کشوری که شمار گاوهایش از جمعیتش بیشتر است!گاو،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
شمار گاوهای یکی از کشورهای آفریقایی در حال حاضر به دلیل یک سنت اجتماعی از جمعیتش بیشتر بوده و این رقم هر روز هم رو به افزایش است.

به گزارش اعتمادآنلاین، کشور سودان جنوبی به دلیل رسم اجتماعی مربوط به ازدواج، بیشترین تعداد گاو را در مقایسه با جمعیت خود در اختیار دارد و گاوها به جزء لاینفکی از سنت ازدواج این کشور تبدیل شده‌اند.

 

به نوشته رسانه‌های عربی، در این کشور مهریه زنان با گاو پرداخت شده و مردان مجبور هستند پیش از ازدواج مهریه زنان را که از چند تا چند صد رأس گاو می‌شود به زنان بپردازند؛ به طور مثال، چندی پیش یک سرمایه‌دار سودانی ۵۰۰ رأس گاو را به عنوان مهریه برای همسرش که دختر «سلفاکر» رهبر این کشور است پرداخت کرد تا مراسم سنتی ازدواج به انجام برسد.

 

این رسم قدیمی باعث شده است تا شمار گاوها در سودان جنوبی از شمار شهروندان این کشور بیشتر باشد و گفته می‌شود بیش از ۳۰ میلیون رأس گاو در این کشور نگهداری می‌شود.

 

به طور میانگین مهریه هر زن در این کشور بین ۵۰ تا ۳۰۰ رأس گاو است، در حالی که مهریه تا ۶۰۰ گاو نیز در میان برخی قبایل این کشور به ثبت رسیده است.

 

گفته می‌شود زنان معمولاً گاوهایی را که به عنوان مهریه دریافت می‌کنند در خانه‌های خود نگه می‌دارند، به نحوی که پیش از جنگ داخلی در این کشور که سال ۲۰۱۳ به وقوع پیوست در هر خانه حدود ۵۰۰ گاو وجود داشت، اما بعد از جنگ‌های مستمر در این کشور و تبدیل شدن شهری همچون جوبا به پایتخت تعداد این گاوها در داخل منازل به شدت کاهش پیدا کرده است.

 

در این کشور ۶۴ قبیله زندگی می‌کنند که هر یک آداب و رسوم خاص خود را در رابطه با ازدواج دارند، اما به طور معمول سه نوع ازدواج در میان افراد این قبایل رایج است:

 

اول ازدواج عشقی که ارتباطی دوطرفه است و با موافقت خانواده عروسی این وصلت به انجام می‌رسد.

 

دوم ازدواج نسبی است که دختران یک خانواده موظف به ازدواج با پسران همان خانواده از عموزاده‌ها و... هستند و در بسیاری از قبایل آن، رسمی معمول و رایج است.

 

سوم ازدواج سرقتی (ربایشی) است که داماد بعد از آن که چند بار با جواب رد خانواده عروس مواجه شده و با وجود افزایش مهریه در این کار ناکام می‌ماند، اقدام به ربودن دختر از خانواده‌اش کرده و با او ازدواج می‌کند.

 

در آداب خواستگاری این منطقه هم آمده است که داماد به خانه عروس رفته و حاضر به نوشیدن هیچ چیز نمی‌شود. وقتی چند بار این کار تکرار می‌شود خانواده عروس متوجه می‌شوند که این جوان قصد ازدواج با دخترشان را دارد.

 

مهریه دختر هم بر اساس زیبایی، طول قامت و میزان تحصیلاتش محاسبه می‌شود. میزان زیبایی دختر نیز به میزان سفیدی دندان‌ها و کدر بودن لثه به همراه طول قامتش مربوط است.

 

جایگاه دختران (دختر اول، وسط و یا آخر بودن) در یک خانواده نیز نوع و رسم و رسومات ازدواج او را متفاوت می‌کند.

 

ازدواج دختر بزرگ خانواده موجب خوشحالی و مسرت تمامی خانواده محسوب شده و باید جشن مفصل و بزرگی برایش گرفته شود. در مورد دختران وسط این امر به شکلی طبیعی انجام می‌شود، اما در مورد دختر کوچک خانواده رسم بر این است که تعدادی از گاوها که به عنوان مهریه پرداخت می‌شود باید به مادرش اختصاص پیدا کند.

 

همچنین اگر داماد به خواستگاری دختر کوچک‌تر خانواده برود و دختر بزرگ‌تری از او هنوز در خانه باشد، داماد باید علاوه بر مهریه دختر کوچک‌تر یک گاو هم به دختر بزرگ‌تر بدهد و با این کار از وی دلجویی کند. او البته یک راه دیگر هم دارد و باید به انتظار ازدواج دختر بزرگ‌تر نشسته و بعد با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کند.

 

اولین مرحله ازدواج هم پرداخت مهریه است. گاوها بعد از تزیین به سوی خانه عروس برده شده و با رقص و پایکوبی و هلهله تسلیم خانواده عروس می‌شوند. اگر داماد متعهد به پرداخت تمامی مهر پیش از ازدواج شود، در ازای هر ۱۰ رأس گاو یک گاو از خانواده عروس هدیه می‌گیرد، بعد از آن نیز هدایا بین ۲ خانواده آن هم بر اساس مراسم خاصی رد و بدل می‌شود؛ به طول مثال، مادر عروس به مادر داماد هدیه‌ای می‌دهد، خاله عروس به خاله داماد و... تا بعد از آن نوبت به ولیمه و غذا خوردن برسد. آخرین مرحله نیز دست به دست دادن عروس و داماد است.

 

یکی از زیورآلات به کار رفته در تزیین عروس‌ها در شب عروسی عاج فیل است. در این مراسم نیز ساقدوش‌های عروس او را به داماد تسلیم نکرده و در اینجا نیز داماد باید یک گاو به آنها بدهد تا آنها راضی به تحویل دادن عروس شوند.

 

با این حال معمولاً یکی از همراهان عروس برای یک هفته تا یک ماه در کنار او باقی مانده و به او در امورات زندگی کمک می‌کند.

 

قیمت گاو ماده در سودان جنوبی حدود ۲۰۰ دلار و گاو نر ۳۰۰ دلار است.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------