فعالان محیط زیستی خوزستان خواستار تأمین حق آبه هورالعظیم شدندفعالان محیط زیستی ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

 

به گزارش مهر، در پی کاهش شدید آورده رودخانه کرخه و خشکی پهنه هورالعظیم و مرگ هزاران قطعه ماهی نادر، مهاجرت گونه‌های بومی پرندگان و اتلاف گاومیش‌ها، پیش از ظهر امروز شنبه ۱۲ تیرماه جمعی از فعالان محیط زیست با تجمع در مقابل ساختمان سازمان آب و برق خوزستان خواستار رهاسازی حقابه تالاب هورالعظیم و پایان سیاست‌های مخرب وزارت نیرو در حوزه منابع آبی شدند.

 

در روزهای انتشار برخی گزارش‌ها و تصاویر نشان از نابودی محیط زیست خوزستان در پایین دست کرخه و کارون به دلیل عدم تخصیص حقابه دارد که رهاسازی حقابه تالاب‌ها نیازمند عزم ملی و استانی است.

 

در همین زمینه معاون مطالعات جامع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: حوضه کرخه در استان خوزستان با شدیدترین خشکسالی دوران خود روبرو است.

 

علی شهبازی اظهار کرد: در حوضه آبریز کرخه با شدیدترین خشکسالی دوران خود روبرو شده به طوری که میزان ورودی آب به سد کرخه حدود ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

 

شهبازی افزود: به همین دلیل بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته عملاً از خردادماه برنامه مدیریت خشکسالی با محوریت استانداری خوزستان آغاز شده است.

 

شهبازی گفت: مشکلات اخیر که برای تالاب هورالعظیم رخ داد ناشی از تعارض منابع با مصارف است که از روز ششم تیرماه رهاسازی موجی آب به سمت تالاب انجام شده که خوشبختانه دبی آب در تمامی شریان‌های حوضه آبریز در حد مطلوب بوده است.

 

توضیح فرماندار دشت‌آزادگان درباره وضعیت هورالعظیم 

 فرماندار دشت آزادگان آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم در محدوده این شهرستان را تشریح کرد.

 

حمید سیلاوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتشار تصاویر مرگ و میر ماهیان تالاب هورالعظیم در اثر کم‌آبی تالاب اظهار کرد: مرگ و میر دسته‌های ماهیان در بخشی از تالاب هورالعظیم که در محدوده دشت آزدگان قرار دارد، رخ نداده است و این مساله در هویزه و در نزدیکی دایک مرزی عراق بوده است.

 

وی با اشاره به آخرین وضیعت تالاب هورالعظیم در محدوده شهرستان دشت آزادگان، افزود: وضعیت تالاب هورالعظیم در بخش دشت آزادگان بهتر از بخش هویزه است و با توجه به ورود پنج انشعاب رودخانه کرخه به تالاب، تا حدودی در هورالعظیم آب وجود دارد.

 

فرماندار دشت آزادگان گفت: پیگیری‌هایی برای رهاسازی آب از سد کرخه انجام شده است که آب وارد هورالعظیم شود. قرار بود ۱۰۰ میلیمتر در ثانیه آب از سد کرخه رهاسازی شود که اکنون این آب به تالاب هورالعظیم در منطقه دشت آزادگان رسیده است.

 

سیلاوی افزود: ادامه ورود انشعابات کرخه به هورالعظیم در منطقه دشت آزادگان و آبی که از طریق چند زهکش وارد تالاب می‌شود، شرایط را تا حدودی بهتر کرده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی