ابداع راکتوری که دی اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می‌کند اخبار علمی ,خبرهای علمی, راکتور
محققان دانشگاه کل تک، موفق به تولید راکتوری شده اند که دی اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می کند. 

به گزارش مهر به نقل از نیو اطلس، اگر چه اکسیژن از جمله عناصر موجود در فضای خارج از جو کره زمین است، اما بخش عمده آن به گونه‌ای است که برای تنفس کردن مناسب نیست. حال محققان دانشگاه کل تک از تولید راکتوری خبر داده اند که می‌تواند دی اکسید کربن را به مولکول اکسیژن قابل تنفس برای انسان مبدل کند.

 

این دستاورد تازه علمی نه تنها تنفس فضانوردان را در سفرهای فضایی آسان می‌کند، بلکه به انسان در نبرد با گرمایش زمین و افزایش دمای آب و هوا کمک می‌کند.

 

در حال حاضر برای تهیه اکسیژن مورد نیاز برای تنفس انسان در ایستگاه فضایی بین المللی از روش تجزیه آب به گازهای هیدروژن و اکسیژن با استفاده از یک مخزن تحت فشار استفاده می‌شود. این روش وقت گیر و دارای بهره وری پایین است و در سفرهای فضایی طولانی مدت مفید و مقرون به صرفه نیست.

 

در همین رو محققان راکتوری طراحی کرده اند که پس از دریافت گاز دی اکسیدکربن قادر به جدا کردن کربن آن و استخراج مولکول اکسیژن است. برای این کار گاز دی اکسیدکربن یونیزه شده، سپس سرعت حرکت آن در یک میدان مغناطیسی افزایش می‌یابد و در نهایت به سمت یک سطح ساکن و فاقد نیروی جنبشی مانند ورقه‌های باریک طلا شلیک می‌شود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------