کارتون و نویسنده ای که روی اسکناس سوئدی‌ها رفت!بعد از فکر کردن طولانی بالأخره سلما شخصیت خیالی را برای آموزش جغرافیا خلق کرد که بچه‌ها را به یک سفر خیالی جغرافیایی می‌برد. از سال ۱۹۰۰ به مدت شش سال، سلما برای نوشتن این کتاب وقت گذاشت و سرانجام یک اثر ادبی شگفت‌انگیز به نام «نیلز هولکرسونس و سفر شگفت‌انگیزش در سوئد» را خلق کرد. کتاب در سال ۱۹۰۶ منتشر شد و بچه‌ها و بزرگسالان آن را دوست داشتند و به بچه‌ها برای یادگیری جغرافیا کمک کرد و به ۱۲ زبان دنیا ترجمه شد و یک کارتون از روی آن ساخته شد.

 

 اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,اسکناس سوئدی‌ها

 کارتون نیلز جزو جدایی‌ناپذیر کودکی ما و یکی از شخصیت‌های کارتونی محبوب کودکان سراسر دنیا بود. نیلز پسری بود که دائم حیوانات مزرعه را اذیت می‌کرد و سرانجام به یک آدم کوچولو تبدیل و مجبور شد تا با یک گروه غاز به سفری طولانی برود و با حیوانات در شهرهای مختلف همراه شود و با سختی زندگی آنها آشنا بشود و بیاموزد که دیگر به حیوانات آزار و اذیت نرساند. 

 

 تصویر نیلز روی پول مردم سوئد چه می‌کند؟

عکس این کارتون معروف روی یک طرف اسکناس ۲۰ کرون و در پشت این اسکناس عکس نویسنده و رمان‌نویس سوئدی خانم سلما لاگرلوف نقش بسته است. شاید عجیب به نظر برسد اما چرا سوئد این عکس را روی اسکناس ملی خود تصویر کرده است و آن را برای اسکناس ملی خود انتخاب کرده است.

 

کارتون نیلز در بین سالهای ۱۹۸۰_۱۹۸۱ و برای نخستین بار در شرکت استودیویی پیرو ژاپن تولید شد و موفقیت بسیاری کسب کرد. این سریال ۵۲ قسمتی  از رمان ماجراجویی‌های حیرت‌انگیز نیلز ساخته شده بود و جایزه نوبل ادبی را به دست آورد و به زبان‌های مختلفی ترجمه شد.

 

 اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,اسکناس سوئدی‌ها

نیلز و درس جغرافیا در سوئد

با وجود طبیعت سحرانگیز سوئد، بچه‌های سوئدی تمایل زیادی به آموختن جغرافیا نداشتند. و با وجود اهمیت درس جغرافیا، بچه‌های سوئدی در این درس ضعیف بودند، تا جایی که مسئولان مدارس در سوئد از این موضوع عصبانی شدند و در جستجوی راه‌حلی برای این پدیده آزار دهنده و ناامید کننده برآمدند.

 

آنها راه‌های زیادی را تجربه کردند و سرانجام خانم معلمی به نام سِلما را انتخاب کردند تا درس جغرافیا را به درسی دل‌انگیز و جذاب تبدیل کند و کتاب کسل‌کننده و حوصله‌بر جغرافی را به کتابی هیجان‌انگیز تبدیل کند که بچه‌ها از خواندنش لذت ببرند و آنها را با خود به گوشه و کنار سوئد ببرد.

 

 اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,اسکناس سوئدی‌ها

بعد از فکر کردن طولانی بالأخره سلما شخصیت خیالی را برای آموزش جغرافیا خلق کرد که بچه‌ها را به یک سفر خیالی جغرافیایی می‌برد. از سال ۱۹۰۰ به مدت شش سال، سلما برای نوشتن این کتاب وقت گذاشت و سرانجام یک اثر ادبی شگفت‌انگیز به نام «نیلز هولکرسونس و سفر شگفت‌انگیزش در سوئد» را خلق کرد. کتاب در سال ۱۹۰۶ منتشر شد و بچه‌ها و بزرگسالان آن را دوست داشتند و به بچه‌ها برای یادگیری جغرافیا کمک کرد و به ۱۲ زبان دنیا ترجمه شد و یک کارتون از روی آن ساخته شد.

 

به منظور تقدیر و گرامیداشت تلاش آنها، مسئولان عکس سلما و تصویر شخصیت اصلی او را روی کرون ۲۰ ثبت کردند که تا امروز باقی مانده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------