آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه, شهریه دانشجویان

جزئیات شهریه دانشجویان شبانه و پردیس‌های خودگردان دانشگاه علامه اعلام شد

دانشگاه علامه طباطبایی شهریه نیم سال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ برای دوره‌های شبانه و پردیس خودگردان دانشجویان دانشگاه را اعلام کرد.…


بودجه وزارت علوم پنج درصد کاهش یافته استاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

معاون اداری و مالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به هزینه کرد ۷۵ درصدی بودجه دانشگاه ها در بخش حقوق و مزایا، بودجه منظور شده برای این وزارتخانه در سال آینده پنج درصد نسبت به امسال کاهش دارد.

محمدتقی نظرپور در گفت و گو با ایرنا، مجموع بودجه امسال دانشگاه ها را ۷۵ هزار میلیارد ریال ذکر و اظهار کرد: پیشنهاد ما برای این بخش از اعتبارات عمومی دانشگاه، افزون بر ۱۳۰ هزار میلیارد ریال است.

   

وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده که بخشی از اعتبارات دانشگاه ها در قالب ارزی هزینه می شود و تفاوتی که در نرخ ارز به وجود می آید، ضرورت دارد این بخش از اعتبارات افزایش یابد.

 

نظرپور گفت: آنچه هم که در لایحه بودجه سال ۹۸ دیده شده، حدود ۸۵ هزار میلیارد ریال است که در مجموع دانشگاه های کشور ۱۳.۷ درصد افزایش اعتبار داشته اند.

  

وی افزود: این در حالی است که ۷۰ تا ۷۵ درصد بودجه دانشگاه در بخش هزینه ای، پرسنلی، حقوق و مزایا و موارد مشابه هزینه می شود و آنچه می ماند با درصد افزایش ۱۳.۷ درصدی حتی پنج درصد کمتر از سال جاری شده، که جای نگرانی دارد.

 

معاون اداری، مالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۳۰ درصد اعتبارات سراسری دانشگاه ها از محل درآمدهای اختصاصی و ۷۰ درصد از اعتبارات دولتی است که تلاش می شود این میزان به ویژه در دانشگاه هایی که درآمد اختصاصی کمتری دارند، از محل پژوهش، آموزش و سایر موارد بیشتر شود.

 

نظرپور افزود: نباید فراموش کنیم وظیفه دانشگاه ها آموزش و پژوهش است و هیچ اتفاقی نباید ما را از هدف اصلی دور کند بلکه باید با حفظ وظایف اصلی، تنوع منابع درآمدی را مورد توجه قرار داد تا دانشگاه ها از این لحاظ دچار مشکل نشوند.

 

وی با اشاره به شرایط سخت تر سال آینده نسبت به امسال، گفت: انتظار می رود دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک علم و فناوری برنامه ریزی دقیق تری در حوزه های مختلف داشته باشند.

  

وی افزود: در این میان شاید نتوانیم در برخی مراکز علمی درآمد جدیدی داشته باشیم ولی شاید بتوانیم در بخشی از هزینه های جاری صرفه جویی کرده و از درآمدها برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هزینه کنیم.

 

به گزارش ایرنا؛ معاون اداری، مالی وزیر و مدیرکل اداری و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سفری یکروزه به خراسان شمالی، از پروژه های در دست اجرای دانشگاه بجنورد دیدن و با روسای دانشگاه های این استان دیدار کردند.

 

خراسان شمالی ۴۰ هزار دانشجو در ۳۹ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که دانشگاه بجنورد، به عنوان دانشگاه جامع استان، آموزش چهار هزار و ۵۰۰ دانشجو را در ۴۹ رشته تحصیلی عهده دار است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------