آشنایی با پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب (+تصاویر)اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

شاید این خوک های مینیاتوری با جثه کوچکشان گزینه خوبی برای نگهداری به عنوان یک حیوان خانگی باشند، اما جثه آنها همیشگی نیست و اگر از آنها خوب نگهداری شود و در شرایط ایده آل قرار بگیرند، قابلیّت بزرگ شدن را دارند. این موجودات نوع ویژه ای از خوک ها را تشکیل نمی دهند، اما اگر به اندازه کافی تغذیه نشوند، استخوان هایشان رشد نمی کند.

از زمان های دور، انسان ها کائنات زنده اعم از حیوانات و گیاهان را با هم پیوند می زدند تا سودآفرینی کنند مانند (موز، گندم و..) و یا هدفشان از چنین کاری فقط تجربه اندوزی و آزمایش محض بوده است.

 

انسانها از طریق انتخاب مصنوعی، حیوانات دورگه و جدیدی را ایجاد کرده اند. انتخاب مصنوعی یا زادگیری گزینشی به این معناست که انسان صفات مورد نظرش در گیاهان یا جانوران را از طریق آمیزش های انتخابی و طی نسل های متوالی پرورش می دهد؛ یا به عبارت دیگر انتخاب مصنوعی فرایند تغییر گونه به وسیله انسان از طریق آمیزش های انتخابی است.

 

در این گزارش با پنج حیوان که نتیجه انتخاب مصنوعی اند و بر اثر مداخله عمدی انسانها به وجود آمده اند بیشتر آشنا خواهید شد.

 

۱. مرغ دونگ تائو (Dong Tao Chicken)

اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

 

نخست باید بگوییم که پاهای چندش آور این پرندگان غذای محبوبی برای برخی از مردم دنیا به شمار می رود. این نوع از مرغ ها با نام (مرغ اژدها) شناخته می شوند، یک گونه نادر از زادگیری گزینشی و پیوند حیوانات به یکدیگر. برعکس مرغ های معمولی، مرغ اژدها پاهای بزرگی دارد. هدف از تولید این مرغ دستیابی به همین پاهای بزرگ بوده است، پاهای چندش آوری که وعده غذایی گرانقیمتی به حساب می آیند و بعضی از مردم حاضرند تا صدها دلار برای یک وعده پای مرغ دونگ تائو بپردازند. با توجه به این که این مرغ ها سخت حرکت می کنند و کم تخم می گذارند، نگهداری از این موجودات شرایط بسیار دقیق و ظریفی می طلبد و بدون مراقبت و نگهداری بشر محال است که بتوانند در محیط زیست دوام بیاورند.

 

۲. مار برهنه و بدون فلس

اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

 

تولید مرغ های اژدها به منظور سود دهی برای انسان از نظر بسیاری از مردم به دور از انسانیت و اخلاق است، با این حال تولید مرغ های پاگنده نسبت به مارهای برهنه ی بدون فلس توجیه پذیرتر است. زیرا این مارها فقط برای تجربه محض توسط بشر ایجاد شده اند. این مارها نتیجه زادگیری گزینشی هستند و خیلی راحت شکار حیوانات دیگر از جمله موش های کوچک می شوند. مارهایی از این دست در طبیعت وجود دارند که به خاطر جهش ژنتیکی به این شکل درآمده اند اما مجموعه ی مستقلی را تشکیل نمی دهند. مارهای برهنه نمی توانند در محیط زیست جان سالم به در ببرند.

 

۳. خوک کوتوله فنجونی (Teacup Pigs)

اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

 

شاید این خوک های مینیاتوری با جثه کوچکشان گزینه خوبی برای نگهداری به عنوان یک حیوان خانگی باشند، اما جثه آنها همیشگی نیست و اگر از آنها خوب نگهداری شود و در شرایط ایده آل قرار بگیرند، قابلیّت بزرگ شدن را دارند. این موجودات نوع ویژه ای از خوک ها را تشکیل نمی دهند، اما اگر به اندازه کافی تغذیه نشوند، استخوان هایشان رشد نمی کند. نقص در تغدیه، رشد استخوان را در این موجودات برخلاف اعضا و پوست کُند می سازد و باعث درد و تغییرات در بدن آنها می شود.

 

۴. خوکچه پِرویی ساتَن مو (Peruvian Satin Guinea Pigs)

اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

 

خوکچه هِندی حیوانی است که انگلیسی‌ها آن را خوک گینه (Guinea pig) می‌نامند. این حیوان نه به خوکها ربطی دارد نه به هندوستان نه حتی به گینه؛ بلکه این حیوان جونده‌ای خون گرم است که نوعی خرگوش به‌شمار می‌آید. خوکچه هندی بومی آمریکای جنوبی است و بسیار پیش‌تر از آنکه اسپانیایی‌ها به آمریکا قدم بگذارند اینکاها این حیوان را دست‌آموز کرده بودند و حتی از گوشت آن خوراکی تهیه می‌کردند و در مراسم مذهبی و طب سنتی از آن استفاده می‌کردند. خوک گینه بسیار شکل جالب و منحصر به فردی دارد. غذای آنها هویج، گل کلم و غلات خشک می باشد. اما بخوانید درباره خوکچه هندی دورگه که موهایشان شباهت عجیبی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دارد. این خوکچه ها نتیجه پیوند خوکچه پرویی و نژاد (آمریکایی ساتن) هستند. جسم کوچک و موی بلند خود را از نژاد نخست و نرمی و براقی موی خود را از نژاد دوم دارند. این خوکچه ها هر چند بامزه و زیبا هستند اما برخلاف سایر خوکچه های هندی به دلیل بیماری ژنتیکی، زندگی سخت و غیر طبیعی دارند که ناشی از تراکم کلسیم در استخوانهای آنان می باشد.

 

۵. گوسفندهای دم بزرگ (هان)

اخبار,اخبار گوناگون,پنج حیوان دو رگه عجیب و غریب

 

این نوع گوسفندها در مغولستان و مناطق شمالی چین یافت می شوند. تمام چربی آنها در دمبه جمع شده تا انسان بتواند خیلی راحت چربی های آن را یکجا به دست بیاورد. گوسفندهای هان به خاطر دمبه ی فوق بزرگ خود به سختی حرکت می کنند و تا زمان ذبح به همین شکل به زندگی خود ادامه می دهند.

 

تابناک باتو

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------