آخرین اخبار علمی

دریاهای قمر زحل،اخبار علمی،خبرهای علمی

کشف پاسخ جدیدی برای راز دریاهای قمر زحل

پژوهشگران دانشگاه «ام‌آی‌تی» دریافته‌اند که فعالیت موج در بزرگ‌ترین قمر زحل ممکن است آن قدر قوی باشد که خطوط ساحلی دریاچه‌ها…

ترفند جالب «آخوندک ارکیده» برای فریب شکار و شکارچی+ تصاویراخبار,اخبار علمی آموزشی,آخوندک ارکیده

 

اخبار علمی آموزشی - ترفند جالب «آخوندک ارکیده» برای فریب شکار و شکارچی+ تصاویر

محققان استرالیایی برای نخستین بار موفق به اثبات فرضیه‌ای شدند که نشان می‌دهد، آخوندک ارکیده با کمک ظاهر فریبنده‌اش علاوه بر پنهان شدن از دید شکارچیان، اقدام به جلب سایر حشرات و شکار آنها می‌کند.

«آلفرد راسل والاس» طبیعت شناس انگلیسی حدود دو قرن قبل نظریه‌ای در خصوص رفتار شیطنت آمیز آخوندک ارکیده (orchid mantis) ارائه کرد.
این حشره باهوش با بهره مندی از بدن رنگارنگ به ویژه پاهای بلند و درخشان در میان گلبرگ گل‌ها پنهان می‌شود.محققان دانشگاه مک کوآری استرالیا برای نخستین بار موفق به اثبات فرضیه فریبکاری آخوندک ارکیده برای شکار طعمه‌ها شدند.


تحقیقات صورت گرفته در مناطقی از مالزی نشان می دهد، بدن رنگارنگ آخوندک ارکیده به ویژه قسمت پا و سر شباهت زیادی به گلبرگ گل‌ها دارد و حشره با پنهان شدن در میان گلبرگ‌ها از دید شکارچیان پنهان می‌ماند.اما محققان دریافتند، آخوندک با این رفتار اقدام به فریب سایر حشرات و شکار آنها می کند، چرا که بدن این حشره برای حشرات در حال پرواز بسیار جذاب تر از گلبرگ‌های طبیعی است.


نتایج به دست آمده در این مطالعه نشان می‌دهد، آخوندک ارکیده تنها موجودی در جهان است که با تقلید از ظاهر گل و پنهان شدن در میان گلبرگ‌ها به طور همزمان اقدام به پنهان شدن از دید شکارچیان و فریب طعمه‌ها می‌کند.محققان در ادامه تحقیقات قصد دارند نحوه مشاهده آخوندک ارکیده توسط شکارچیان را مورد بررسی قرار دهند.

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,آخوندک ارکیده

 پنهان شدن آخوندک ارکیده در میان گلبرگ‌ها

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,آخوندک ارکیده

 پنهان شدن آخوندک ارکیده در میان گلبرگ‌ها

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,آخوندک ارکیده

 پنهان شدن آخوندک ارکیده در میان گلبرگ‌ها

اخبار علمی آموزشی - ایسنا

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------