمیر آیفون و ... نخواهید داشت بلکه تنها باید باتری آن را تعویض کنید. 

 

روشن ماندن گوشی تنها در زمان شارژ

یکی دیگر از نشانه های خرابی باتری اورجینال آیفون این است که در زمان وصل بودن به شارژ به خوبی کار میکند اما زمانی که شارژر را از آن جدا میکنید بلافاصله و یا با گذشت چند دقیقه خاموش میشود. این نشان از خرابی باتری است که نمیتواند انرژی را در خود ذخیره کند. در این صورت تنها کافی است به فکر یک باتری جدید و البته اصل باشید. 

 

خالی شدن شارژ ناگهانی

شاید شما هم این را تجربه کرده باشید که شارژ باتری گوشی شما از 90 درصد در عرض چند دقیقه به 30 درصد یا کمتر و ... افت میکند. این اتفاق ممکن است گاهی برایتان پیش آید اما اگر تدوام زیادی داشت هوشیار باشید چرا که احتمالا باتری شما دیگر نمیتواند مثل سابق شما را ساپورت کند  و نیاز به نمونه جدیدی دارید. 

 

داغ شدن گوشی

اشتباه نکنید، منظور ما گرم شدن گوشی بر اثر استفاده زیاد و یا نگه داشتن آن در دستتان در مقابل نور آفتاب نیست. چرا که تمام این ها طبیعی است. زمانی داغ شدن گوشی آیفون شما به عنوان هشدار خواهد بود که بی دلیل داغ شود. باتری هنگامی که نمیتواند شارژ گوشی شما را تامین کند گرمای زیاد و قابل توجهی تولید میکند که در نتیجه باعث داغ شدن گوشی میشود. بهتر است در این حالت از گوشی خود استفاده نکنید و بلافاصله جهت تعویض باتری آیفون خود اقدام کنید. 

 

چرا باتری آیفون خراب میشود؟

حال که با نشانه های خرابی باتری در گوشی های آیفون آشنا شدیم به این فکر کرده اید که دلیل اصلی خرابی باتری ها چیست؟ چه اتفاقی باعث میشود که باتری شما طول عمر کوتاهی داشته و نیاز به تعویض داشته باشد؟ پاسخ به این سوال باعث میشود تا حد بسیار زیادی بتوانید جلوی خرابی باتری خود را بگیرید و در نتیجه آن هزینه کمتری برای خود ایجاد کنید. از سری دلایلی که سبب میشود به تعمیر آیفون و یا تعویض باتری آن نیاز داشته باشید، میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 

1- قرار دادن گوشی در محیط سرد

شاید کمی عجیب باشد اما قراردادن گوشی آیفون در محیط سرد مهم ترین عامل کاهش سلامت باتری آن است. به هیچ عنوان در محیط های سرد از گوشی خود استفاده نکنید. باتری آیفون از نوع لیتیوم-یونی است که در محیط سرد به سرعت شارژ خود را از دست میدهد و به اصطلاح دشارژه میشود. 

 

2- زیاد کردن نور پس زمینه

نور پس زمینه انرژی زیادی از باتری میگیرد و افزایش نامناسب میزان نور و همچنین مداوم ممکن است سلامت باتری شما را به خطر بی اندازد. ال سی دی آیفون در نور کم نیز به خوبی نمایش میدهد و برای آنکه دید بهتری به ال سی دی آیفون داشته باشید و همچنین باتری خود را تحت فشار قرار ندهید، توصیه میشود ان را روی حالت Auto Brightness   قرار دهید.

 

بیشتر بخوانید : مشاهده لیست قیمت ال سی دی آیفون

 

3- ضعیف بودن آنتن دهی شبکه 

این یک قانون برای حفظ سلامت باتری گوشی شما است. در زمان هایی که آنتن دهی کم است سعی کنید از تلفن همراه خود استفاده نکنید. به منظور افزایش طول عمر باتری نیز بهتر است گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید. 

 

4- روشن بودن اپلیکیشن های غیر ضروری دشمن باتری

تنها اپ هایی را روی گوشی خود نصب کنید که برایتان کارایی دارد و از آن ها استفاده میکنید. اپلیکشن هایی که هیچ استفاده ای از آن ها ندارید به عنوان یک مزاحم هستند که شارژ باتری را استفاده میکنند و موجب کاهش سلامت باتری میشوند و از طرفی اگر حجم زیاد داشته باشنند حافظه شما را نیز بی دلیل اشغال می کنند. اپ های اضافه که در صفحه نمایش هستند با مصرف شارژ زیاد باعث خرابی باتری شما میشود. 

 

ترفند افزایش طول عمر باتری آیفون

آیفون از سری گوشی های پر فروش و البته پر طرفدار در بین کاربران در سطح جهانی است. مهندسین و طراحان این گوشی ها هر ساله ترفندها و قابلیت های منحصر به فردی را به آن ها اضافه میکند که یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آن ها در خصوص افزایش طول عمر باتری است. این ترفند ها عبارتند از:

 

محدود کردن اپلیکیشن هایی که از بلوتوث استفاده میکنند. 

زمانی که برخی از اپ ها از بلوتوث استفاده میکنند طول عمر باتری شما کمتر میشود. به همین خاطر محدود کردن آن ها باعث سلامت باتری شما خواهد شد. این ویژگی آی یو اس است که در زمان متصل بودن هر یک از اپ ها به بلوتوث به شما اخطار میدهد. اپ های زیادی وجود دارند که به بلوتوث وصل میشوند بی آنکه شما اطلاع داشته باشید، آیفون جلوی همه آن ها را با ویژگی جدید خود گرفته است.

 

دست به کار شوید و به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید. گزینه Privacy  را انتخاب کنید و سپس روی گزینه بلوتوث ضربه بزنید. حال میتوانید از فهرستی که در مقابل شما قرار دارند، برنامه هایی که بلوتوث نیاز دارند را محدود کنید. جا هیچ نگرانی نیست، چنانچه بعدا به استفاده از آن برنامه نیاز داشتید میتوانید مجدد دسترسی اتاصل به بلوتوث را برای آن فعال کنید. علاوه بر برنامه هایی که به بلوتوث نیاز دارندف خود بلوتوث گوشی خود را هم خاموش کنید تا باتری شما دوام بیشتری داشته باشد. 

 

روشن کردن حالت low power

از دیگر ترفندهایی که باعث افزایش سلامت باتری اورجینال آیفون و کاهش نیاز آن به تعمیر آیفون میشود، روشن کردن حالت low power میباشد. این حالت در چند سری آخر گوشی های اپل وجود دارد و باعث میشود که دانلود های مخفی متوقف شوند و روشنایی صفحه نیز کمتر شود. نتیجه آن چیزی جز سلامت و دوام بالای باتری گوشی شما نخواهد بود. زمانی که درصد شارژ باتری شما کمتر از 20 درصد باشد یک هشدار برای روشن کردن این حالت دریافت خواهید کرد که از طریق آن میتوانید به راحتی ان را فعال کنید. آیفون جهت نشان دادن روشن بودن این حالت از یم نوار زرد رنگ به عنوان آیکون در قسمت بالای صفحه استفاده میکند. میتوانید با مراجعه به قسمت تنظیمات و باتری، این حالت را روشن کنید. نا گفته نماند که این حالت زمانی که تفلن خود را به شارژ وصل میکنید به صورت خودکار خاموش شده و مجدد فعال میشود. 

 

باتری گوشی آیفون,دلیل ضعیف شدن باتری گوشی آیفون,چرا باتری آیفون خراب میشود

چرا باتری آیفون خراب میشود

اتصال به وای فای را اولویت قرار دهید

استفاده از وای فای به نسبت داده سیم کارت، شارژ کمتری را مصرف میکند. در نهایت موجب افزایش عمر باتری ایفون میشود. به همین خاطر هر موقع که برایتان امکانپذیر بود از وای فای به جای داده تلفن همراه خود استفاده کنید تا باتری سالم تری داشته باشید. 

 

بیشتر بخوانید : قیمت باتری آیفون ۱۲ پرومکس

 

گزینه شارژ باتری بهینه را فعال کنید

شارژ بهینه سبب میشود که طول عمر باتری شما بیشتر شود. این گزینه درصد شارژ شما را در 80 درصد نگه میدارد. اجازه دهید با یک مثال برایتان توضیح دهم. زمانی که شارژ باتری شما کم است و فردا صبح باید به سرکار بروید و تلفن خود را نیاز دارید، باید گوشی خود را به شارژ وصل کنید. اما شما نیمه شب نمیتوانید جهت جدا کردن آن از شارژر از خواب خود بیدار شوید. آیفون این کار را با گزینه باتری بهینه برای شما سهل کرده است. چرا که میتوانید گوشی خود را به شارژ بزنید و با فعال کردن این گزینه زمانی که شارژ شما به 80 میرسد باتری دیگر شارژ دریافت نمی کند. در این صورت حجم انرژی زیاد از ظرفیت به آن تزریق نمیشود و در نهایت سالم خواهد ماند و میتوانید بی دغدغه و نگرانی مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید. 

 

زمان قفل صفحه را کم کنید

از دیگر ترفندهای ساده است که باعث سلامت باتری آیفون میشود. کم بودن زمان قفل شدن صفحه باعث میشود زمانی که حواستان نیست و گوشی روشن مانده است، و یا هنگام تماس از دست رفته گوشی شما روشن شده است در بازه کوتاهی خاموش شود و به تبع مصرف باتری کمتری داشته باشد. این کار را میتوانید به راحتی از قسمت تنظیمات انجام دهید.

 

جی پی اس را غیر فعال کنید

از دیگر ترفندهای ساده و کاربردی که به شما کمک میکنند تا باتری سالم داشته باشید این است که موقعیت مکانی خود یا همان GPS خود را در مواقع غیر نیاز خاموش کنید. میتوانید در هر تایمی که به آن نیاز داشتید مجدد آن را روشن کرده و مورد استفاده قرار دهید. کافی است از قسمت نوتفیکیشن و نوار وظیفه گزینه جی پی اس یا همان لوکیشن را با ضربه روشن و یا خاموش کنید.

 

از یک شارژ اصل استفاده کنید

شارژرها نیز در سلامت باتری آیفون موثر هستند. به کارگیری یک شارژر بدل که کیفیت نامطلوبی دارد ممکن است به سرعت باعث آسیب دیدن باتری شما شود. سعی کنید برای گوشی خود تنها از شارژر خودتان استفاده کنید. در زمان خرید شارژر نیز به اصل بودن آن توجه کنید چرا که امروزه گزینه های تقلبی و غیر اورجینال بسیاری در بازار وجود دارد که ممکن است استفاده از آن ها خسارت های زیادی برایتان داشته باشد. 

 

منبع : Apple.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022