دمپر هوا و موارد کاربرد آن چیست؟دمپر هوا,انواع دمپر هوا

دمپر هوا

 

در صنعت تهویه مطبوع در سیستم داکت های هوا،کنترل میزان هوای عبوری از یک داکت یا هر معبرِ هوارسان دیگر مثل دهانه دستگاههای هواساز و موارد مشابه، توسط دمپر هوا صورت می پذیرد. در واقع دمپر هوا میزان هوای عبوری از یک داکت را تنظیم و حتی مسدود یا کاملا باز می کند.کاربرد دمپر هوا زمانی اولویت می یابد که یک شبکه گسترده از لا ین های فرعی در سیستم داکت های هوارسان در مجموعه وجود داشته باشد که بخواهیم میزان هوای هر لاین را با آن تنظیم نماییم. 

 

دمپر هوا عمدتا از جنس فلز از جمله ورق گالوانیزه و آلومینیوم ساخته می شود و کاربردهای فرعی و چندگانه دارد.مثلا دمپر هوایی که در میانه ی لاین کانال هوا مورد کاربرد قرار می گیرد بنام دمپر بین کانالی معروف است. البته دمپرهای دیگری از جمله دمپر پشت فن، دمپر هواساز،دمپر هوابُر،دمپر اتاق ژنراتور و موارد مشابه از انواع دمپر هوا تولید و مورد کاربرد قرار می گیرد که هر کدام در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای به لحاظ کاربردی دارند. 

 

دمپر هوا بطور کلی با دو مقطع چهارگوش و گرد بنا به مورد کاربرد قابل تولید و عرضه می باشد که هرکدام از این مقاطع نیز به دو صورت کنترل دستی و موتوری قابلیت استفاده دارند.در موارد کنترل دستی که وضع کاملا مشخص است اما در مورد دمپر هوای برقی از انواع موتور دمپرهای on  و off و نیز انواع موتورهای تدریجی که قابلیت کنترل در میزان باز یا بسته بودنِ دمپر توسط موتور تعیین می شود را دارند. 

 

از جمله مهمترین نوع از انواع دمپرها دمپر ضد حریق می باشد که این دمپر نیز به دو صورت فیوز دستی و نیز موتور مجهز به سنسور دود و حرارت کار می کند.در سیستم فیوز دار یک قطعه فلزی که آستانه ذوب آن در حد ۷۰ درجه هست به فنر دمپر ضدحریق متصل می شود و در زمان حریق با توجه به اثرگذاریِ حرارت،این قطعه بلافاصله ذوب شده و فنر دمپر ضدحریق عمل کرده و مسیر جریان هوا مسدود می شود.در نوع موتوری آن نیز سنسورهای دود و حرارت بصورت هوشمند به موتور دمپر فرمان عمل و انسداد مسیر را صادر می کنند تا انتقال و سرایت حریق از طریق داکت های هوا به محیط های دیگر جلوگیری شود. 

 

موارد کاربرد کلاهک کلبه ای در بام ساختمان ها 

جهت کاور کردنِ رایزر یا لوله های دودکش(اعم از لوله های دودکش موتورخانه ها،شومینه،آبگرمکن ها و موارد مشابه) و نیز پوشش نقاط انتهاییِ لوله های ونت در بام،از انواع کلاهک از جمله کلاهک کلبه ای استفاده می شود. در واقع در سال های اخیر کاربرد کلاهک کلبه ای با توجه به ظاهر زیبا و دکوراتیوِ آن در ساختمان های مسکونب،ویلایی و حتی صنعتی بسیار رواج یافته است. بعنوان مثال در ساختمان های مسکونی که در بام های آنها کاربری "روف گاردن"  وجود دارد و یا سطوح شیبدار بام ویلاها استفاده از کلاهک کلبه ای بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  

 

دمپر هوا,انواع دمپر هوا, کلاهک کلبه ای

کلاهک کلبه ای

 

همانطور که از نام این کلاهک بر می آید ساختار و ظاهرِ این کلاهک،به شکل کلبه طراحی شده است که حس و برداشتِ دلنشین به ناظرِ این محیط ها و چشم اندازها می دهد.کاربردهای چندگانه ی کلاهک کلبه ای در بام ها و حتی روی دیوارها بعنوان کلاهکِ رایزر،آنرا در میان دیگر کلاهک ها مبرز نموده است.کلاهک کلبه ای از جنس ورق گالوانیزه و روغنی در ضخامت های مختلف با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک توسط تهویه مارکت تولید و عرضه می گردد. 

 

از جمله نکات مهم که باید در طراحی و ساخت کلاهک کلبه ای مورد توجه قرار گیرد ارتفاع پایه و تعداد پره های این کلاهک می باشد که بنا به نظر مشاور یا ناظر تاسیسات این موارد تعیین و به سازنده اعلام می گردد.موضوع مهم دیگر که با توجه به قرارگرفتن کلاهک کلبه ای پس از نصب در فضای آزاد و بام ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر ماهیت ورق کلاهک کلبه ای را از ورق گالوانیزه در نظر بگیریم در افزایش طول عمر کلاهک کلبه ای بسیار تاثیرگذار است.لازم به ذکر است در اکثر موارد بسیاری از تولید کننده ها از ورق روغنی یا سیاه برای ساخت کلاهک کلبه ای استفاده می کنند که این امر در زمان سفارش باید به سازنده تاکید گردد که بجای کاربرد ورق روغنی با سیاه از ورق گالوانیزه استفاده نماید. 

 

دریچه زیر فن کویل دارای چه کاربردهایی می باشد؟ 

در محیط هایی که برای تهویه فضای محیط از دستگاه فن کویل استفاده می شود نیاز به دریچه ای جهت بازدید فن کویل بسیار اساسی است. در واقع برای چکاپ،تعمیر و حتی تعویض دستگاه فن کویل در قسمت زیرین دستگاه بر روی سقف کاذب از دربی که به دریچه زیر فن کویل معروف است استفاده می شود.این دریچه بر روی سقف و زیر دستگاه معبری برای دسترسی به دستگاه می باشد و بنا به مدل دستگاه فن کویل در مدل های مختلف طراحی و تولید می شود.دریچه زیر فن کویل عمدتا از سه نوع متریال از جمله آلومینیوم،چوب و پلاستیک abs ساخته می شود.البته لازم به ذکر است نوع دربِ این دریچه در حالات مختلف از جمله انواع شیارها و بدون شیار(فِلَت) قابل تولید می باشد.  

 

دمپر هوا,انواع دمپر هوا, دریچه زیر فن کویل

دریچه زیر فن کویل

 

در مواقعی که هوای برگشت مورد نیاز دستگاه باید از محیط تامین گردد باید از دریچه زیر فن کویل شیاردار،خطی،مشبک،گل سقفی و موارد مشابه استفاده گردد.در مواردی هم که سیستم هوای برگشت توسط داکت هوارسان از محیط به دستگاه می رسد سطح دربِ دریچه زیر فن کویل کاملا مسطح و بدون هیچ شیار و منفظی طراحی می شود تا از این طریق خللی در عمکردِ دستگاه ایجاد نگردد. 

 

عمومی ترین نوع از انواع دریچه زیر فن کویل نوعِ آلومینیومی می باشد که در تمام مناطق آب و هوایی قابل کاربرد است.در مواردی هم که طراحی محیط داخلی از چوب باشد می توان دریچه زیر فن کویل را جنس چوب (ام دی اف) تولید نمود.در مناطقی یا رطوبت و شرجیِ بسیار بالا می توان از جنس پلاستیک یا abs به این منظور استفاده کرد. 

 

امکانِ بازشوندگیِ درب دریچه زیر فن کویل نیز از موارد مهم در زمان ساخت به حساب می آید.در واقع درب دریچه زیر فن کویل به دو صورت وزنه ای و لولایی امکانپذیر هست.در نوع وزنه ای درب بصورت کامل از فریم جدا می شود،اما در مدل لولایی درب با لولا و از طریق قفل های زیمنسی باز و بسته می شود. 

 

موارد استفاده از دریچه بازدید تاسیسات  

در ابنیه های مسکونی،اداری و صنعتی سیستم های تاسیساتی از جمله شیرهای آب،فیوزها و سوکت های الکتریکی و نیز کلیه مواردی که نباید بطور نمای عمومی قابل دید باشند داخل سقف های کاذب و داخل لایه های دیوار و حتی زیر نمای سنگ ستون ها تعبیه می شوند که برای دسترسی به این تاسیسات از دریچه بازدید تاسیسات استفاده می گردد.دریچه بازدید دربی هست که بر روی یک فریم تعبیه می شود که این درب و فریم روی هم تشکیلِ محصولی بنام دریچه بازدید را می دهند.دریچه بازدید را می توان دردهر سطحی که بخواهیم تعبیه کنیم و امکان بازدید به آن مقطع را برای خود ایجاد کنیم. 

 

دمپر هوا,انواع دمپر هوا, دریچه بازدید تاسیسات

دریچه بازدید تاسیسات

 

دریچه بازدید از جنس فلز،چوب و پلاستیک تولید می شود.از آنجا که ابعاد و سایز مقاطعی که بعنوان محل بازدید در نظر گرفته می شوند می تواند دارای ابعاد متنوعی باشد لذا در اکثر موارد این نوع دریچه بصورت سفارشی و بدون محدودیت ابعاد تولید می گردد.ظاهر و ساختار دریچه بازدید تنوع زیادی ندارد و اکثرا بصورت لولایی با قفل زیمنس تولید می شوند که در مدل های سقفی و زمینی از مدل های وزنه ای نیز می توان استفاده نمود. 

 

لازم به ذکر است اگر قرار باشد دریچه بازدید روی کف تعبیه شود لزوما باید از ورق یا متریال ضخیم و قوی استفاده گردد که قابلیت تحمل فشار و وزن افراد و اشیا را به راحتی داشته باشد.برای تناسب ظاهر و نمای بیرونی و حتی درونیِ دریچه بازدید از رنگ کوره ای الکتروستاتیک استفاده می گرد که ساختار دریچه بازدید بصورت کاملا شیک و دکوراتیو قابل رویت باشد.در مواردی هم برای حفظ زیبایی و استحکام ساختار دریچه بازدید از جنس استیل نیز استفاده می گردد که هم زیبایی مضاعف به محیط می بخشد و هم از مقاومت مطمئن برخوردار می باشد.گروه صنعتی تهویه مارکت مفتخر است تمام محصولات فوق را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023