پیش‌بینی وقوع زلزله با تلفن همراه تا یک سال آیندهاخبار,اخبار علمی ,پیش‌بینی وقوع زلزله

 

اخبار علمی - پیش‌بینی وقوع زلزله با تلفن همراه تا یک سال آینده

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برنامه جدیدی را برای گوشی‌های هوشمند طراحی کرده‌اند که به ارائه هشدارهای زودهنگام برای زمین‌لرزه می‌پردازد.

 از این برنامه که به گفته محققان تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، در «نشست جهانی علم» در ریو دو ژانیرو رونمایی شد.

برنامه ارائه‌شده مبتنی بر فناوری به کاررفته در سیستم هشدار اولیه است که تیمی به رهبری پروفسور ریچارد آلن، مدیر آزمایشگاه لرزه‌نگاری برکلی، آن را طراحی کردند.

برنامه گو‌شی‌ هوشمند قادر به ارائه هشدار در یک دقیقه و چند ثانیه پیش از زلزله است و این موضوع به مکانی بستگی دارد که کاربر در مقایسه با مرکز زلزله از آن استفاده می‌کند.

به منظور ارائه هشدار، برنامه مزبور انرژی اولیه را از موج اولیه (موج P) می‌گیرد. این موج خود به ندرت موجب آسیب‌دیدگی می‌شود.

فناوری ابداعی از الگوریتم‌هایی برای شناسایی سریع شروع زمین‌لرزه و تعیین قدرت و مکانیابی آن در زمانی که احتمال دارد به اوج برسد، استفاده می‌کند تا به ساکنان حاضر در مناطق بالقوه هشدار دهد.

افرادی که در مرکز زلزله هستند هشدار اولیه را دریافت نمی‌کنند، اما لرزش‌های شناسایی‌شده توسط سیستم بصورت زنجیره‌ای به دریافت‌کنندگان دیگر این برنامه منتقل می‌شود و آنهایی که چند کیلومتر دورتر هستند، می‌توانند به داده‌ها واکشن نشان داده و اطلاعات بیشتری را در خصوص آنچه در حال رخداد است و آنچه قرار است روی دهد، دریافت کنند.

این هشدار به افراد وقت‌ گرانبهایی را برای جستجوی یک مکان امن و متوقف‌کردن فعالیت صنعتی یا حمل‌و‌نقل داده و خطر را در سطح گسترده‌ای کاهش می‌دهد.

این برنامه از کارکردهای متنوع گوشی هوشمند مانند شتاب‌دهنده‌ها و ژیروسکوپ‌ها برای تعیین حرکت و کارکردهای مکانیابی وای‌فای و همچنین مغناطیس‌سنج برای نشان‌دادن جهت استفاده می‌کند.

اخبار علمی - ایسنا

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی