کشف مرموز یک «پرّۀ هواپیما» که در مرداب دفن شده بودپرّۀ هواپیما،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
این شئ احتمالاً طی سقوط در جزیره آران از یک هواپیما شکسته شده است.

به گزارش فرادید، در جریان بازسازی زیست‌محیطی اخیر پوده‌زار اسفنجی یک جزیره‌ی اسکاتلندی، یک بیل مکانیکی به چیز جامدی برخورد کرد: پره‌ی پروانه هواپیمایی که زمانی به یک هواپیمای نظامی متصل بوده که در طول جنگ جهانی دوم سقوط کرده است. 

 

این پره در ارتفاعات Coire a'Bhradain در جزیره آران واقع در سواحل غربی اسکاتلند دفن شده بود. چندین هواپیما در طول جنگ در این جزیره سقوط کردند. 

 

هنوز منشأ این پره پروانه مشخص نشده، چون دور از مکان‌های شناخته‌شده سقوط، کشف شده است. محققان از بسته‌بندی منحصر به فرد آن متعجب شده‌اند. 

 

دِرِک الکساندر، رئیس بخش باستان‌شناسی، می‌گوید: «با بررسی دقیق‌تر، متوجه شدیم این شئ در یک گونی سیب‌زمینی پیچیده و بسته‌بندی شده است. موضوعی که این کشف را که تا حدودی دور از محل‌های سقوط قبلی پیدا شده، جذاب‌تر کرده است.» الکساندر حدس می‌زند این شئ از یکی از دو هواپیمایی که در آن منطقه سقوط کردند جدا شده: B-17 Flying Fortress یا B-24 Liberator که هر دو از یک پره پروانه مانند آنچه پیدا شده، استفاده می‌کردند. 

 

پرّۀ هواپیما،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

حدود یک دهه پیش، تِرِنس کریستین محقق، یک بررسی باستان‌شناسی در این منطقه انجام داد و از چندین محل سقوط در آن نقشه‌برداری کرد. بر اساس تحقیقات او، محققان می‌دانند این پره در نزدیک‌ترین نقطه به لاشه‌های B-24 قرار دارد که در آگوست ۱۹۴۳ سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. 

 

در دهه ۱۹۴۰، ارتفاع آران (۲۸۶۷ فوت از سطح دریا) چالشی برای هواپیماهای جنگی بود. B-24 در حال فرود از میان ابرهای کم‌ارتفاع و مانع دید بود که با کوه‌های آران مواجه شد و به صخره شیب‌دار Beinn Nuis برخورد کرد. 

 

کریستین فکر میکند پره‌ی پروانه‌ی تازه کشف‌شده ممکن است در خلال پاکسازی اولیه محل سقوط در دهه ۱۹۴۰ یا شاید حین اقدامات نشنال تراست در دهه ۱۹۸۰ پیدا شده باشد. کیت سامپسون، محیط‌بان ارشد تراست در آران گفته است: «به نظر می‌رسد برای سفر آماده بوده، چون با طنابی که هنوز دور آن بسته بود، پیدا شد. گمان می‌کنیم شاید کسی پروانه را به سمت پایین تپه کشانده، جایی که در اعماق باتلاق فرو رفته است.» 

 

پرّۀ هواپیما،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

پوده‌زارها، اکوسیستم‌های تالابی با لایه‌های غرقابی همیشگی از مواد آلی تا حدی پوسیده هستند. آن‌ها را می‌توان در تمام قاره‌ها یافت. پوده‌زارها به دلیل توانایی جذب کربن، منبع حیاتی مبارزه با تغییرات آب و هوایی هستند. تلاش‌های مرمت تراست به تضمین فایده‌مند بودن پوده‌زار اسکاتلند برای نسل‌های آینده در درازمدت، کمک خواهد کرد. 

 

محققان هنوز به نتایج قطعی در مورد منشاء این پروانه هواپیما نرسیدند. هنوز این امکان وجود دارد که این شئ از B-17 جدا شده باشد که محل سقوط آن در حفاری‌های دهه ۱۹۸۰ تا حدی غارت شد.

 

پرّۀ هواپیما،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------